По германски модел: Пестим ток с фотоволтаик на балкона
- 13:30, 08.08.2024
- 13:57, 08.08.2024
- 6020
- 0
Да си сложиш фотоволтаик на терасата, за да намалиш харчовете за ток, отдавна е практика за много домакинства в Западна Европа. Устройствата са с щепсел за включване в контакт (Plug-in PV) и с номинална мощност до 800W. В Германия вече са инсталирани над 1 млн. такива фотоволтаици, като на много места провинциите предоставят субсидия в размер на 150 евро, а в Берлин тя достига дори до 500 евро.
Прощъпалникът на този вид солари у нас вече се случи в Дупница. Жилището е общинско и в него живеят социално бедни. Поставянето на фотоволтаика е по проект Sunrise - Домакинства, произвеждащи енергия за бита от слънцето с подкрепата на неправителствената организация "Хабитат България" и Община Дупница. Целта е социално бедни домакинства да си намалят сметките за електрическа енергия. Освен това иновацията прави така, че да пазим природата по-чиста, уточняват от екипа на "Хабитат България".
Тези фотоволтаици имат ниска себестойност, но висок потенциал за информиране на гражданите за възможностите за ползване на слънчева енергия и мотивирането им да контролират потреблението на ел енергия и сметките за нея, обясни Кристоф Йохан, проектен инженер фотоволтаици от Германско дружество за слънчева енергия (DGS), по време на презентация на системата в Дупница. Днес законът в Германия позволява на един електромер (едно жилище) да се инсталира една система с мощност, която да не надвишава 800 вата. Целта за ограничението е да се произвежда приблизително толкова ток, колкото едно домакинство харчи. Разбира се, системата позволява и прикачването към нея на батерия, която да пести акумулираната от слънцето енергия и да се потребява например през нощта.
Plug-in PV системите обикновено се състоят от два стандартни соларни модула, които произвеждат достатъчно електроенергия, за да покрият в слънчеви дни значителна част от базовото натоварване и от пиковото натоварване на домакинството в обедните часове. Системата от два броя щепселни соларни модула генерира до 800 кВтч електричество на година, достатъчно, за да захраните хладилник, телевизор, компютър и друга техника с безплатна енергия от слънцето. Добивът на модула, а оттам и неговата икономическа ефективност зависят от различни фактори. Към тях спадат разходите за закупуване, насочването на модула с възможно най-малко засенчване и разбира се, актуалната цена на електроенергията от доставчика на електроенергия. С включването на Plug-in PV система към електрическата мрежа всеки може да даде своя личен принос към енергийния преход. Според експерти до 20 процента от разходите за електроенергия на едно домакинство могат да бъдат спестени с помощта на балконните централи, които се изплащат само след няколко години. При смяна на жилището соларите могат просто да бъдат изключени, демонтирани и преместени.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.