Пловдив отново е лидер в луксозното строителство
Местни предприемачи обраха наградите от LUXURY Property AWARDS 2024
- 16:30, 09.10.2024
- 18:58, 09.10.2024
- 2952
- 0
Строители и предприемачи, бизнесмени, свързани с пазара на имоти, както и изкусни реставратори, които ревностно пазят културното ни наследство - това са само част от призьорите в XIV издание на LUXURY Property AWARDS 2024. Престижният форум се проведе на 4 октомври в 5-звездния Hyatt Regency Sofia и в него бяха отличени и някои от най-популярните в момента пловдивски предприемачи. На форума стана ясно, че Пловдив изпревари София с рекорден брой финалисти, отчитат организаторите. Строителният бум у нас стана и европейска сензация. Все по-актуалната инвестиция в имоти превърна България в страната с най-голям брой жилища на 1000 души от населението сред членките на Европейския съюз. Това показва последният Глобален индекс на собствеността на международната консултантска компания "Делойт". Страната ни остава сред водещите страни по брой на жилищата, като на всеки 1000 български граждани се падат по 668 жилища. Експерти отбелязват, че това дава възможност за голяма печалба от недвижими имоти у нас. Повече от половината финалисти, които влязоха в голямото състезание, са пловдивчани.
Високотехнологичното луксозно строителство, екоиновациите, благоустройството и реновацията на архитектурното наследство бяха отличени от XIV издание на LUXURY Property AWARDS 2024
Арх. Недевски взе наградата на община "Родопи" - местна власт с принос в социалното благоустройство
Сред отличниците е жилищен парк Royal Garden, разположен в квартал „Отдих и култура“. Проектът доказва, че луксозното строителство у нас все повече инвестира в качество на живот със зелени пространства и високи технологии. Със силно изразената си паркова среда, близостта до Гребната база, новата инфраструктура и наличието на разнообразни градски удобства жилищен парк Royal Garden се реализира в три самостоятелни етапа.
"Verona Residence" се усъвършенства в изграждането на бутикови сгради
Пловдивската компания "Verona Residence" пък спечели високите оценки на журито с най-новия си проект - за изграждане на бутикова сграда в автентичния вид на пловдивската ул. "Гладстон". Мястото, което пловдивчани наричат "дупката на площада", от години тъне в забрава, но строителите на „Verona Residence’’ са напът да вдъхнат нов живот и да построят още едно емблематично бижу в центъра на града.
Сред водещите инвестиционни компании под тепетата е и СП "Резиденс", която спечели награди с два свои проекта: новия модерен комплекс на територията на ЖР „Тракия“ - Trakia Green Park, разположен на бул. “Освобождение“, в близост до мол "Плаза" и хотел SPS. Амбициозното строителство на Trakia Green Park задава нов стандарт в жилищните комплекси от затворен тип.
Фокусът на проекта е изграждането на голям вътрешен парк, който да предостави на обитателите спокойно място за отдих сред зеленина и удобства за свободното време. Вторият актуален проект на компанията се нарича Platinum Homes North. Строежът му стартира в началото на юни 2024 г. като продължение на модерния жилищен комплекс и част от концепцията на Platinum Homes, разположен на бул. „Северен“ в Пловдив.
Сред печелившите е и бутиковият луксозен жилищен комплекс от затворен тип АLLURE PARK, разположен в южната част на Пловдив, в кв. „Остромила“. Интepиopнитe пpocтpaнcтвa в oбщитe чacти нa cгpaдитe ca лyкcoзнo изпълнeни c нacтилкa oт eдpoфopмaтeн гpaнитoгpec, дeкopaтивни eлeмeнти пo cтeни и тaвaни и c мeтaлни пapaпeти.
Сред печелившите е и бутиковият луксозен жилищен комплекс от затворен тип - АLLURE PARK
Организатори на събитието са Global Media и VIP COMMUNICATION, част от международната платформа за сътрудничество Global Leaders. Партньори на форума са Камарата на архитектите в България, Българска предприемаческа камара, Националната строителна федерация, Международната академия на архитектура и други.
Ето кои са строителите на новия терариум за крокодили в Природонаучния
Фирмата, която нашумя в Пловдив с ледената зала в Природонаучния музей, също е финалист за златните статуетки. Залата е създадена по идея на проф. Пимпирев, за да приюти ледени риби от Антарктика. Става дума за "РИМ-РОК България" - семейна фирма, която вече 20 години е производител на изкуствени скали, изкуствени дървета и камъни от щампован и шлайфан бетон.
