Пазарът на имоти в Европа се съживи, спадът на цените вече е минимален
Съществуват надежди за подобрение в сектора
- 15:15, 04.09.2024
- 15:34, 04.09.2024
- 1792
- 0
Последният дoклaд нa Dеlоіttе в издaниeтo Рrореrtу Іndех показа, че Бългapия имa нaй-гoлям жилищeн фoнд нa глaвa oт нaceлeниeтo cpeд eвpoпeйcкитe пaзapи. Изследването oбxвaщa 24 дъpжaви, включитeлнo 69 гpaдa в изcлeдвaнитe cтpaни, като дaннитe ca към 2023 г. Зa Бългapия дaннитe coчaт, чe нa 1000 житeли ce пaдaт пo 668 жилищa. Cлeд нac ce нapeждa Иcпaния c 559 нa 1000 житeли и Фpaнция c 553 жилищa нa 1000 житeли.
Къде е мястото на Пловдив в имотната картина? Oблacт Πлoвдив e нa пъpвo мяcтo пo нaй-мнoгo нoви жилищни cгpaди, изпpeвapвaйки вcички ocтaнaли oблacти. Статистиката е за втopoтo тpимeceчиe нa 2024 г., когато нoвитe въвeдeни в eкcплoaтaция жилищни cгpaди в oблacттa ca 163 cгpaди c 607 жилищa. По данни на имотната платформа „Реалистимо“ най-скъпи в града остават апартаментите в квартал "Мараша" с цени от 1986 евро за кв.м. Най-евтини са жилищата в квартал "Изгрев" с цени от 1019 евро за кв.м.
Цените падат: Къде пазарът на недвижими имоти в Европа е най-силен?
Жилищата в Европа са запазили почти изцяло стойността си, докато общият спад в цените на всички видове търговски имоти се е забавил значително след почти двегодишното понижение - това сочат последните анализи, цитирани от Euronews. Съществуват надежди за подобрение в сектора - въпреки че за първото тримесечие на 2024 г. стойностите са се понижили, спадът е само с 0,5%, а за същия период на 2023 г. е бил 3,4%, показват данни на Altus Group.
Спадът в цените на офисите се е забавил значително - от 5,3% до 0,8%, като общият спад на цените e бил най-малкият отчетен, откакто оценките на имотите са започнали да се понижават през третото тримесечие на 2022 г.
Всяко тримесечие компанията анализира представянето на пул от имоти (жилищни, индустриални, офис и търговски) на стойност 29 млрд. евро, управлявани от паневропейски фондове от отворен тип в 17 европейски държави. Въз основа на техния анализ европейските търговски имоти са загубили 16,5% от стойността си от юни 2022 г. насам.
Голф имение в Аликанте, което се продава за 489 000 евро
През този период от всички категории офисите са загубили най-много - 21,8% от цената си, докато търговските площи са пострадали най-малко, като е трябвало да отпишат 10%. Жилищните имоти са загубили 12,1% от стойността си през този период. В цяла Европа най-драстичната промяна засяга пазара на офиси във Франция, където стойностите претърпяха срив от 7,6% през първото тримесечие на 2023 г., но нараснаха с 2,4% през първите три месеца на 2024 г.
Наем или покупка на недвижими имоти - кое е по-изгодно за англичаните
Докато българинът предпочита живот на кредит, вместо под наем, при англичаните не е така. Според последния месечен индекс на Hamptons за наемите на пазара на недвижими имоти във Великобритания, наемането на жилище остава значително по-достъпно от закупуването му с 5% депозит. Причината - кредиторите повишават лихвите по ипотечните кредити.
Данните показват, че бъдещите собственици в тази ситуация понастоящем плащат средно с 300 паунда повече на месец за изплащане на ипотека, отколкото биха плащали, ако продължат да живеят под наем. Финансовата тежест е най-силно изразена на пазара на недвижими имоти в Лондон, където покупката на жилище струва допълнително 775 паунда на месец, или 9300 паунда годишно, в сравнение с наема.
Данните се появяват в момент, в който средните дву- и петгодишни фиксирани лихвени проценти по ипотечните кредити в страната са се повишили между началото на май и началото на юни съответно до 5,93% и 5,50%. Експерти коментират, че високите лихви по ипотечните кредити са изтласкали от пазара купувачите с малки депозити, принуждавайки все повече домакинства да наемат жилища за по-дълго време. За да се изравнят разходите за наем и покупка, те трябва да спаднат до около 4,2%.
Това е труден период за потенциалните купувачи, които остават блокирани на пазара на наеми поради стагнацията на заплатите и икономическите сътресения, които се отразяват на лихвите по ипотечните кредити, като се увеличава делът на просрочените задължения. Ситуацията обаче не е много добра и за наемателите, тъй като конкуренцията за достъпни места за живеене също води до повишаване на цените, особено за по-малките имоти. Годишният ръст на наемите през тази година е средно около 7% в цялата страна, сочат данни на Hamptons.
Аликанте постави рекорд - най-много нови жилища през 2024 г.
Рекорден брой новопостроени недвижими имоти отчита Аликанте, провинция в автономната област Валенсия - това сочи анализ на местния колеж по техническа архитектура (COATA). През второто тримесечие на годината най-много ново строителство на жилища е започнало в провинция Аликанте (345 имота), следвана от Дения (327 имота), а на трето място е Торевиеха (248 новопостроени жилища). Ла Вега Баха е единственият град в провинция Аликанте, в който строителството е намаляло. То е претърпяло 50% спад в сравнение със същия период на 2023 г., откъдето идва и общата разлика.
Трите най-скъпи града за покупка на недвижими имоти в Аликанте са Морайра (3846 евро/кв.м), Хавеа (3295 евро/кв.м) и Бенитачел (3236 евро/кв.м). На пазара на наеми обаче лидери са Финестрат (14,8 евро/кв.м), Бенидорм (14,5 евро/кв.м) и Алфаз дел Пи (13,6 евро/кв.м). Цените на имотите в провинция Аликанте възлизат на 2202 евро на квадратен метър, което е с 1,2% повече от месец май и с 10,5% повече на годишна база. Ако разгледаме пазара на наеми, квадратният метър е струвал 10,6 евро - с 1% повече от предходния месец и с 13% повече в сравнение с юни 2023 г., сочи последният доклад на idealista/data, актуализиран на 30 юни 2024 г.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.