Какво се случва с акциите и боновите книжки четвърт век след масовата приватизация

Според бизнеса и синдикатите се готви нова национализация

След като изтече едномесечният срок за обществено обсъждане на законопроекта за личните сметки, водени от Централен депозитар, хората, които имат бонови книжки в скрина, дори не разбраха за какво иде реч. Отявлено против обаче се изказаха куп организации - АИКБ, БСК, БТПП, КРИБ, КНСБ, КТ "Подкрепа". Омбудсманът Диана Ковачева входира в Министерство на финансите становище, с което откровено не подкрепя проекта за събуждане на „спящите акции“ от масовата приватизация.

От евентуалната законова промяна ще са засегнати близо 3 млн. граждани. Една огромна част от тях нямат информация какво се случва с техните акции, а сега финансовият министър е решил да ги национализира, защото хората не ги управляват активно. Това е като да национализират колата ви, ако не я карате, или имота ви, ако не го ползвате, обясни лидерът на "Изправи се.бг" Мая Манолова. Или пък, ако имате депозит в банката, с който не сте оперирали 10 години, банката да ви каже: вашият депозит е спящ и ние ще ви го вземем, тъй като вие не го ползвате, даде още един пример Любослав Костов от КНСБ пред радио Фокус. Точно заради това идеята е противоконституционна, категорична е Мая Манолова. Държавата да направи информационна кампания за боновите книжки и акциите в тях, а не да ги национализира, призова тя.  

Какво всъщност пише в спорния документ? Целта е активизиране на акционерите, които са допуснати до търговия, включително тези от масовата приватизация, в рамките на една година да предприемат действия по прехвърлянето на ценните им книжа от лични сметки към подсметки при инвестиционен посредник. Тоест хората, които имат бонови книжки, трябва да декларират този факт пред инвестиционен посредник, обясни Любослав Костов. След изтичане на срока акциите, дефинирани като „спящи“, ще се прехвърлят в специално създаден за целта инвестиционен фонд. Срещу книжата си лицата ще получат дялове от фонда, равностойни на притежаваните от тях акции.

Законопроектът предвижда още след изтичане на 5-годишния нормативно установен срок, в случай че хората продължат да проявяват незаинтересованост, паричните средства, съответстващи на непотърсените дялове, да бъдат внесени в полза на държавния бюджет.

Темата е тегава, защото началото <210> е поставено преди около четвърт век, по време на масовата приватизация. Тогава около 3 млн. българи получиха безплатни акции от предприятията, в които работеха, както и бонови книжки с по 25 000 инвестиционни бона. Някои участваха лично в раздържавяването на предложените фирми, а други внесоха боновете си в новосъздадените приватизационни фондове.

В момента тези книжа се намират в 2.5 млн. лични сметки в "Регистър А" на "Централен депозитар" АД, т.е. не са под управление на инвестиционни посредници и не са активни, което означава, че не могат да се търгуват на Фондовата борса, припомня banker.bg.

Притежателите на по 25 броя акции (толкова беше номиналът на една бонова книжка) са 60% от всички сметки, а останалите са с по 50 до 100 акции (например - прехвърлени от цялото семейство на един негов член). Стойността на тези книжа се изчислява на 2 млрд. лв. по номинал. Според КНСБ проблемът е, че ако става въпрос за права между 20 и 50 лева, какъвто е масовият случай, за да ги продаде, притежателят им трябва да се обърне към инвестиционен посредник. Той пък ще начисли немалка такса за услугата. В крайна сметка този законопроект не решава проблема с административната тежест, не прави по-лесна задачата на гражданите да се отърват от акциите и да си вземат парите, а напротив - утежнява го, категоричен е Любослав Костов.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
въпрос

въпрос

19.06.2020 | 13:37

а може ли да не севръща

Отговори
0 0
Rosalina DE LUCIA

Rosalina DE LUCIA

18.06.2020 | 15:07

ИЗПИТВАНЕ НА МОЯТ ЗАЕМ, ПОЛУЧЕН ОТ ИБСИ-БАНК На вашето внимание Повече не се притеснявайте от финансовите си проблеми. Успях да получа междинен заем от 15 500 евро, който наистина ми помогна да реша проблем за кратко време. Ако в допълнение сте били разочаровани или се нуждаете от кредит, заем или инвестиция или ако сте забранени за банкиране, моля, свържете се с г-жа Violaine Michèle Agnès BERTHET с кредитора на IBSI-BANK (Международна банка за солидарност и инвестиции) наистина е призната в тази област. Свържете се с нея сега, ако се интересувате от заем или инвестиция. Имейл: [email protected] Бъди благословен

Отговори
1 1

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?