Допълнителният отпуск за учителите след ковид ще се ползва до 3 месеца

Допълнителният платен отпуск от 10 дни след преболедуван ковид ще може да се ползва от учителите  с давност до 3 месеца. Това се разбраха на Отраслов съвет днес МОН, работодателските организации и синдикатите.

Както "Марица" писа, първоначално решението за удължен отпуск с цел възстановяване на педагозите бе взето отново на сбирка на Отрасловия съвет.

После в писмо до РУО и директорите министърът на образованието Красимир Вълчен написа, че допълнителните дни отпуск, които ще се плащат от бюджета на училището, трябва да се ползват веднага след болничния заради коронавирус.

Тъй като писмото не е официален нормативен акт, последва и анекс съм Колективния трудов договор в бранша.  В него пък въобще не е уточнено кога да се ползват десетте дни. 

Сега се очертава граница от 3 месеца, тъй като от една страна целта на допълнителните дни е възстановяване от болестта, от друга не бива бонусът към годишния отпуск да натежава на бюджета.

На Отрасловия съвет е препоръчано също директорите да не оставят повече от 4% преходен остатък. Има практика такива средства да се прехвърлят за догодина, за да могат с тях училищата да правят ремонти. МОН обаче настоява тези суми да не са големи.

Обсъдени са и позициите как да стане връщането в клас след коледната ваканция за по-големите ученици, след като МЗ и НОЩ вече се произнесоха от 4 януари в присъствена форма отново да учат от 1. до 4. клас и да отворят детски градини и ясли.

Преобладаващото мнение е, че след това в подходящия момент предвид епидемичната обстановка за по-големите трябва да се прилага пак диференциран подход - училища с повече заболели с грипоподобни симптоми да минават онлайн, а където няма, да се учи присъствено. Категоричните решения обаче ще се взимат след Нова година, като се следи заболеваемостта през всяка седмица. 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?