Магическото число 2 за помощ и наказание от съдбата 

Банчо Банов

Банчо Банов, финансов експерт

Може би всеки от нас се е запитвал как съдбата ни наказва или помага. Ето някои доводи по въпроса. Съдбата (или ако искате Господ, обстоятелства и хора) ни наказват винаги на два пъти. Даже и правосъдието.

Ето, да започнем с правосъдието. Извършвате нарушение, което е наказуемо. Съдят ви. Имате обаче смекчаващи вината обстоятелства – чисто съдебно досие, липса на предишни провинения (т.е. добро поведение) и е много вероятно, ако за наказанието се предвижда затвор до 1 година, съдията да ви осъди на 6 месеца условно. Т.е. присъдата ви се зачита, но не ви вкарват в затвора, а ви оставят на свобода.

Но ако за периода на провинението извършите второ престъпление, не само ще ви вкарат за второто, но и ще излежите условната присъда в затвора за първото.

Нека хвърлим поглед върху историята на известни личности за ролята на числото две. 

Най-популярният съветски бард Владимир Висоцки е бил много талантлив, но много се е раздавал, не е знаел кога да спре. В резултат, една година преди да умре лекарите искат от родителите му принудителна хоспитализация (те отказват с мотива, че животът си е негов – според филма „Спасибо, что живой“) и той отива на турне където едва ли не изпада в клинична смърт. Лекарите го връщат направо от оня свят. Вместо да си вземе поука, Висоцки решава, че му остават няколко навивки живот /т.е като болт и гайка/ и вместо да убие темпото, той го удвоява – роли във филми, снимки, представления в театъра, живот на макс и т.н. И една година след клиничната смърт любимият на няколко поколения певец, поет и актьор почива. Някои казват „Господ и Съдбата, говорят много тихо, номерът е да се научиш да слушаш.“ В случая с Висоцки, Съдбата направо е крещяла.

Известният американски милиардер Хауърд Хюз бил продуцент на филми, а и е организирал и финансирал производството на самолети. Различните източници говорят за различен брой катастрофи, когато той е пилотирал самолети. Първата, според някои източници, е била по време на снимките на „Ангелите от Ада“, когато той е искал от професионален летец да изпълни сложна маневра с двуплощник от Първата световна война и летецът му е казал, че това е рисково и невъзможно. За да се докаже обаче, Хюз сяда в кокпита и при изпълнението си удря главата. Втората катастрофа е при изпитанието на нов супер бърз самолет. Въпреки, че има летци-изпитатели, ексцентричният милиардер държал лично да го изпита. В резултат нещо се прецаква и той приземява аварийно самолета „по корем“ в нива с цвекло. Обърнете внимание, според филма „Авиаторът“ той е невредим с лека драскотина на палеца, но целият му крак е червен, все едно е в кръв от цвеклото. Според мен това си е явен знак от съдбата. Вместо да се смути, във филма той се смее и шегува пред гаджето си. Третата катастрофа е пак с двуплощник. Май има и една жертва – пътник. Четвъртата катастрофа, е пак със супер бърз самолет, пак той го изпитва вместо професионален летец-изпитател и тя е наистина катастрофа. Счупени прешлени, травми и счупвания по ребрата, лицево-челюстни травми.

Документалните филми говорят, че заради тази катастрофа той е с ежедневни болки до края на живота си и задължително приема силни обезболяващи. Сега, от тези 4 катастрофи да извадим двата пъти или числото две. Това са двата супер бързи изстребители. Условията са идентични – чисто нови, непознати, недоказали се и той ги изпитва. При първата катастрофа – порязва си палеца на крака, но и целите му крака са в червено от цвекло, което може би е знак от Съдбата, и изпитанието на втория изтребител – повтарянето на грешката получава големи травми и наказание от съдбата или обстоятелствата.

При мафиотите, като почнеш от Ал Капоне и стигнеш до дребните гангстери работи същия принцип. Някой им мъти водата или магазинер не си плаща „такса спокойствие“. Отиват и го предупреждават. Онзи продължава да им мъти водата или продължава да не плаща. Отиват пак – този път или го гръмват, или го ступват хубаво или му взривяват магазина.

