44

Ремонтират метоха на Бачковския манастир

На този етап със 72 хил. лв. изработват проект за реставрация и консервация на паметника

Близо 72 хил. лв. ще отидат за изработването на проект за реставрация и консервация и основен ремонт на метоха „Свети Георги“ в Бачковския манастир. Сградата се нуждае от конструктивно укрепване и ремонт на покрива. Заедно с тях ще се благоустрои и дворът. Обектът е един от 49-те недвижими културни ценности в страната, които ще получат финансиране за консервация и реставрация, стана ясно, след като Министерството на културата обяви резултатите от проведената сесия по програма: „Опазване на недвижимото културно наследство“ за годината. За одобрените обекти са включени дейности по реставрация на иконостаси на 18 църкви и манастири на обща стойност над 1 440 000 лв., реставрация на училища, на 6 музея и къщи музеи за общо 560 000 лв. Сред одобрените обекти са НИАР „Мадара“, АР „Калиакра“, пещера „Магурата“, Захариевата къща в Търговище, монументът Бузлуджа, Музеят за резбарско и зографско изкуство в Трявна (къща музей на Ангел Кънчев), църквата „Св. Николай“ в с. Искрец, жилищна сграда на бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ 22 в София, Тракийската гробница във Ветрен, църквата в Курилския манастир „Св. Иван Рилски“ в Нови Искър, турската баня в Оряхово, ОУ „Христо Смирненски“ в Пазарджик, каменен мост над река Дряновска в Дряново, жилищна сграда на ул. „Климент Охридски“ 4 в София, сградата на Върховния административен съд на бул. “Ал. Стамболийски” 18 в София, старият часовник в Пещера.

От пресцентъра на министерството уточняват, че разглеждането, оценяването и класирането на проектите се осъществява по реда на утвърдените „Правила за избор на обекти и определяне на дейности за предоставяне на целева финансова подкрепа в областта на  консервацията и реставрацията на недвижимите културни ценности“ и заповед от 20.04.2022 г. на министъра на културата.

 

Бакуриани построява три, оцелява само един

По времето на построяването на манастира Григорий Бакуриани вдига и три метоха - Мрамарски, Прилонгийски и Станимашки. От трите е запазен само последният, който се намира в края на Асеновград, върху скална площадка, над пътя и изхода на града в посока Смолян, четем в църковни архиви. 

Предназначението на подобни обекти е да предоставят подслон и храна на поклонниците, а също и на пътуващите монаси.

Архитектурата му бе присъщата на времето - с еркери, кобилици и пр. За съжаление, започналата в края на 80-те реставрация, която предвиждаше цялостно препострояване в оригинален вид, бе прекъсната от настъпилите промени след 1989 г. и сега от жилищните помещения стоят само основите им, а също полуразрушеният кухненски блок в двора. Запазена е метохската църква „Св. Георги” във вида си от ХVІІ в., когато също е била препостроена, като е включила и запазена част от старата църква от ХІ в. - част от южната стена, и олтарът. Постройката е трикорабна с немного добре запазени стенописи от местния майстор Йоан от 1804 г. В южната част на наоса е обособен параклис, посветен на св. Екатерина, където се пази рядка чудотворна икона на светицата.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Нискокултурна журналистка. Евфемизъм на проста.

Нискокултурна журналистка. Евфемизъм на проста.

06.07.2022 | 21:48

Метохът (на гръцки: μετόχι в ед.ч. – имащ дял, μετόχια в мн.ч.) е отдалечено подразделение на православен манастир. Намира се обикновено във или близо до населено място. Обитава се и се обслужва от монаси или монахини. Състои се от култови, жилищни и стопански постройки. В метоха се извършват богослужения, приемат се изповедници, устройват се поклонничества. През годините на османското владичество в българските земи метосите спомагат за запазването на православната вяра и богослужение на български език. Те са място за разпространение на идеи и книжнина. Често към тях функционират килийни училища, които поддържат елементарната грамотност сред българите.[1].

Отговори
1 1

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?