Миналата година компанията изгради най-големия външен кът в СПА комплекс "Св. Георги" в с. Балдево, наречен "Флинтстоун", а сега работи по изграждането на новия терариум за крокодили в музея в Пловдив.
Обновеният Hilton Sofia Концепция, базирана на мотото „Парк в хотела и хотел в парка“
Със златни статуетки от форума си тръгна и напълно обновеният Hilton Sofia, който предоставя изключително изживяване и своеобразно пътешествие в свят, където природата се слива с модерния дизайн. Реализацията на проекта е базирана върху мотото „Парк в хотела и хотел в парка“. Проектът преминава през преоформяне на обемите до обогатяване на парковата среда. Хотелът е заобиколен от всички страни с пешеходни алеи и зелени площи.
В екстериора са инсталирани вертикални зелени стени, които дообогатяват съществуващата паркова среда. В общия архитектурен облик са добавени три нови пристройки, с които се разширява площта на ресторанта и лоби бара, добавя се нова конферентна зала "Вихрен" на партерен етаж и красива бална зала "Мусала" с уникална 270-градусова гледка към Южен парк.
Симетрията в сградата към булевард "България" се допълва от напълно нов Executive Lounge. Главният вход на Hilton Sofia е решен с козирка с височина 5 метра с покрита остъклена площ 290 кв. м. Цялата интериорна концепция е съсредоточена върху присъствие на природата, около и вътре в сградата, като умело са комбинирани земни цветове и текстури, текстил, дърво, естествен камък и стъкло. От тавана на просторното фоайе се спуска уникална художествена композиция от метал и стъкло, наподобяваща клоните и листата на дърво, а в центъра се издига 7-метрова дървена облицовка. Богата растителност допълва природното усещане във всички зони на хотела.
Майсторът, реставрирал над 20 храма Турхут Исмаил със специална награда от LUXURY Property AWARDS
Строителят, който от години ревностно работи по опазване на архитектурното ни наследство, получи специалната награда от XIV издание на LUXURY Property AWARDS 2024. Бизнесменът, който от години следва мисията да реновира стари църкви, вече е завършил и ремонтирал над 20 православни храма - с посланието за мир и разбирателство. Последните два са на територията на община Нова Загора - "Свети Георги Победоносец" в с. Любенова махала и "Света Троица" в с. Новоселец. В момента тече реставрацията на още една църква - "Въведение Богородично" в Чирпан.
Нашият екип го откри след номинация от в. "Марица" преди 5 години и след това той стана любимец на много телевизионни рубрики, разказват организаторите от Global Media и VIP COMMUNICATION.
Църквата "Света Троица" в с. Новоселец
Той е мюсюлманин, но вярва в доброто. И в това, че Бог е един, и не е важно на кого се кланяш, а какви дела вършиш. Името му е Турхут Исмаил и влезе във фокуса на общественото внимание с това, че построи и реставрира много православни храмове. Навръх 24 май 2022 г. дари уникално платно на Желязната църква в Истанбул - изработи го от телешка кожа по технология отпреди 13 века. Турхут обясни, че е избрал „Св. Стефан" като една от светините на Българското възраждане. Една от последните му задачи бе да възстанови купола на католическия храм в Ямбол. „Реставрацията на една църква отнема 4-5 месеца, а разрешението да се даде старт на реставрацията отнема 6-7 години - тежка бюрокрация, проучване, проверка за статут паметник на културата, съгласуване и след това одобрение - и отново връщане в Министерството на културата. Изпълняват се много безсмислени и абсурдни дублиращи функции, които спират процесите по реставрация", споделя трудностите около изпълнението на мисията си Исмаил.
"Свети Георги Победоносец" в с. Любенова махала - изглед отвътре
Неговата награда е посветена на просперитета на държавата и на благоденствието на българския народ. „Но също така я посвещавам на отец Желязко Иванов Желязков, който, за жалост, не доживя да види старта на реставрацията на църквата "Света Троица" в с. Новоселец заради тежката бюрокрация в държавата ни. Бюрократичната система не само не помага за добрите каузи, а и всячески възпрепятства доброто“, казва строителят.
"Свети Георги Победоносец" в с. Любенова махала
С реставрацията на много православни църкви Турхут Исмаил се е посветил на обединението между мюсюлмани и християни, като дава личен пример. Обича да казва: „Народ без вяра е празен, без съдържание. Един вярващ човек, независимо в кой бог вярва, винаги уважава другия вярващ човек. Ако има дрязги между различните религии, те са създадени изкуствено".