Числото две важи и за заболяването. Мой приятел ми разказа за неговото наблюдение как си разболява при простуда, стига да не е от вирус. Ако е имал неразумно поведение, обличал се е леко, носил е обувки, които пропускат и то през зимата, започва да го тресе и получава първите симптоми на грип и простуда. Прибира се в къщи, натопля се, пие горещ чай, взима осцилококциум и на другия ден му няма нищо. Но ако в рамките на седмица или десет дни повтори това неразумно поведение, нищо от тези мерки не го спасява и направо си се разболява.

Блато и тресавище. Вие никога не навлизате наведнъж в блатото. Правите една стъпка. Виждате лепкава кал, хлъзгавина, смрад. Тук е момента да раличаваш. Ако си кажеш – а не, тук не е за мен и се върнеш - ОК. Но ако си кажеш: „Е, колко му е, ще го премина!“ и направиш още няколко стъпки напред, вече си затънал до гуша в подвижните пясъци и измъкване няма. Отиде, та се невиде, както казва народът. 

Два пъти се търси помощ (от хора и съдба)

Първо българската народна приказка за лъжливото овчарче, което си пасяло овце на хълм недалеч от селото. Но му било скучно. И за да се разнообрази извикало „Вълк, вълк напада овцете.“ Селяните се притичали да помогнат, но не видели вълк. И си разотишли. Лъжливото овчарче малко по-късно извикало пак: „Вълк, вълк напада овцете.“ Селяните отново се притичали на помощ. И когато действително дошъл вълк и лъжливото овчарче за трети път извикало: „Вълк, вълк напада овцете.“, никой не се притичал на помощ.

Разказаха ми как една общност подпомага бедни свои членове. Събира се общността, бедният й член казва, че е беден и иска да отвори бизнес – магазин или нещо друго. Казва колко пари му трябват. Общността събира необходимата сума и му я дава. Той обаче фалира. Пак събира общността и казва че иска да отвори друг бизнес. Общността пак му събира необходимите пари и му ги дава. Ако пак фалира, вече никой не се занимава с него и не му събират пари.

Съвети от родители. И те стигат до вас на два пъти. Първия път родителят ви ги дава. Но вие сте още млад и не обръщате внимание. Едва след години, като ви поочука живота, родителят може да е жив, може и да не е, тогава си казвате примерно: „Прав беше татко ми като ми казваше за това и това.“ И съвета вече става за вас като свой и вие го приемате „на въоръжение“.

Любовта.Много книги са изписани за голямата и единствена любов в живота ви. Но има и друга версия. На 20г. и плюс живота ви изпраща любов. Често, поради ваши грешки тя се разтурва и се разделяте. Но ако останете на тези вълни, продължавате да търсите, често живота към 30г. ви праща втора любов. Дава ви втори шанс. Може любовта да е една идея по-зряла, една идея по-умерена, но пак е пламенна и страстна. И ако повтаряте същите грешки като при първата и тя ще се разтури. Има и още нещо. Често втория шанс изисква двойно повече усилия. J

 Вместо заключение. Все пак трябва да се различава – дали живеете и работите в бързата лента (термин от филма „Работещо момиче“ с Харисън Форд) или в бавната. В бавната, на магистралата се движите със 70-80 км/ч, в бързата – със 140 км/ч т.е. двойно, а може и с повече. Естествено е, в бързата лента, всяка грешка, всяко невнимание, разсейване да се наказва с пъти по-сурово, понякога от веднъж и по-жестоко. В същия филм, героят на Харисън Форд, работещ в Манхатън/ Ню Йорк казва на Мелани Грифит: „Виж, при мен, на моята позиция една грешка и си аут. И идва следващия. Секретарката просто лепи лепенка с новото име върху твоето на телефона за бутона за бързо набиране на твоя кабинет. Знаеш ли, че лепенките за моя кабинет са стигнали дебелина 1 сантиметър?“ J

 

 

 

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?