Катар посрещна Световното със сгради шедьоври
Мондиалът като пътешествие извън стадиона
- 12:00, 27.11.2022
- 1103
- 0
Катар инвестира огромни суми, за да разшири своите културни центрове преди Световното първенство по футбол през 2022 г. Dezeen събира 10-те архитектурни забележителности, които наскоро бяха построени във и около Доха. Откакто спечели кандидатурата за домакинство на Световното първенство през 2010 г., държавата от Персийския залив се фокусира върху превръщането си във "фар на изкуството и културата", според организаторите на турнира. Водещи световни архитекти създават нови музеи и хотели за нацията, както и поредица от екстравагантни футболни стадиони, които се оценяват на около £165 милиарда ($200 милиарда). Guardian обаче съобщи, че разходите за изграждането на тези атракции са били повече от финансови - близо 6500 работници мигранти са загинали в страната, откакто тя е спечелила правото да бъде домакин. От ръководния орган на футбола ФИФА обаче твърдят, че има само 37 смъртни случая, свързани с изграждането на стадионите за Световната купа.
Национален музей от Жан Нувел
Проектиран от носителя на наградата за архитектура Pritzker арх. Жан Нувел, Националният музей на Катар е сграда с площ от 52 000 квадратни метра, предназначена да описва миналото и настоящето на страната.
Драматичната форма на сградата е вдъхновена от пустинната роза - минерална формация, създадена, когато минералите кристализират под повърхността на солен басейн в масив от плоски плочи, наподобяващи розови листенца. Сградата е завършена през 2019 г. в нов квартал, където може да се види и Музеят на ислямското изкуство на IM Pei, който също присъства в този списък.
Вътре галерии с неправилна форма са подредени около вътрешен двор, заедно с магазини за подаръци във вид на пещера - те са проектирани от Koichi Takada Architects с вълнообразни дървени повърхности.
Национална библиотека от OMA
Сградата, проектирана от OMA на Рем Колхаас, съхранява няколко колекции от най-важните текстове и ръкописи на Катар за арабско-ислямската цивилизация.
Отвън сградата се отличава с ъгловата си бетонна форма, която контрастира с по-деликатна фасада от набраздено стъкло. Вътре рафтовете за витрини се простират през тераси във всеки ъгъл на дългата 138 метра библиотека, а платформите стърчат над архивите, потънали в центъра на структурата. „Проектирахме пространството, така че да можете да видите всички книги в панорама“, казва съоснователят на OMA Рем Колхаас. „Появяваш се незабавно заобиколен от буквално всяка книга - всички присъстващи физически, видими и достъпни, без никакви специални усилия“, продължи той. „Вътрешността е толкова голяма, че е в почти градски мащаб: може да съдържа цяла популация от книги“.
Сградата е разположена в Education City, академичния район на Доха, близо до новия стадион Education City - домакин на мачовете от Световната купа.
Музей на ислямското изкуство от IM Pei
Една от най-емблематичните сгради в Катар е Музеят на ислямското изкуство, проектиран от китайско-американския архитект IM Pei. Той го създава на изкуствен остров в Арабския залив точно до Doha Corniche - крайбрежна алея покрай залива, който граничи със столицата Доха.
Музеят има блокова, шахматна форма, която се издига, за да образува пететажна кула, и съдържа централен атриум, заобиколен от галерии. Акцент в сградата е окачена стена от северната страна, която осигурява гледка към Арабския залив.
„Външната геометрична форма, покрита с френски варовик, е хипнотизираща за наблюдение, докато пустинното слънце и нощните светлини активират постоянна игра на сенки“, каза Джази Ли пред Dezeen. „Вътрешната геометрия е замислена, изпълнена и поддържана в такава чистота, строгост и прецизност, които правят скитането из пространството само по себе си удоволствие“, продължи той. Наред с монументалната форма, роденият в Китай американски архитект включи и грандиозна украса в музея. Джази Ли е уловил шарената светлина, отразена от окулуса в горната част на атриума и таваните, които са украсени с касетирани куполи.
3-2-1 Олимпийски и спортен музей от Джоан Сибина
Испанският архитект Джоан Сибина е проектирал Олимпийския и спортен музей 3-2-1 Катар в Доха. Той включва цилиндрична стъклена сграда в рамките на пет преплетени олимпийски кръга. Паравани, подобни на Jali, традиционно използвани в ислямските култури за осигуряване на неприкосновеност на личния живот, бяха разположени хоризонтално между пръстените и остъклената фасада, осигурявайки декоративен елемент, който свързва сградата с историята на Катар и неговата култура. Вътре музеят съдържа седем изложбени пространства, подготвени за различни теми, както и кафене, ресторант и магазин за подаръци.
Катарският олимпийски и спортен музей 3-2-1 граничи с международния стадион "Халифа", един от осемте стадиона, които се използват на Световното. Музеят е с размери 19 000 квадратни метра и се състои от два обема: извита сграда, която едва доловимо прегръща стадиона, проектиран от Dar Al-Handasah, и цилиндричен обем, увит в пръстени, който стърчи отстрани на стадиона.
Национален архив от Allies и Morrison
Народна архитектура, включително кули, напомняща за архетипните крайбрежни наблюдателни кули на страната - това е накратко геометричният дизайн за Националния архив на Катар в Доха.
Сградата на Националния архив е проектирана както като високоефективен склад за архива на Катар, така и като гостоприемна обществена сграда - тя попада на видно място в североизточния ъгъл на комплекса Msheireb.
Сградата се състои от фрагментирана колекция от томове, включително централен блок, който се издига и откроява в композицията. Тази централна кула побира архива и е оградена от обществено крило на север, където са главният вход и читалните. Друго крило на юг разполага с офиси и съоръжения за консервация. Обемите обгръщат група къщи в двора, които са превърнати в музеи. Конфигурацията на пространствата води до мрежа от алеи и малки площади, типични за историческата градска тъкан на Катар.
Емблематична Iconic 2022 от Ибрахим М Джайда
Една от най-необичайните сгради в списъка е Iconic 2022. Построена близо до Олимпийския и спортен музей 3-2-1 Катар, тя има фасада, изобразяваща числото 2022.
Тя е проектирана от архитекта Ибрахим М Джайда, за да отпразнува годината на Световното първенство в Катар и според нейния разработчик това е „първата сграда в света, която прилича на година“.
Разделен на своите четири блока с форма на числа, Iconic 2022 съдържа супермаркет, кафене и ресторанти, както и спортен център, здравни клубове и офиси за няколко спортни организации. Числото 2022 може да се види и на покрива му, където настилката е комбинирана с покрити с мрежа площи.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни