44

Наем или заем? Хазяйката взема колкото банката СНИМКИ

Наем или заем? Вечната дилема придобива ново звучене. Ако преди година и половина-две отговорът беше „почти едно и също е“, сега вече има промяна и тя е многопластова -  банковото кредитиране стана доста евтино, а в същото време наемите и цените на имотите се повишиха.

Най-общо казано, в момента кредитът излиза със 100-150 лева отгоре, обобщава Тихомир Тошев, управител на консултантска компания "КредитЦентър" и оценител на недвижими имоти. Това важи с особена сила за столичния пазар, където цените са най-високи. За Пловдив разликата между наем и заем съвсем не е толкова голяма. В някои случаи или е равна на наема, или го надвишава с 50-100 лева.  Въпреки това, все повече хора се решават на голямата крачка за покупка и скъсват с номадския начин на живот по квартири. И тук причините са много.

Първо - инфлацията.

Тя невидимо яде от парите и е много по-добре средствата да се вложат в недвижимост. Вариантът да стоят в банки от финансова гледна точка е неефективен заради нулевите лихви при спестяванията. А във време на несигурност и кризи българинът това си знае - имот, или в по-редки случаи - инвестиция в злато.

Второ - лихвите по ипотечни кредити падаха рекордно и продължават да падат

В момента на пазара има нива от 2.5-2.6%, което е невиждано в историята ни. Но пък няма да е все така. ФЕД вече увеличи основната лихва, ЕЦБ даде ясни сигнали, че това ще случи и в Европа. БНБ засега мълчи точно по тази тема, но от месеци Централната банка повтаря, че вижда тревожни сигнали за потенциално свръхзадлъжняване заради бурния ръст на кредитиране. Тихомир Тошев обаче е оптимист. „До края на годината вероятно вдигане на лихвите няма да има. Нещо повече, преди десетина дни две банки предложиха още по-ниски лихви. Евентуално покачване на нивата можем да видим 2023-а“, посочва той. „Практиката до момента показва, че Европейската централна банка се задейства около 12 месеца след Федералния резерв. Но допускам, че ако ситуацията с войната в Украйна и дефицитът на суровини се задържи, ЕЦБ може да избърза. Два месеца след като ЕЦБ повиши лихвата си, това ще се отрази и на лихвените проценти по кредити", обяснява в свое интервю  Десислава Николова, старши анализатор в консултантската компания „Моите пари“.

Имотите пък за последните години са акумулирали поскъпване от 15-20%

и поради несигурността много хора смятат, че това няма да е краят. Става въпрос за големите градове - София, Пловдив, Варна и Бургас. Така че има известна доза припряност от страна на купувачите.  И не на последно място - размахът на покупки е заразителен. Жилищните кредити достигат 14.372 млрд. лв. и нарастват на годишна база с цели 18.1%. 

И още една позитивна новина - все още няма нови условия по банките, които да пресяват допълнително кандидатите за кредит. И в момента институциите изискват самофинансиране от порядъка средно на 15%, казва Тихомир Тошев. Това не затруднява клиентите, тъй като повечето имат отделени средства, преди да пристъпят към покупка на имот. Много пари има и по банките и те лесно могат да бъдат извадени за такива случаи.

ЧЕРНО НА БЯЛО

Всички банки имат ориентировъчен калкулатор, който показва вноските при различен срок. Така например, ако изтеглите 120 000 лева при лихва от 2.6% и срок на изплащане 20 години, месечната вноска се пада по 645 лева. Това е един наем за Пловдив на 3-стаен апартамент, при това на хубаво място. Ако тази вноска не е по силите на клиента, банкерите предлагат и друг вариант, още по-изгоден за тях - по-дълъг срок на изплащане на заема. Така, при 25 години, вноската пада на 547 лева. В първия случай, с по-голямата вноска, след две десетилетия става ясно, че сме върнали на банката 155 000 лева, или с 30 000 повече, отколкото сме взели. Във втория - след 25 години върнатото е 164 000 лева, или с 44 000 лева повече. Всичко това е при равни други условия, тоест банката не е променяла условията по договора, не е пипала нито лихви, нито такси.

 

Прости сметки показват 1% по-висока лихва = 75 лева повече за вноска

Как един нов, по-висок лихвен процент би се отразил на месечните вноски по кредитите, които потребителите у нас трябва да плащат? Отговор дава финансовият консултант Деян Василев от „Моите пари”.

Да вземем пример - 20-годишен кредит от 150 000 лв. с текуща лихва 2.5%. Месечната вноска е 794.85 лв. При увеличение на лихвата с 0.25% вноската на месец ще се промени в посока нагоре с малко над 18 лева. Половин процент ще я вдигне с малко под 40 лева, докато 1% - със 75 лева.

