Пловдив като интелигентен град - мисия (не)възможна

От Енергийната агенция твърдят, че имаме фирми с капацитет да реализират иновативни енергийни проекти

Пловдив не беше подготвен с визия за 2020 година. Сега е моментът да се разработи план за действие за енергия и климат до 2030 година, както и да се подготви дръзка визия - до 2050 година. Това става на базата на модели, генериращи сценарии, които включват различни етапи от развитието на технологиите.

На 22 април се навършват 20 години от създаването на Енергийна агенция - Пловдив. За това време агенцията извървя дълъг път на утвърждаване като модерна научноизследователска организация, една от водещите в Европа в областта на енергийните и екологичните иновации, анализи, модели и прогнози на местно и регионално ниво. 

Желан партньор на Европейската комисия в подкрепа на интелигентното развитие на българските градове. В партньорство с водещи европейски градове и фирми, в рамките на проекта CityXChange ръководи работата на градове от Испания, Чехия, Литва, Румъния и България по създаване на енергийно позитивни градски зони с иновативни технологии за производство на енергия и оптимизирано енергийно потребление. 

Според прогнозите през 2050 г. над 80% от 10 милиардното население на Земята ще живее в градовете. Така по-големите сред тях ще се превърнат в мегаполиси, а по-малките - в хъбове от модернизирани и специализирани и урбанизирани структури.

Ще успее ли Пловдив да се адаптира към всички тези промени?

Силната урбанизация и развитите икономически зони заедно с интензивния трафик са все фактори, които влошават климата му. Оттук идва и неспособността на града да се справи с проблемите на въздуха, трафика, системата за обществения транспорт и др. Може би картината щеше да бъде по-различна, ако Пловдив беше част от европейското семейство на интелигентните градове. Градовете, включени в европейските мрежи, са с разпознати усилия на европейско и световно ниво и печелят имидж, който им носи не само популярност, но и по-сигурен достъп до добри финансови възможности да реализират местните си проекти, обясняват експертите от Енергийна агенция-Пловдив.

Кое може да мотивира администрацията на града да работи по каузата Пловдив - интелигентен град? 

Лияна Аджарова

„Мотивацията е в много посоки. На глобално ниво това е дългосрочното развитие на нашия континент, европейските политики, които целят постигане на енергиен суверенитет и климатичен неутралитет и лидерство“, обясни Лияна Аджарова, която е изпълнителен директор на  Енергийна агенция-Пловдив. От друга страна, експертът дава за пример градове като София, Бургас, Варна, Добрич, Смолян, Асеновград, които поддържат своето членство в „Конвента на кметовете.“

„Всички те са включени в проекти за създаване на интелигентни градове, финансирани от ЕС. Ангажирали са се да внедряват технологии и иновации в областта на енергията, транспорта и мобилността, информационните технологии, и така да осигурят градско развитие, щадящо околната среда, предоставящо зелена среда за своите граждани и иновативни бизнес възможности за инвеститорите. В рамките на Зелената сделка ще се финансират  дейностите на градове-модели, които да бъдат пример за  интелигентно ръководство и управление. Но трябва да е ясно, че за да бъде Пловдив желан партньор в европейките инициативи за интелигентни градове, той сам трябва да се включи в този диалог. Само така ще получи достъп до иновации, технологии и капацитет, от които градът и неговите граждани могат само да спечелят, а това ще отвори нови перспективи за зелен растеж и развитие.“ 

 

Посоката е да се разработва „зелени продукти“

Интелигентният град изисква интелигентни решения, които се основават на знания, данни, анализи, оптимизационни сценарии за развитие, базират се на цялостен подход към градската инфраструктура - сградна, енергийна, транспортна. 

„Днес можем да ползваме, освен собствения опит, и европейската експертиза и европейско финансиране. Изграждането на експертиза трябва да е постоянна отговорност на университетите, изследователските организации, от които се очаква да работят съвместно със заинтересованите страни, вместо сами за себе си“ - това твърдят експертите на Енергийна агенция-Пловдив. 

Разработването на иновативни „зелени“ продукти, процеси и енергия е посоката, в която трябва да се върви, за да се изгражда конкурентоспособност на развитието. Сега е времето да се положат системни усилия за привличане на финансиране и изграждане на Високотехнологичен парк за иновации, който да предлага идеалната екосистема за млади фирми и организации с изследователска и развойна дейност, базираща се на знание и капацитет,  работещи върху иновативни продукти и услуги в областта на кръговата икономика и биоикономиката, зелените и чистите технологии,  интелигентните енергийни системи и нови енергийни източници, социалното предприемачество, науките за живота. Подкрепата за развитието на капацитета за научни изследвания и иновации от своя страна ще открие възможности за нови партньорства с бизнеса, създаването на нови предприятия, както и ще даде възможност за разширяване на производствената дейност и продуктовата гама на вече съществуващите такива, е позицията на експертите, твърдят от агенцията. 

 

Трябват ни стратегически документи с дръзка визия

Как да се развитие Пловдив като „интелигентен град“? Необходимо ли е например за тази цел да се създаде специализирано звено, обезпечено с кадри, също бюджетни средства и подходяща местна нормативна рамка, която да поощрява въвеждането и функционирането на концепцията „интелигентен град“?

От Енергийна агенция-Пловдив предлагат решението: „Необходимо е да се подготвят стратегически документи с дръзка дългосрочна визия, да се изгради подходяща иновационна инфраструктура, да се подготвят подходящи технически проекти, които да се реализират с помощта на бизнеса и публично-частно финансиране ​- целево европейско финансиране, съчетано с други местни и чуждестранни инвеститори. Има много бизнес модели в това отношение. Експертизата е налична, например Енергийна Агенция-Пловдив като част от Европейска мисия за оценка на капацитета й за подготовка и управление на инвестиционни проекти получи най-висока оценка. Клъстер Зелена Синергия обединява иновативни фирми с капацитет да проектират иновационни системи за енергийна ефективност на сгради и възобновяеми енергийни източници, „Бизнесът за Пловдив“ обединява фирми с капацитет да реализират иновативни енергийни проекти. В Пловдив оперират и клъстери в областта на информационните и комуникационните технологии“, твърдят от агенцията.

На ниво Европейска комисия все повече се налага мнението, че градовете, които си поставят амбициозни цели в областта на енергията, околната среда и климата, трябва да получават директно финансиране, което да се осъществява през оперативните програми. „Европейската комисия планира целево финансиране на 100 града, които да бъдат следвани от останалите - очевидно е, че тези, които докажат такъв капацитет чрез добро планиране, ще бъдат избрани за инвестиции като примери за интелигентни градове“, обобщава Аджарова. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
SSss

SSss

23.04.2020 | 09:20

2 тона кухи локуми с чуждестранни думи. В превод- Дайте да усвоим едни пари! Видя се с едни табла по спирките колко "интелигентно" се справя корумпираната администрация.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?