LIV отговаря на всички европейски изисквания за премиум клас жилища
Луксозното строителство променя облика на панелните квартали в София. Доказателството е затвореният комплекс, който се изгражда в столичния квартал „Младост 4" под бранда LIV. Той отговаря на всички европейски изисквания за премиум клас жилища. Зад инвестицията стои предприемачът Христо Томов и фирмата му „Стройколукс“.
Замислен като оазис на лукса, LIV е с разпознаваема и модерна архитектура, с концепция за максимална безопасност, спокойствие и пространство. Комплексът връща природата в ежедневието, с чист въздух и паркова среда, без да лишава от удобствата на градската среда. Локацията му е сред най-предпочитаните от столичани - в подножието на Витоша, на ул. “Васил Радославов” в “Младост 4”. В строителството му се използват най-висок клас материали, покриващи всички стандарти за европейско качество. Общите части в LIV също ще съответстват на цялостната концепция за комфорт и класа.
Инвеститорът „Стройколукс", основан през 2004 г. в Пловдив, е компания, която развива успешна дейност почти 2 десетилетия и се радва на отлична репутация и лоялни клиенти. Стремежът на екипа е да се постигне изкуството да се живее в една нова общност, с мисъл за семейството, със стил, сред паркова среда, при уникално съчетание на услуги.
Благодарение на своята далновидност и иновативни стратегии на пазара „Стройколукс“ се превърна в най-големия инвеститор на жилищния пазар за 2021 г.
Възстановката на вила "Армира" донесе приз за Община Ивайловград
Специална награда за реставрацията на античната вила „Армира“ отличи Община Ивайловград по време на LUXURY Property AWARDS 2024.
Тази уникална римска вила е една от четирите в света, запазени до днес. Реставрацията започва през 2020 г. по проекта на Община Ивайловград - „Устойчиво развитие на археологически обект „Антична вила "Армира", по ОПРР. Дейностите са свързани с експониране и социализиране на паметника на културата с ювелирни мозаечни украси по подовете, изпълнени от бял и цветен мрамор, с човешки, фигурални и геометрични мотиви, капители, ажурни парапети, херми, фрагменти от колони, пиластри, корнизи и облицовки от мрамор. Проектът залага на пълна реставрация на следните обекти: "Жилище на собствениците на античното поземлено владение”, „Археологически комплекс западно от вилата”, „Посетителски център”, Възстановка на работилници за антични занаяти, дейности по експониране, социализация и благоустрояване на околното пространство”, „Наблюдателна кула“ и „Подход към обекта”. Обновена е водонапорната кула с височина 28 метра - тя е осветена и с външен асансьор, от която се открива красива гледка. Обособен е и интерактивен център, в който гостите могат да разгледат постоянна експозиция с артефакти, открити във вилата и района около нея. В сувенирния магазин ще откриете реплики на артефакти и тематични сувенири. Оформени са детска площадка, алея и обръщало за автобуси.
Вила „Армира“ е изградена през 70-те години на I в. сл. Хр. Първият собственик е бил представител на тракийска аристократическа фамилия, превръща се в голямо поземлено имение в долината на р. Армира, от чието име носи и названието си. Изградена е в красива местност и в близост до голямата река Арда (ант. Артескос) в Тракия. Мраморът е бил използван също за архитектурната декорация и подовите мозайки в жилището на собствениците. Вилата е построена по подобие на средиземноморските дворци на богатите римляни като голяма перистилна сграда. Над 20 са помещенията само на първия етаж. Те са разположени около голям басейн, който е заобиколен от колонада и ажурно оформена ограда. Басейнът е под открито небе и водата е била затопляна от слънчевите лъчи. В южнa посока от него е била издигната баня, която по план и размери е сравнима с античните обществени бани - терми. С основаването на вилата през I в. сл. Хр. е било издигнато и жилището на собственика и семейството му. Неговият наследник от първата четвърт на II в. сл. Хр. прави голям ремонт в централната сграда. Поръчана е изработката на уникална мраморна декорация, която показва усет към лукса. В началото на III в. сл. Хр. следващите собственици разширяват сградата на изток. По това време е построена голяма зала за гости и това е зала 6, където мозайката е почти изцяло запазена.
Вила „Армира“ е била обитавана до втората половина на IV в. сл. Хр. Тя е опожарена в края на война от миналото (през 378 г. сл. Хр.) между римляни и готи, а десетилетие по-късно силно земетресение разрушило окончателно сградите във вилното имение. В момента продължават научните изследвания на това голямо антично имение в района на Източните Родопи. С най-модерни методи е установено, че на територията на вилата са били разработени няколко кариери за добив на мрамор. Търгуването с мрамор е бил един от основните фактори за развитието на икономиката в региона.
Снимки: Община Ивайловград