Ударници: Най-много поскъпнаха жилищата в Кючука и "Кършияка"
- 10:15, 20.02.2023
- 13:49, 20.02.2023
- 5266
- 6
През последните 10 години Пловдив претърпя изключително динамично икономическо развитие и ръст на доходите. Това доведе до повишаване в общия стандарт на града и сериозно развитие на жилищния пазар. Сделките тук се сключват както от местни жители, така и от чуждестранни граждани и българи от чужбина, показват данните на един от големите брокери "Адрес".
Според анализа тристайните жилища в Пловдив все още доминират над двустайните, а малко над 30% от покупките се реализират с кредит, покриващ между 81 и 100 процента от крайната стойност на сделката.
Най-изгодно излиза да си купите жилище в квартал "Южен" - 943 евро на кв. м и „Кършияка” - 964 евро на кв. м. На север от река Марица обаче за година цените са скочили с 32 на сто. Подобно поскъпване има и на имотите в „Кючук Париж”, където квадратният метър стига 1019 евро - при 778 евро през 2021 г. Очаквано, най-скъпи все пак са жилищата в центъра, където за имот трябва да броите по 1178 евро на кв. м.
В обобщение - за под хилядарка на квадратен метър купувачите на нов дом имат шанс да се сдобият единствено в "Южен" и "Кършияка", но опциите съвсем не са много.
Новите заеми вече са с 0.3% по-висока лихва
Дилемата "да купя ли имот, или не" се усложнява и от растящите лихви по ипотечни заеми, а по-голяма част от имотите се купуват с помощта на банка. Въпреки плашещите прогнози засега лихвите по стари заеми не са помръднали от рекордно ниските си нива. Повишение обаче от началото на годината има при новоотпуснатите кредити и засега то е максимум с 0.3%, посочи кредитният консултант Тихомир Тошев. Така при средна лихва в последните месеци на 2022 г. от 2.5% сега вече договори се сключват на 2.8%. В цифри това означава, че при кредит от 150 000 лева, ако е бил договорен миналата година, вноската ще е 670 лева, а ако се изтегли сега, месечно ще плащаме 700 лева. Сметките са правени при срок на заема 25 години.
Взимаме от банката все по-големи суми
Заради необуздания ръст в цените на имотите кредитополучателите взимат все по-големи суми. Съответно или разчитат че ще могат винаги да връщат огромни месечни вноски, или използват максималния разрешен срок от 30 години, но така пък върната сума става твърде голяма. За първата половина от 2022 година средният размер на изтеглените ипотечни кредити достигна 150 хил. лв. За сравнение - през 2021 г. тази сума бе 124 хил. лв., а през 2020-а средният размер на ипотечните кредити е бил 108 хил. лв.
И според статистиката на БНБ явен спад в интереса към ипотечните кредити няма. Дори за изминалата година обемът е нараснал с 10-15 процента. Това обаче важи на сто процента за 2022 г. Банковата ситуация в момента е малко по-особена заради растящите лихви на ЕЦБ, които вече рефлектираха върху новите кредитополучатели и у нас. Това може би ще забави кредитирането занапред.
Процес на покачване на лихви има, но корекцията на лихвените нива не е толкова изразена както при финансовата криза от 2008-2009 г., отбеляза Иван Стойков от портала "Моите пари".
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни





