Най-често корупцията е в КАТ и в Гранична полиция

Полицаи, които се занимават с разследвания на ГКПП "Калотина" бяха задържани заради корупционни практики. Според държавното обвинение те са получавали подкупи от лица, които са проучвали. По време на акцията служителите са задържани с белязани пари. Подкупите се изпирали през оборотите на столично заведение, с помощта на трети човек.

Как беше разплетена схемата и какви са практиките при разследване на полицейски служители разказа пред БНТ главен комисар Стефан Банков, директор "Вътрешна сигурност" в МВР.

Той обясни, че схемата изглежда елементарна на пръв поглед, но всъщност служителите не са взимали пари от самите лица, които са разследвали, а са настоявали те да бъдат давани в заведението.

Така се създават условията те да бъдат препрани и изчистени, ако са маркирани. Полицаите познават много добре наказателния процес, познават способите, обясни комисар Банков.

"Има много анализи къде в МВР има корупция, но служителите на КАТ, на "Гранична полиция" са на първа линия и имат най-пряк достъп с гражданите и когато вземат дори минимални суми от 5-10 лв., остава едно усещане за безнаказаност", каза той.

Комисар Банков увери, че от МВР ще упражняват строг контрол срещу най-разпространената корупционна практика от полицаи на пътя.

"Сега сме насочили вниманието си към "Пътна полиция", идва лято, активен сезон, така че ако някой от КАТ мисли, че може да направи бързи пари, мога да го уверя, че това няма как да стане", категоричен бе гл. комисар.

Банков допълни, че е най-силно впечатлен от граничните полицаи, които вменяват на гражданите, че си плащат задължителни такси и се стига до това да се благодари на подкупващите полицаи от онези, които им дават пари.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?