Лъчезар Динев: Храним Китай със субсидирана от нас царевица
- 11.01.2021 | 14:30
- Росен Саръмов
- 656 прегледа
- 0 коментара
Българо-китайска търговско промишлена палата реши да направи серия безплатни семинари, които ще показват стъпка по стъпка как се прави бизнес в тази милиарда страна. За месец в 30 наши града ще има онлайн обучения, които след това ще са достъпни за всички. Първият виртуален семинар в Пловдив ще е утре от 15 часа на LinkedIn страницата на БКТПП.
Ето какво разказа Лъчезар Динев, председател на БКТПП:
Човек може и да успее, а може и да се самоубие на пазара в Китай. Покрай ковидкризата България повиши износа си за Поднебесната, но той е доста странен.
Изнасяме много медни катоди от комбината в Пловдив.
Втората ни топ стока за износ, колкото и странно да звучи, е царевицата! През ноември месец миналата година имаме износ за 22 милиона долара. Спрямо 2019 износът й е нараснал 100 пъти.
А това не е високотехнологично производство и има още нещо, което буди недоумение – производството на царевица у нас се субсидира.
Това значи, че няколко души, които отглеждат царевица, получават субсидии за милиони – тоест взимат от мен и вас, за да храним китайците.
А те като спестят тези стотици милиони дадени за субсидиране на нашата царевица, ги влагат във високотехнологични продукти – чипове и хардуер и ни продават телефони за по 2-3 хиляди лева.
Може цялата тази идея да е много добра, но аз не разбирам каква е.
Много българи тръгват да правят бизнес там и се оказва, че след това имат проблеми. Наши предприятия чуват обяснения оттам, че задължително трябва да направят някаква лицензионна политика.
И се получава така, че дистрибуторът получава пари, а не българския производител.
Имаме случай на наша фирма за бисквити, която преведе 7000 долара за лицензиране и оттам след това им казаха: Решихме да не продаваме бисквитите ви.
И не си получиха обратно парите. Има големи обърквания и очаквания от наша страна.
Всеки трябва да си регистрира търговската марка в самия Китай. Те може да изнасят в цял свят, но не са в него.
Гигантът Apple регистрира марка за софтуера и за хардуера си, но не направи регистрация за телефони! И съответно им затвориха 21 магазина Apple Store. И сега плащат на китайска фирма за да могат да използват китайското наименование на Apple, за да си продават телефоните.
Като спазват правилата 99% от българите ще успеят.
Трябва да следваме примера на Ирландия, която е една от малкото с положително салдо в търговията с Китай. Изнасят много лекарства и редица високотехнологични стоки. И са разбрали - китайският пазар е труден, но управляем.
Коментари (0)
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни