Made in Bulgaria: Смаяхме света с креативни къщи

Аrchdaily представи няколко български проекта на еднофамилни домове, които са в  модерен, но и традиционен стил

Свързваме креативната архитектура предимно с имена от световната практика -виждали сме какви ли не уникални решения от целия свят. Ала българите също могат да творят завладяваща архитектура. Доказват го много наши къщи, които успешно влизат на страниците на елитни световни издания.

Наскоро престижното специализирано издание Аrchdaily публикува обширна статия по темата, в която представи няколко български проекта в детайли.

Архитектурата на Балканите се корени в тяхната история и география. Докато България привидно остава незабелязана в дизайнерските кръгове на региона, архитектурата на страната прави стъпка към все по-модерни проекти. Това особено важи за жилищната архитектура на страната, където през последното десетилетие са изградени редица нови еднофамилни домове.Това пише Ерик Болдуин в сайта за архитектура archdaily.com. 

Историята на България се е повлияла от опита на редица империи и култури, които също оформят изградената ѝ среда - от османците до римляните, разказва авторът. В същото време, тъй като заема част от източния Балкански полуостров и граничи с пет държави, неговата архитектура следва планинските вериги и равнините на страната. Тези сгради често се правят в градски центрове и градове, защитавайки богатството една от най-биоразнообразните страни в Европа. Следващите проекти изследват тази архитектура и Балканите чрез семейните домове в България.

Observation House

Тази къща на I / O архитекти се нарича Observation House. Завършена само преди няколко месеца, тя е плод на усилията на Вяра Желязкова, Георги Катов и Стефан Апостолов, които са душата на I/O Architects. Интересен ефект създава комбинацията между камък и стъкло, която контрастира във фасадата. Къщата се намира на върха на хълм, а стените на всекидневната са направени от стъкло, за да разкриват напълно необятната красота във всички посоки към полята на Североизточна България.

Ваканционна къща

Идеята за тази малка ваканционна къща се роди от желанието да стоите далеч от оживения град и да прекарате време някъде по-спокойно и по-близо до природата. И архитектът Христина Христова определено има добра история за споделяне. За своята морска ваканция арх. Христина Христова не просто е стегнала багажа си, а е решила да вземе със себе си и чисто новата си малка къща на колела. Koleliba! С нея семейство може да отиде на море, без да отсяда в скъпи хотели или да търси къща под наем до плажа. Koleliba разполага с 9 кв. м площ, построена от дърво, има изолация с минерална вата и е облицована с български бор. Мебелите, някои от интериорните стени и подът са направени от брезов шперплат.

Рибарска ложа

Simon Gill Architects завърши риболовния дом в Батак, България, през лятото на 2012 г. Сградата от 290 кв. м е разделена на две секции, като едната половина от къщата е вградена в склона, а другата се издига над земята в изолиран обем, подобен на кула. Днес тази усамотена къща гледа към голямо езеро с огромни гори. Намирайки се на надморска височина от 1400 метра, температурата може да падне до минус 20 градуса през зимна нощ, като метър сняг е доста типичен. През лятото може да достигне 40 градуса. Следователно спалните са под земята, за да стабилизират вътрешната среда, докато помещенията за живеене са над висок, масивно изолиран обем, на върха на който са слънчеви панели, над сенките на дърветата.

Дом като дърво

По поръчка на известния привърженик на изкуството и успешен бизнесмен Георги Бонин концепцията Home Tree е опит за дефиниране на съвременна адаптивна селска архитектура. Разработката е на Ignatov Architects. Сградата буквално е вградена в съществуващия ерозирал изкоп на бившата пясъчна кариера. Така се запълва липсващото от релефа, което спира ерозията и позволява възстановяването на местната екосистема. Масивни стени от запад и север допълват защитата от лятното пренагряване и зимното преохлаждане. Издигането на къщата се случва наистина по модела на дървото. Корените са дълбоко в земята - това са 6 геотермални сонди на дълбочина от 100 метра, които осигуряват топлината за жилищните помещения и зимната градина по един енергоефективен и незамърсяващ начин. Тази градина оформя короната на къщата.

Дългата къща по лекия наклон

Slight Slope Long House („Дългата къща по лекия наклон” - б.ред.) носи всички характеристики на модерната западна къща - изчистена геометрия, неутрална цветова гама, органична връзка с терена, огромна стъклена фасада. Любопитен елемент е външното стълбище-веранда, което създава динамика в иначе скучния обем. Вътре главният етаж е разделен на четири нива, всяко свързано към другото с малко стълбище. Разпределението на помещенията е направено така, че дневната, кухнята и трапезарията са разположени най-ниско, докато спалните помещения са издигнати над земята с цел по-добро уединение. Този шедьовър на архитектурата се намира в Търговище и удиви света, проектът е на I/O Architects.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
Георгиев

Георгиев

26.07.2020 | 14:08

Има много по хубави и креативни къщи в България които не сте ги снимали. Една от тях е световно известната къща охлюв в Симеоново край София. Освен това на околовръстното след резиденция Бояна в посока Бул. Цар Борис. отляво наклонена сграда.

Отговори
1 0
АЛА БАЛА

АЛА БАЛА

26.07.2020 | 03:39

Смях голям.

Отговори
0 0
Изкупувам домати

Изкупувам домати

25.07.2020 | 20:56

А Домати в тия парници гледате ли?

Отговори
11 1

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?