Пътна карта обяснява всяка стъпка от А до Я за строеж или ремонт
- 15:00, 20.11.2024
- 15:28, 20.11.2024
- 446
- 0
Обикновените хора често се чувстват беззащитни, когато им предстои ремонт - искат да укрепят конструкцията на стара къща или правят преустройство на таванско помещение. В този момент те започват да се оглеждат за експертна помощ. Всеки строител би им подал ръка, разбира се, но е добре те да са наясно с премеждията, които ги очакват.
Ето защо Камарата на строителите в България изготви и публикува „Пътна карта за осъществяване на инвестиционна идея“ с практически съвети за осъществяване на всяка инвестиционна идея, свързана със строителство. Тя може да бъде от полза за всеки един гражданин и не е ориентирана изрично и само към строителите. Прагматичното помагало проследява целия процес - от осигуряването на терена, върху който ще се гради, през изработването на проект, различните режими за разрешаване и извършване на дейностите по Закона за устройство на територията (ЗУТ) до реализиране на самото строителство и въвеждането му в експлоатация.
Автор на Пътната карта е Савин Ковачев - шеф на Дирекция "Нормативни документи и анализи" в КСБ. Той е познат в бранша като блестящ юрист, един от създателите на Закона за устройство на територията.
В Пътната карта са синтезирани по-важните и принципни моменти в процеса - от зараждане на една инвестиционна идея до нейното пълно реализиране - със съвети за действия по отделни въпроси. В приложение са дадени няколко примерни договора в полза на гражданите, които се заемат с обекти без повишена сложност или се захващат с ремонти. Има три вида образци, които не са задължителни за ползване, а са препоръчителни. Те са за строителство, за извършване на строително-ремонти работи и за ремонт на покрив.
Какво съдържа Пътната карта
„Картата съдържа всички стъпки от момента, в който сутрин се събуждаме с идеята, че искаме да построим нещо, до въвеждането в експлоатация на готовото строителство", обясни Савин Ковачев.
Започва се с издирването на подходящ терен, който може да бъде празен или застроен, може да е земеделска земя, урбанизирана територия или пък гора.
Какво може да купим и какво не си заслужава да се купи, трябва ли да ползваме помощ от агенция за недвижими имоти или други консултанти, когато правим важна крачка, като да се сдобием със земя за строителство. След това нужен ли ни е проектант, за какво, какъв договор да сключим с него, как трябва да изглежда един проект, каква е отговорността на нашия партньор, който ни води за ръка в проектирането. Следващата стъпка е как трябва да изглежда проектът, на какви изисквания трябва да отговаря, с кого се съгласува. По-нататък - каква е ролята на лицето, което издава разрешение за строеж. Това най-често е главният архитект на общината, какви са нашите взаимоотношения с него, неговите правомощия и кой го контролира, какво става, ако проектът е некачествен.
После минаваме през фазата на строителството, като не пропускаме да отбележим, че най-голямата гаранция за получаването на качествен строителен продукт е строителят да бъде регистриран в ЦПРС към КСБ, да се ползва с добра репутация и да предложи справедливи условия за извършване на строителството.
"Даваме съвети на инвеститора, на възложителя какво трябва да съдържа един договор за строителство, какви са параметрите му, какво е задължителното му съдържание и най-вече как да обвържем строителя, така че той добросъвестно да изпълни своите задължения, и как да предотвратим някои недобри практики. Не на последно място - става въпрос за застраховките в строителството, описваме застрахователните продукти, както и гаранционната отговорност, която искаме да реализира строителят. Разглеждаме въвеждането в експлоатация и нашите права след това, т.е. каква е договорната гаранционна отговорност след предаване на строителния продукт“, обясни Савин Ковачев.
В Пътната карта той специално е включил и примерен договор за ремонт на покрив. „В момента е много модерно да се ремонтират покривите, но имаме и много оплаквания от тази специфична дейност. Затова обръщаме внимание и на този въпрос“, каза още експертът.
В материала са обхванати ЗУТ и няколко разпоредби за неговото прилагане, Законът за кадастъра и имотния регистър, Законът за застраховането, Наредбата за застраховането в строителството. Обяснено е какво е FIDIC, въпреки че той се прилага в по-ограничен обхват случаи.