4232

Конференцията Inspire to Higher: Българинът търси качество в жилището и го купува за собствено ползване

Форумът под наслов „Бъдещето на имотите - очаквайте неочакваното“ събира брокери и имотни експерти в града на тепетата

Българинът вече търси качествената среда за живот и все по-често се купуват жилища за собствено ползване, а не с цел инвестиция. Но за съжаление строителите изпреварват възможностите на общините, които имат ангажимента да изградят пътя до парцела, който се застроява. А без съпътстваща инфраструктура, всеки имот губи от своите активи, защото стойността на имота не е само в неговото РЗП, а и в социалните придобивки, които дава на купувача. Това бяха част от акцентите в десетата Национална конференция Inspire to Higher под надслов „Бъдещето на имотите - очаквайте неочакваното“. Тя се проведе навръх Деня на будителите – 1 ноември, в конферентна зала „Москва“ на Гранд Хотел Пловдив. Поводът е Професионалния ден на брокера, който се отбелязва ежегодно на 30 октомври. Организатори са Национално сдружение Недвижими имоти (НСНИ) - браншовата структура на професионалистите в сферата на недвижимите имоти. 

Темата на първият панел беше „Пловдив, градим бъдеще върху миналото в сърцето на България“. В него участваха кметът на район „Централен“ Георги Стаменов, арх. Атанас Недевски – главен архитект на община Родопи, кметицата на село Марково Десислава Терзиева, Владислав Кънчев, който представи последните новости около ТИЗ (Тракия икономическа зона) и Пламен Иванов от Камарата на строителите ОП Пловдив. Цените на имотите ще продължат да вървят нагоре, прогнозира кметът на район „Централен“ Георги Стаменов, един от модераторите в срещата. Според кмета, парцелите в центъра на града намаляват и това ще зароди поне две тенденции на пазара. „Първата е, че все повече ниски 2-3-етажни сгради се преустройват във 5-6-етажни кооперации. Освен това и в Пловдив навлиза тенденцията инвеститорите да купуват цели сгради, а не еднични жилища в тях“, подчерта Стаменов.  

Село Марково продължава да бъде най-бързорастящото по жители, което изкачи община „Родопи" на второ място по издадени разрешителни за строеж за 2023 г. след София-град, каза кметицата Десислава Терзиева по време на срещата. Дамата вече 5 години е кмет на родопското село, така че наблюдава отблизо бурните темпове на строителство там. Само за последните две години населението на Марково е нараснало с 1300 души, като постоянно живеещите са вече над 5000 души, а много от тях не са и регистрирани. „Ето защо се наблюдава тенденция към изграждане на големи жилищни комплекси. Един от последните проекти е за близо 60 къщи, но с интензивното строителство идват и големите предизвикателства пред нас, като управа“, подчерта кметицита. Някои от тези проблеми са намаленото водоподаване, липсата на изградена инфраструктура, детските градини и училищата, в които няма места. „Всеки нов инвеститор, който идва при нас първо пита – кога ще ни направите път“, подчерта Терзиева.  От кметството обаче търсят иновативен начин за решение на проблемите – например, съвместно с ВиК холдинга са направили контролирано водоподаване в селото. 

Арх. Недевски – главен архитект на община Родопи – призова присъстващите в залата брокери по-често да ползват експертизата на общинските структури. Той обърна внимание на невъзвратимостта на процеса по урбанизирането на бивши земеделски земи в района на Пловдив. „Общинските планове регламентират подобно строителство, държавата го позволи и хората строят, въпреки рестрикциите. В същото време в община Родопи няма дори пречиствателна станция“, каза още арх. Недевски. 

Освен жилищния, в момента е горещ и сегмента в промишленото строителство. „България е мост между Запада и Изтока. ТИЗ вече привлече голям китайски инвеститор, а последните ни преговори ще поставят на картата на инвестициите фирми от Азия, от по-близката да нас Турция, както и от далечна Япония“, разказа Владислав Кънчев, като представител на Тракия икономическа зона. Експертът подчерта, че инвеститорите от Азия идват у нас с нов тип модерни и иновативни производства, които изискват хора с различни умения, качества и подготовка, като кадри.     

Сред актуалните теми на форума бяха още кредитите на банките, като стълб в макроикономиката или подводен камък? Третият панел постави темата за евентуалното въвеждане на еврото като официална разплащателна валута и влиянието й върху пазара на недвижимите имоти. Последните два панела са посветени на професията "брокер" и ChatGPT - невидимият партньор на всеки успешен посредник. 

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?