1128 самотни българи без подслон в социалните домове

Над хиляда самотни възрастни българи са изправени пред опасността да мизерстват през зимата, защото няма кой да се грижи за тях, а в социалните домове местата не достигат. Те нямат средства да постъпят и в частни хосписи. Броят на хората, за които няма място в домовете, набъбва до 1128 души.

В Пловдив чакащите за настаняване са 60, показват данните на Агенцията за социално подпомагане, предоставени на „Марица“. В старческите домове под тепетата са настанени 226 възрастни и капацитетът е запълнен. „Няко​й трябва да умре, за да се освободи място. Преди време бяха одобрили майка ми, но тогава така се случиха нещата, че не можахме да я настаним и бързо й заеха мястото. Сега отново сме в списъка с чакащи“, коментира пловдивчанка, която пожела името й да не се цитира. 

Проверка на експерти от Агенцията в един от пловдивските домове за стари хора пък установила, че

персоналът е по-малко от необходимото.

Освен това там липсвало 24-часово медицинско обслужване. Обикновено лекарите и сестрите, които се грижат за възрастните, са в пенсионна възраст. Въпреки това, по думите на социалните, качеството на услугата е на добро ниво и настанените не живеят в социална изолация. „Материалната база е пригодена за хора с увреждания, като достъпът е осигурен до всички помещения. На настанените лица е осигурена възможност за ползване на спално помещение, помещения за социални контакти, за хранене, санитарно помещение и др., обзаведени и оборудвани по подходящ начин. По време на проверката помещенията на специализираната институция са били в добро санитарно-хигиенно състояние“, казват още от Агенцията за социално подпомагане.

Според разпоредбите за социални услуги тарифата, която плащат възрастните за престоя си в приют, се равнява на 70% от размера на пенсията им. Същата е таксата и за възрастните с физически или сетивни увреждания, докато за тези с психически и умствени проблеми тя е равна на 80 на сто от парите им за старини. Средната пенсия за страната по данни на осигурителния институт е 365 лв. Това означава, че в зависимост от удръжката средно нашенците трябва да дават на старческия дом между 255 и 292 лв. Остатъка възрастните харчат за каквото решат. Издръжката на пенсионерите в домовете се формира не само от личните им доходи, но и от държавна дотация. Отпуснатата от правителството за 2019 г. субсидия за един потребител беше 7975 лв. Това прави

по 664,58 лв. на месец от държавата за всеки обитател на старчески дом.

Пълната такса заплащат само тези, които имат влогове, ценни книжа или вземания за над 500 лв. Сумата, която дължат, се изчислява на база харчовете за храна, облекло, перилни и хигиенни материали, разходи за разнасяне на храната, както и съответната част от общите сметки за електрическа и топлинна енергия, вода, канализация и битови отпадъци.

Липсата на свободни места в общинските домове принуждава хората да изпращат близките си в частни такива. За целта обаче сумата, която трябва да отделят роднините им, е три пъти по-висока - поне 800 лв. Там обаче въпреки заплащането грижата невинаги е добра. Преди повече от девет месеца от Дом "Хармония" без никой да забележи изчезна 84-годишният дядо Васил, който по-късно бе намерен мъртъв в крайпътна канавка.

В Южен Централен район: Най-много бедни в Пазарджик, най-малко - в Пловдив

Пловдив е с най-малък относителен дял на бедните в Южен централен район, показва изследване на Националния статистически институт. Докато Пазарджик е с най-високия дял ​- 33%.  Закономерно  в пловдивския квартал, който е населен предимно с ромско и турско население - "Източен", се намират най-много от хората, който живеят под линията на бедност, която за тази година е 363 лв. Относителният дял на бедните в районите "Западен", "Южен", "Тракия" и "Централен" варира между 12 и 13.5%. Един от основните фактори за редуциране на бедността е повишаване образованието на населението.  Колкото по-висока е квалификацията на хората, толкова по-малка е вероятността те да изпаднат в риск от бедност. Процентът на работещите бедни в област Пловдив достига до 8 на сто от населението. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?