На пръв поглед месечната вноска не се увеличава толкова много при увеличение на лихвата с 0.5% или 1%, коментира финансовият анализатор. Следва да се има предвид обаче, че при инфлация разходите за храна, енергия, транспорт се увеличават и разполагаемият доход за обслужване на кредитите намалява допълнително. А вноските по кредите са дължими всеки месец.

Трябва да внимаваме и да се осведомяваме как банката образува лихвата по нашите кредити. Обикновено тя се състои от банков лихвен процент + фиксирана надбавка. Различните банки образуват по различен начин лихвения процент - някои използват средната лихва по депозитите в банките, други добавят и инфлация, трети използват индекса EURIBOR и т.н.

На банковия пазар у нас все още има банки, които предлагат дългосрочни кредити с фиксирана лихва, но периодът на фиксиране е кратък - 1, 3, 5 или 7 години (максимум 10). Обикновено фиксираната лихва е по-висока, отколкото плаващата лихва, която клиентът би получил. Също така - трябва да се има предвид, че след изтичане на периода на фиксиране на лихвата тя става плаваща.

 

Украинските бежанци имат бюджет от 300 до 500 евро

Във връзка със събитията в Украйна Националното сдружение за недвижими имоти (НСНИ) вече предлага двуезичен договор за наем, който да бъде в услуга на гилдията и да облекчи работата на брокерите. Документът е достъпен на сайта на сдружението и е в pdf и word формат.

Украинските бежанци вече влияят на пазара за наеми във Варна, твърди председателят на НСНИ Добромир Ганев. Те разполагат с бюджети от 300 до 500 евро/долара на месец. И са готови да ги заплатят, стига да има какво да наемат, допълва Полина Стойкова от Bulgarian Properties. Агенцията дори вече адаптира своя украински домейн и го превърна изцяло в платформа за наеми. Стойкова допълва, че идват цели семейства, с деца и възрастни, повечето от тях имат нужда от 3-стайни апартаменти. Дори по 2 на брой, близо един до друг. Къщите също са много подходящи в случая. Въпросът е това, което се предлага, да има вода, отопление, да бъдат обзаведени. Това е важно да се уточни, защото имахме оферти за жилища без мебели и вода, но те не могат да влязат в употреба. 

Най-много бежанци има по Черноморието

 

Добромир Ганев има друга теза по въпроса: тези, които искат да наемат жилище, обикновено търсят луксозни имоти, оборудвани с всичко необходимо. Проблемът е, че пристигналите у нас невинаги остават за дълго, което пък кара наемодателите да бъдат по-предпазливи.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
7 коментара
Куръ

Куръ

06.04.2022 | 17:32

И като теглиш 120 000 лева!!!!!, какво мислиш, че ще вземеш????? Викаш толкова, колкото да плащаш наем на ХУБАВО МЯСТО...., ама нали знаеш, че за това МЯСТО са дадени 1500 Евро квадрат + още 50000 обзавеждане..... Ето проста сметка... За 120000 купуваш нещо си 1 стая и половина на къра, където наема е 2.25 лв...... Големи сравнения

Отговори
10 3
бачкер

бачкер

06.04.2022 | 14:59

Минималната заплата е 710 лв. а вноската за кредита вика е по 645 лв. на месец, ама знаеш ли как ще ми "дадат", а? И идва тъпия въпрос, като имаш пари за какво ти е кредит, а като нямаш пари няма и да ти дадат!

Отговори
15 2
Знаем ви шибаните мурафети!

Знаем ви шибаните мурафети!

06.04.2022 | 15:15

И 1200 лв в плик в края на месеца!

Отговори
5 4
хахаха

хахаха

06.04.2022 | 14:33

То хубаво кредит, глупости, въпроса е къде, в коя фирма и какво да бачкаме, дето плащат в пъти повече по 700 лв. само за вноски по кредита?

Отговори
8 2
...

...

06.04.2022 | 14:44

Бачкай в НСО

Отговори
7 1
6 април 2022

6 април 2022

06.04.2022 | 13:47

Честит празник на всички!

Отговори
4 1
Гост

Гост

06.04.2022 | 13:31

В момента тегленето на кредит с тези инфлации си е на над 70% риск от негативен резултат. Пазара е много динамичен и нестабилен. Скоро ще започнат фалити на фирми, които не могат да си обслужват кредитите поради поскъпването на материалите и отдръпването на клиенти. Пазара ще се върне на ниво 1997-2000 година, когато множество кооперации на бързащи за печалба останаха собственост на банките. Сега обаче няма да са кооперации, а сгради побиращи населението на голямо село или малък град. Който се излъже да тегли кредит, трябва да е за готово вече жилище, а и много добре обезпечен и сигурен във вноските.

Отговори
29 2

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?