Специалистът:: Болните от диабет са по-рискови за катаракта

Извършваме сложна безшевна хирургия, значително по-трудна от рутинната

Светла АРШИНКОВА, Пазарджишка Марица

Проф. д-р Нели Сивкова, дм, FEBO, ръководител на Клиниката по очни болести към УМБАЛ ”Свети Георги” в Пловдив

Професор д-р Нели Сивкова ръководи Клиниката по очни болести към УМБАЛ ”Свети Георги” - Пловдив, от 2004 г. Член е на Американска и Европейска асоциация по катарактна и рефрактивна хирургия, Интернационален борд по Евроретина, Немско дружество по офталмология. Почетен член на румънското дружество на ретинолозите, член на Изпитна комисия към Европейски борд по офталмология. Тя е председател на Българска асоциация Ретина. Има многобройни специализации в Тюбинген, Есен, Марбург, Берлин (Германия) и Виена (Австрия).

Проф. Сивкова, с каква очна патология най-често са пациентите на  Клиниката по очни болести?

- Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Свети Георги" е една от най-старите университетски структури по очни болести в страната. При нас се работи много тежка патология, нежелана понякога в другите клиники. Имаме широк спектър от пациенти, като с най-голяма честота са тези с катаракта (помътняване на лещата). Те са както т. нар. леки случаи, така и такива, при които хирургичната интервенция е с по-висок риск и по-сложна. Това са пациенти, които имат комбинация на катаракта с глаукома или катаракта в диабетно око, или катаракта след травма, след възпаление на окото, детска катаракта или катаракта в силно напреднала възраст при пациенти, които приемат медикаменти за  намаляване съсирваемостта на кръвта. Болните предпочитат нашата клиника, защото имаме високотехнологична апаратура и специалисти, които да извършат значително по-трудна хирургия от рутинната. Работим с най-съвременните хирургични методи, в това число безшевна хирургия при катаракта с имплантация на съвременни вътреочни лещи за корекция на зрението както наблизо, така и надалече, корекции и на астигматизъм. Втората група пациенти са тези с неизяснена патология, като възпалителни заболявания на окото, съдови инциденти, вътреочни и клепачни тумори, неврит на зрителния нерв. Също така деца с кривогледство, болни с глаукома, пациенти с вътреочен кръвоизлив, с отлепване на ретината и с травми. Ние сме на разположение 24 часа 365 дни в годината и всякаква патология от спешен порядък от цялата страна пристига при нас.  

Кои възрасти засяга катарактата?

- Има две групи пациенти - с придобита и с вродена катаракта. При хора над 55 години има възрастово обусловена катаракта, която се появява като естествен процес на остаряване на тъканите на окото и тялото. Другата катаракта, от групата на придобитите катаракти, е усложнената или комплицирана катаракта, която се появява в резултат на очно или общо заболяване, в това число и травми. Вродената, или наследствена катаракта може да се прояви в детска възраст.

Вродената катаракта при децата често ли се среща?

-  Вродената катаракта е с ниска честота. Тя може да бъде придобита по време на вътреутробното развитие на детето, предизвикана от инфекции, от начина на хранене на майката, от някоя интоксикация, от определени медикаменти, които имат катарактогенен ефект по отношение на лещата. Първият симптом е относително белезникавата зеница. Но бялата зеница е симптом и за едно друго много опасно заболяване в ранната бебешка възраст. Това е злокачествен вътреочен тумор, наречен ретинобластом. Задължително  правим оглед под обща анестезия с максимално разширяване на зеницата. Друг незадължителен симптом може да е кривогледството.

Наличието на заболяването може ли да се установи при обикновен очен преглед при джипито?

- Разбира се, ако детето може да изкаже какво вижда и какво - не. Но ако то е в ранна възраст и не може да говори, тогава родителите са тези, които наблюдават как изглеждат очите на детето им и алармират според описаните по-горе симптоми.

На  каква възраст се проявява „старческата” катаракта и има ли някаква генетична предиспозиция?

-  Всяка катаракта, ако няма друга причина да се развие в окото на пациента, след 55 години се квалифицира като възрастово обусловена, или "старческа" катаракта. Това не изключва възможността някои катаракти след 55 години също да са усложнени от някакво заболяване - от възпалителни заболявания, травми и т.н.

