Жилищен район "Тракия" - 55 години история
Между панелното и антипанелното строителство - или как построиха най-големия район на Пловдив, разказва арх. Веселин Дончев
- 12:45, 20.09.2023
- 15:06, 20.09.2023
- 3389
- 3
През 2023 г. се навършват 50 години от първата копка на район „Тракия”. За юбилея местната администрация откри изложбата „50 години „Тракия”. Фотоизложбата съдържа исторически данни, ескизи и фотоси, свързани с проектирането, изграждането и развитието на квартала.
Кметът на най-младия пловдивски район Костадин Димитров побърза да анонсира събитието с думите: „Отправям специална покана към хората, участвали в проектирането и изграждането на квартала - проектанти, архитекти, инженери, енергетици, техници и всички, отдали част от живота и енергията си за нашия любим район. Ще се радвам да се видим и да чуем техните разкази и спомени”.
Изграждането на първите блокове в района започва в далечната 1973-та. Навремето голямата цел и идея е задоволяване на жилищните нужди на Пловдив (преодоляване на тежката жилищна криза в бързо разрастващия се град Пловдив.)
„Тракия" на практика се създава от група млади ентусиазирани проектанти
- архитекти и инженери, които работят денонощно по възложената им задача. В Пловдив през соца се строят по 3000 апартамента на година, което е на ръба на възможностите на проектантите и на строителите от Домостроителния комбинат в Пловдив. Някои оценяват направеното като подвиг за времето.
Арх. Веселин Т. Дончев е един от тези проектанти и днес ни връща към историята на жилищния комплекс/район „Тракия“.
„В последно време се появиха доста и различни публикации, свързани с жилищен комплекс/район „Тракия“, които изопачават и спекулират с темата. Някои от тях са умишлени, а други идват от хора, които явно не познават историята. Те могат да се оприличат на този, който се е качил на предпоследната спирка на влака и започва да разказва как е протекло цялото пътуване. Но посегателството за обсебване на концепцията на „Тракия“ (за краткост по-нататък ще избягвам „жилищен комплекс/район) са още от 70-те години, веднага след като беше одобрена „Урбанистичната концепция“. Това се случи през есента на 1972 г. Разработена е от колектив на РПО-Пловдив: арх. Иван Попов - ръководител, арх. Веселин Дончев, арх. Антоанета Топалова и арх. Веселина Панджарова. Искам да започна с историята на жилищен комплекс/район „Тракия“ и да обясня
защо трябва да говорим за 55 години от неговото начало.
През 1965/1971 г. се разработи петият Общ градоустройствен план на Пловдив. В предварителния проект от 1965 г. за жилищно строителство се предвиждаше разширение в югозападна посока (вж. ил. 1). В окончателния проект от 1968 г. обаче се предвиди това разширение да стане и в югоизточна посока (вж. ил. 2 и 3).
В ОГП-Пловдив - 1965/1971 г. са участвали съответно: арх. Иван Попов - ръководител на проектантския колектив, арх. Антоанета Топалова - в предварителния проект, и арх. Веселин Дончев - в окончателния проект. Нека ви разкажа за последващите действия по планирането и проектирането на „Тракия“. През 1971 г. по инициатива на Общински съвет-Пловдив и под ръководството на МСА се организира и проведе конкурс за урбанистична концепция на „Тракия“ между следните проектантски институти: РПО-Пловдив, „Софпроект“ и „Главпроект“. През есента на същата година проектите бяха разгледани на съвместен градоустройствен съвет от МСА и Община Пловдив. Крайното решение беше, че е необходимо да се разработи нова урбанистична концепция от РПО-Пловдив. В началото на 1972 г. се сформира комплексен колектив за проектиране на „Тракия“ с р-л инж. Христина Алексиева. Ръководител на градоустройствения екип беше арх. Иван Попов, а на архитектурния - арх. Мария Сапунджиева.
Урбанистичната концепция беше разработена през 1972 г. и одобрена през същата година от екип: арх. Иван Попов - ръководител, арх. Веселин Дончев, арх. Антоанета Топалова и арх. Веселина Панджарова. Дизайнът на концепцията се разработи от арх. Веселин Дончев, текстовата част - от арх. Антоанета Топалова, а с общественото обслужване се занимаваше арх. Веселина Панджарова. Според концепцията „Тракия“ се предвиждаше за 70-80 хиляди обитатели, което трябваше да осигури бъдещите жилищни потребности на Пловдив.
Защо урбанистичната концепция е важна
и защо именно на нея принадлежи истинското бъдеще. Преди 8 г. беше направено едно запитване до обитателите на „Тракия“ дали те харесват квартала си. И те в по-голямата си част отговориха положително, което се дължи именно на идеята, заложена в дизайна на урбанистичната концепция. Това налага да се сравни концепцията от 1972 г. с трите концепции от 1971 г.
Концепциите от 1971 г. си приличат по това, че те представяха структура на концепцията, която беше затворена в себе си, т.е. нещо подобно на апендикс към общата структура на Пловдив. Именно това беше причината, макар и неясно осъзната от журито по конкурса, да не одобри нито една от трите представени концепции, което се дължи на теоретическия им дефицит. Концепцията на РПО-Пловдив от 1972 г. бе подчинена на мотото:
Дизайнът има значение
Какво представлява концепцията и защо тя е важна. Както е прието, концепцията представлява основна идея, която се доразвива в своите теоретически, методологически и практически аспекти. Теорията на урбанистичното/градското планиране предполага и изисква адекватно разбиране както на същността на четирите основни жизнени функции - обитаване, производство, потребление, отдих и свързващите ги комуникации, така и на необходимото им взаимодействие, основаващо се на закономерности, а не на случайности.
Дизайнът на концепцията трябва да отразява тези разбирания. Именно това отличава концепцията от 1972 г. от трите концепции от 1971 г.
Трите концепции от 1971 г. - три приличащи си решения
- Концепцията на РПО-Пловдив от 1971 г. се основава на една линейна обслужваща улица, в направление запад-изток, дълга около 3 км, около която са организирани жилищните структури. Предвиденият обществен център на района остава някак периферно разположен спрямо основната жилищна част (вж. ил. 4).
Ил. 4. Концепцията на РПО-Пловдив от 1971 г.
- Концепцията на "Софпроект" от 1971 г. е подобна средищна линейна обслужващо-рекреативна улица, с направление запад-изток, около която се формира жилищното застрояване (вж. ил. 5).
Ил. 5. Концепцията на "Софпроект" от 1971 г.
- Концепцията на "Главпроект" от 1971 г. е средищно разположена разместена обслужваща улица, към която е организирано напречно тупиково жилищно застрояване (вж. ил. 6).
Ил. 6. Концепцията на "Главпроект" от 1971 г.
- Концепцията на РПО-Пловдив от 1972 г. е формирана като отворена система, с две паралелни главни улици, свързана активно както с прилежащата, така и с цялата градска структура, като нейна неразделна част (вж. ил. 7). Тя ще бъде представена подробно в следващата статия.
Ил. 7. Концепцията на РПО-Пловдив от 1972 г., по която стана реализацията на "Тракия"
Очаквайте продължение.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни


