Заделените 1.2 млрд. лв. за саниране стигат едва за 1200 сгради

Бизнес асоциации предлагат собствениците да съфинансират обновяването

Над 95% от многофамилните сгради и 100% от еднофамилните у нас няма да имат достъп до никакво финансиране за енергийна ефективност в обозримо бъдеще. За този проблем предупреждават експерти в своя декларация.

Българската асоциация за изолации в строителството (БАИС) заедно с други неправителствени организации, бизнес асоциации и експерти предлагат промени по проект 9а „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“ от Националния план за възстановяване и устойчивост.

Реформата в политиките за сградно обновяване означава преход към съфинансиране от собствениците при осигуряване на необходимите финансови инструменти и защита за уязвимите домакинства.

Това е обществено отговорният модел.

„Безплатното саниране” е популизъм, от който не печели никой. За съжаление, в последния вариант на НПВУ отново виждаме отказ от тази реформа, се казва в декларацията. Дори нещо повече - зле прикрит опит да се компрометират пазарните механизми.

Тази декларация - от името на БАИС и други НПО, бизнес организации и експерти, е предложена на вниманието на всички парламентарни групи и отговорни представители на изпълнителната власт. Тя включва 12 препоръки. 

100-процентовото финансиране на сградното обновяване е подарък за 1000 сгради и подигравка с 65 000, се казва в декларацията. В противоречие с всички публични изявления последният вариант на проекта за енергийна ефективност към Плана за възстановяване и устойчивост утвърждава тенденцията за тотален отказ от реформи в един от най-важните за гражданите сектори.

Според новия вариант на проекта за енергийна ефективност към

Националния план за възстановяване и устойчивост над 1.2 млрд. лв. ще бъдат насочени към саниране на многофамилни жилищни сгради. Подобна инвестиция и дори по-голяма е напълно обоснована, тъй като с такива проекти могат да бъдат постигнати съществени енергийни, екологични, финансови и социално-икономически ефекти. Именно това е причината тези политики да имат пълната подкрепа на Европейския съюз. За съжаление обаче, и последният вариант на проекта няма никакви допирни точки не само с европейските, а и с регионалните практики. Въпреки огромната сума обхватът му е нищожен, амбицията е далеч дори и от заложеното в собствените ни национални планове, а дългосрочният ефект от изпълнението му е отрицателен. Причина за това е продължаващата практика за предоставяне на 100-процентово безвъзмездно финансиране за ограничен брой многофамилни жилищни сгради. Еднофамилните жилищни сгради, в които живее близо половината от българското население, отново са изключени от сметките. Заявената цел за „трансформиране на съществуващия модел на предоставяне на 100% безвъзмездна финансова помощ“ е тотално обезличена от факта, че 92% от средствата се насочват именно за безвъзмездно финансиране. Двете реформи в плана, които трябва да опосредстват това трансформиране - Национален фонд за декарбонизация и Разработване на дефиниция на енергийна бедност, дори не се споменават в текста на проекта.

Какво означава това?

При 66 865 многофамилни жилищни сгради, огромната част от които се нуждаят от обновяване, средствата ще достигнат до едва около 1200. Останалите няма да имат достъп до никакво финансиране за енергийна ефективност в обозримо бъдеще. В най-добрия случай към средата на 2026 г. ще бъде постигната не повече от една трета от заложената национална цел за 2030 г. Oстава неясно как ще се осигури необходимият ресурс за изпълнение на останалите две трети. Въвеждането на принцип на съфинансиране за част от сградите без осигуряване на паралелен механизъм за подкрепа на самоучастието и включването на уязвимите домакинства го обрича на неуспех, особено в конкуренцията на програма със 100% безвъзмездно финансиране.

Гражданите продължават да бъдат заблуждавани, че някой ден средствата ще стигнат и до тях. Със 100% безвъзмездно финансиране това просто няма как да стане - при днешните цени само за многофамилните сгради са необходими над 50 млрд. лв. С текущия темп на обновяване ще ни трябват и поне 200 години.

Какво трябва да направим?

Единственият начин обновяването да стигне до повече хора е да се намали субсидията и да се даде възможност за допълващи инвестиции от страна на собствениците чрез подходящи и достъпни финансови инструменти. Това се признава от всички, но все още никой няма политическата воля и отговорност да го обяви публично. В същото време проучвания показват, че гражданите са склонни да инвестират в обновяване на жилищата си, стига да им се даде възможност. Безвъзмездното финансиране на проекти с доказана рентабилност представлява очевидно разхищение на публични средства и точно заради това „програмата за саниране“ незаслужено се превърна в синоним на неефективна и податлива на корупционни практики политика.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
2 коментара
Яяяяя

Яяяяя

21.08.2021 | 07:57

Сега вече знаеш как се правят и останалите дейности в строителството. Хората са същите!

Отговори
0 0
поредна наглост

поредна наглост

19.08.2021 | 10:12

това е най позорното нещо което е правено в българия...... преди една година синът ми се хвана на въдицата на един кел.еш пловдивски който има фирма някаква с много гаражи...и този довършваше в карлово и сопот санирането на такива обекти...но как като събираше от кол и въже хора тези хора домъкваха една банда цига.ни за по един ден и този пич се разплащаше като цената беше да речем 100 лв той даваше 40 лв другите за него.....долно и отвратитедаже не се издължаваше на време...и се правеше че не било качествено изпълнението та правеше допълнителни отбиви....едва спрях сина ми да не го причука... последния път.... а сина ми беше от малкото разбиращи какво правят и като отиде хората в карлово и сопот го чакаха и го молеха да влезе да им оправя апартаментите щото седяха там по цели седмици и никой не си поклащаше задника да им свърши ремонтите...вечер се връщаше с една торба луканки и разни салами от благодарни хора.....хора на които някой си обещал саниране ама то по системата на автомагистрали....да вземем обекта да оцоцаме парите пък потърпевшите кучета ги яли.... за това такива санираници да престанат....... да се извършват с помоща на армията и там да има поделения на трудови войски в които да се наемат волнонаемни но да са под формата на бригади....хем да придобиват специалности хем да им върви трудов стаж хем да няма лентяи хем да има организация и отговорност....защото сега су.льо и пу.льо е инвеститор и изпълнител.... ако има конкурс ясно и точно ....брой работници вид техника налични средства и договори за срокове и качество на отговорност..... стига с поми.ярщините.....

Отговори
3 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?