Какви процеси настъпват в зрителния орган на човек след 55 години, че се появява перде на окото?

-  Лещата е структура с най-високо белтъчно съдържание в целия организъм. Белтъците остаряват, структурата им се денатурира и престава да бъде прозрачна. Появяват се мътнини, ядрото също се уплътнява, започва да жълтее и да пречупва по-силно светлината. Впоследствие се появява неясно зрение, гледане като през пелена. На следващ етап настъпва напълно загубване на зрението. Но процесът е бавен и постепенен. Скоростта на помътняване е много индивидуална - с месеци, с години. За това има и наследствена обусловеност, фактори, върху които нямаме власт.

Кои други заболявания са фактор за появата на катаракта?

-  Има усложнена катаракта при диабет, при заболявания с нарушена калциево-фосфорна обмяна, при пациенти с кожни заболявания, в т. ч. с псориазис, атопичен дерматит, при пациенти с възпалителни заболявания на ириса и цилиарното тяло (иридоциклит) и при пациенти след контузия или перфорация на окото. Например болните от диабет са с по-висок риск и е препоръчително да бъдат преглеждани от офталмолог през по-къси интервали. 

Всъщност какво означава диабетното око?

- При диабет настъпват промени в кръвоносните съдове и в ретината на окото, които се наричат диабетна ретинопатия. Това е общото понятие. И от нея следват усложненията - многократно повтарящи се кръвоизливи в стъкловидното тяло в задните две трети на окото, които невинаги спонтанно могат да се разнесат и се отстраняват хирургично. Второ, отлепване на ретината, и трето, развитие на вторична неоваскуларна глаукома. Тези непълноценни кръвоносни съдове плъзват и обхващат окото и предизвикват рязко покачване на очното налягане с пълна загуба на зрение на фона на една много силна и непоносима болка.

Как се лекува катарактата?

-   Единствено и само оперативно, независимо от възрастта. Няма как да се върне статусът на помътнената леща и тя да стане прозрачна. Ние отстраняваме естествената леща на окото по хирургичен път и имплантираме заместваща изкуствена вътреочна леща с определени характеристики. Лещата е единствената структура на окото, за която имаме произведена "резервна част". Ние имаме достатъчно високотехнологични вътреочни лещи - и за възрастни, и за деца, и за травматични случаи. Отделно разполагаме с добре подготвени кадри в клиниката и модерна апаратура. Тук също има много новости, които следваме и сме на добро европейско ниво. Използваме съвременна безшевна хирургична техника за лечение на катаракта. Резултатите при 99 процента от оперираните са постигане на много висока зрителна острота, ранна рехабилитация и възстановяване на оперираните болни. Много често се спекулира, че това е една бърза хирургия, и от това се прави изводът, че това е лесна хирургия. Не, това е една високотехнологична и сложна вътреочна хирургия, влиза се в много нежни и деликатни структури. Операцията може да бъде проведена с обща анестезия, с локална инжекционна анестезия или само с капкова анестезия.

Какъв метод прилагате за премахване на увредената леща и замяната с имплант?

-  Ние работим по най-съвременния метод - чрез използването на ултразвук, нарича се факоемулсификация. Той все още е "златен стандарт" в цял свят. Понастоящем навлизат т. нар. фемтосекундни лазери, които извършват едноетапно отваряне на предна лещена капсула. Но самото извличане на лещените белтъци, превръщането им във фина маса, която да бъде аспирирана, се извършва отново с ултразвук. Сравнителни проучвания са доказали, че методът на ръчното отваряне на капсулата има напълно съпоставими резултати с фемтосекундната процедура. Разбира се, бъдещето е на иновациите. Ще дойде момент, в който цялата процедура ще се извършва с един вид енергия. Имплантът, който ще се поставя в окото, ще може да променя своя фокус, както е в нашите очи. Може би в бъдеще ще се имплантира такава вътреочна леща, която няма да дефинира определени разстояния, а ще може да променя индекса на пречупването както в младото око. Убедена съм, че във времето ще има още много иновации както в областта на микрохирургията, така и в имплантологията. Тя се развива с много бързи темпове и ние в България ги следваме./Пазарджишка Марица

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?