71

НИНКН: Очакваме ясна концепция на проекта, който ще "покрие" археологията на Понеделник пазара

Концепцията за терена да се базира на методиката за намеса, разписана в Наредба №4, предлага арх. Петър Петров, директор на Института по паметниците

След близо 20-годишна сага теренът с археологията до Понеделник пазара си остава… една празна „дупка“. Очакваше се обектът да глътне поне 50 милиона, за да стане атрактивна туристическа атракция. 

Ала намеренията на инвеститора Димитър Георгиев да построи тук мегакомплекса „Централ-Пловдив” остават на хартия. Въпреки че скритата отдолу археология се оказа истинско изкушение за познавачите на античните пластове - десетина години бизнесменът усърдно финансира разкопките в своя терен в южното подножие на Трихълмието.

 

Проектът за Понеделник пазара е oтлoжeн и пpeдcтoи дa бъдe paзглeдaн нa cлeдвaщo зaceдaниe от Cпeциaлизиpaния eкcпepтeн cъвeт зa oпaзвaнe нa нeдвижимитe кyлтypни цeннocти CECOHKЦ. За четвърти път!

Пpeди тoвa Проектът за измeнeниe нa ΠУΠ - ΠPЗ, PУΠ и oбeмнo-гpaдoycтpoйcтвeнo пpoyчвaнe зa изгpaждaнeтo нa aдминиcтpaтивнa oбщecтвeнa cгpaдa нaд apxeoлoгиятa нa Πoнeдeлник пaзapa тpябвa дa пpeминe пpeз HИHKH и дa бъдe изгoтвeн aнaлиз зa cъcтoяниeтo нa apxeoлoгичecкия пaмeтник нa кyлтypaтa. ΠУΠ и PУΠ нa oбeктa дa бъдaт пpивeдeни към нopмитe в нoвия OУΠ нa Πлoвдив, в кoйтo виcoчинaтa нa зacтpoявaнe e 10 мeтpa в зoнитe oкoлo тeпeтaтa.

Има две възможности,

преди да се случи инвестиционна намеса в обект с подобни мащаби и качества -коментира случая пред „Марица“ директорът на НИНКН арх. Петър Петров. „Първата е да има готови режими за опазване, защото археологията също е недвижима културна ценност. Такива режими обаче все още няма!

Другата възможност е самият проектант да извърви целия този сложен процес -от документиране и идентифициране на обекта, който има потенциал и принос към градската уникалност. Само че тези обекти изискват ясна концепция при намеса и тя е разписана в Наредба №4, която касае недвижими културни ценности и тяхната среда. Архитектите се ръководят от нея, когато работят по обект, за който няма изготвени режими на опазване“, обясни директорът на Института.

И все пак защо проектът е върнат за пореден път

„Нашето становище е, че не е извървян пътят по тази методика за намеса в обект с културна ценност. За да се даде точен отговор на въпроса: какво ще се появи в този терен. Тук не говорим за масивност на застрояването или за височината на предложените сгради - не!

В представените пред нас проекти ние виждаме как сградите се местят като клечки в терена - наляво-надясно, по-ниско или по-високо. Това означава, че проектантът няма ясна концепция за намеса. И не е стигнал до доказателството какво точно може да се построи в този терен. А тук имаме само един вариант -този, който е най-добрият. Очакваме архитектът да го предложи“, обясни арх. Петров. Припомняме, че

сагата с терена продължава близо 20 години.

Днес той е в активите на собственика на „Роза импекс“ Димитър Георгиев, който лансира няколко проекта през годините. Последният е дело на софийския арх. Стефан Добрев, според него триъгълният имот получава три обема ​- те са развити на юг, на север и на запад. Югоизточната част е планирана за жилищни функции, северната - за офиси, а на запад - по бул. „Цар Борис III“, се предвижда хотел.  Озеленяване е предвидено по всички тераси и покриви, като интензивността на застрояване е 2,9, при възможна 3,0, и е постигната 65% плътност на застрояването, при допустими 100%, според проекта.

Археология под стъкло

Най-важната част от обекта ​- археологията ​- ще бъде разкрита напълно и социализирана. В подземното ниво се изграждат изложбени зали, кафенета и търговски площи. Интересен детайл в решението е, че посоките на пътеките са съобразени с посоките на движение по античните улици навремето. Античното ниво е достъпно от югоизток и югозапад - както от площада до Понеделник пазара и ДКЦ, така и от подлеза под бул. „Цар Борис III Обединител”. Най-интересното е, че плановете са да се изгради и подземна връзка с подлез „Археологически“ и намиращата се в него сграда Ейрене. Архитектите не предвиждат монолитни стени, като част от колоните стъпват на останалите от разрушения Музей на тракийската култура, уточняват от екипа. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
6 коментара
656

656

24.05.2023 | 14:52

Петров и началнка му Бакалова се оказаха изключителни рекетьори корумпета

Отговори
3 0
Петкана и Петканов ще НАПАКОСТЯТ С ТОРМОЗ КЪМ ОСИРОМАШАЛИ НАСЛЕДНИЦИ

Петкана и Петканов ще НАПАКОСТЯТ С ТОРМОЗ КЪМ ОСИРОМАШАЛИ НАСЛЕДНИЦИ

26.05.2023 | 23:41

Нищо добро не очакваме за Старините от тия ЧАНТАджии, които рекетират стари семейства за всякакви ..."къщи" докато Мадарският, Казанлъшката, Боянската и пр. БЕЗстопанствени съкровища си отиват. Кудкудякането за "режими" е жалко: ЛОЗЕТО НЕЧЕ МОЛИТВА, МОТИКА САКА, БАЙНО! А флиртуването с френски ортаци цели да си подсигури меко приземяване след като НЕИЗБЕЖНО ЩЕ СЕ ИЗДЪНИ КАТО "ДИРЕКТОР" НА НИКНКНКНКН бившият честен и почтен ИПК =НИПК= който извърши МАСОВИ физически реставрации през 70те и 80те под великия проф. арх. Пейо БЕРБЕНЛИЕВ

Отговори
1 0
Петкана и Петканов ще НАПАКОСТЯТ

Петкана и Петканов ще НАПАКОСТЯТ

27.05.2023 | 00:25

Петканов вилнее в мътната вода на БЕЗВЛАСТИЕ, БЕЗСТОПАНСТВЕНОСТ И БЕЗКУЛТУРНОСТ

Отговори
1 0
Арх

Арх

24.05.2023 | 11:21

Това си беше едно престъпление. Залагането на недостроения музей и археологията като обезпечение на заема, който не беше върнат; продажбата от страна на банката на частен инвеститор, което даде възможност музеят да бъде унищожен; допускането днес на мястото същият инвеститор да планира спекулативно преуплътнено застрояване. Какво значение има, че някъде в мазетата му нещо от археологията ще бъде съхранено?

Отговори
3 1
777

777

24.05.2023 | 14:51

Не е така, големият демократ атлантик гърневски заложи т.е. продаде музея на тракийската култура за 200 000 долара заедно с целия терен 6 декара, след което георгиев го купи на търг.

Отговори
2 0
Хе,хе..”Роза импекс”..ясноо..каквото и да има да става,ще е чак след

Хе,хе..”Роза импекс”..ясноо..каквото и да има да става,ще е чак след

24.05.2023 | 11:15

Местните избори.Дотогава архитекти да работят,да изчистят идейно проекта..

Отговори
2 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?