Борсов коментар: Бикове срещу мечки на капиталовите пазари

Американският Dow Jones поскъпна с 21,3% за три дни

Бикове срещу мечки - така се определя на жаргонен език настроението на различните инвеститори на капиталовите пазари. Тези, които купуват и смятат, че даден финансов инструмент ще поскъпва, са бикове, а тези, които продават с идеята, че ще могат по-късно да си закупят активите на по-ниски цени, са мечки. По този начин се определят и посоките, в които поема пазарът в различни моменти. Технически бичи пазар е 20% ръст на пазара спрямо предходно дъно, съответно мечи пазар е 20% спад на пазара спрямо предходен връх.

Историята показва, че бичите трендове са доста по-устойчиви и дълги, а мечите - доста по-резки и краткотрайни. Това, което се случи предходната седмица с американския пазар, беше определяно от специалистите като „мини бичи, отслабване в мечия пазар или нещо между двете“. В последния месец капиталовите пазари се сриват, като основният виновник за това е небезизвестният коронавирус и щетите, които се очакват да нанесе върху икономиката.

В общи линии всички големи пазарни индекси потънаха в мечи пазар за рекордно кратко време. Пандемията тръгна от Китай, обхвана Иран и Италия, откъдето се пренесе в цяла Европа и напълно логично вече се вихри в Щатите. Броят на заразените вече е над 600 хиляди души. Интересното е, че през предходната седмица само за три дни (вторник, сряда и четвъртък) американският пазар (Dow Jones) поскъпна с 21,3%. Това беше най-бързото подобно поскъпване от над 80 години.

Макар че нямаме особено нови позитивни новини за икономиката (като, разбира се, изключим огромните стимули, които централните банки и правителствата изливат), пазарите имат особено положителна седмица. Ясно е, че пазарите не се интересуват от новините за вчера. На тях се търгуват очакванията на инвеститорите за следващите месеци. Големият въпрос е дават ли ни знак пазарите, че вече преминаваме през най-критичния момент и можем да очакваме бързо възстановяване? Според мен отговорът е не.

Както инвестиционният стратег Ед Ярдени изтъкна в петък „случва се да има бичи пазари между мечия“. Това, което има предвид, е, че в последните два големи мечи пазара в Щатите (през 2002 S&P 500 падна с 49,1%, а през 2008-а - с 56,8%) имаше кратки определени моменти, в които индексите правеха големи резки движения нагоре. Това, което той съветва, е инвеститорите да не се подвеждат по това бързо поскъпване и да не се заблуждават, че сме „преминали реката“.

Едва след като индексите преминат върховете от февруари, може да се говори за истински бичи пазар, продължава той. Бих желал и да обърна внимание към един показател, който Бюрото по труда в Щатите публикува всяка седмица. Показателят измерва броя лица, които подават заявка за това, че остават безработни. Броят на такива хора за седмицата, приключваща на 20 март, е 3 283 000. Това е 1% от населението на САЩ.

За сравнение, периодът, в който този показател е бил на най-високо ниво, е началото на 2009 година, непосредствено след последната голяма криза. Тогава максимумът е варирал между 600 и 700 хиляди души на седмица. Тоест в момента имаме 5 пъти повече хора, които има потенциал да останат без работа. На първо място стои проблемът с коронавируса, който трябва да бъде решен, за да може дейността в различните сектори да започне да се възстановява. На мнение съм, че има далеч по-сериозни проблеми, залегнали в глобалната икономика, които могат да бъдат развързани в тези времена на несигурност.

Авторът е сертифициран брокер на ценни книжа. Представеният анализ е единствено с информативна и дискусионна цел и не представлява инвестиционен съвет и/или препоръка. Както авторът, така и клиенти на посредника е възможно да притежават един и/или повече от коментираните финансови активи. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?