Жилище в Пловдив или в Европа - къде е по-евтино?
- 12:45, 08.02.2023
- 14:17, 08.02.2023
- 8733
- 4
Българин купи жилище от 51 квадрата в центъра на Барселона и плати внушителните 320 хил. евро. Това означава, че е броил по 6274 евро за всеки квадратен метър от апартамента.
Сделката е станала чрез пловдивския офис на REMAX, откъдето се учудват на въпроса къде е по-евтино да си купиш имот днес - у нас или в Европа. Задаваме го с оглед на галопиращите цени на имотите ни в последно време - факт, който най-често се обяснява с нарастващата инфлация, войната в Украйна и поскъпващите цени на строителните материали.
„Въпросът не е в това дали цените на жилищата ни се изравняват с европейските. Вървим напред към Европа и това е факт. Въпреки това този пазар си има своите нюанси. Например във Франция и по тяхната Ривиера има елитни имоти, които остават недостижими за средния българин. В същото време цените у нас са по-високи спрямо някои държави на Балканския полуостров. Държим по-високи цени на жилищата от тези в Гърция и почти се изравняваме с румънците“, обобщи пред „Марица“ Георги Димитров, шеф на RE/MAX Advantage Пловдив.
Къде е по-евтино да си купиш жилище днес - в Пловдив или в Милано? Ако изходим от новината, че апартамент в центъра на Пловдив счупи рекорда с 4800 евро за квадрат - едва ли! Ако направим една бърза аналогия, вероятно ще изчислим, че за кутийка от 60 кв. м излиза, че трябва да платим половин милион кеш, или близо 288 хил. евро.
Пазарът на имоти обаче не се движи от подобни екстравагантни продажби, твърдят анализатори. Според тях не се наблюдават фактори, които да водят до драстични промени и сътресения. Дълги години пазарът на имоти под тепетата беше доста подценен спрямо другите големи градове. Днес цените достигнаха реалната си пазарна стойност и сега те просто се доближават до средните зад граница, обясняват анализатори. Така ли е обаче - какви са „игрите“ с цените на имотите у нас и в Европа?
България се изкачва до пето място по годишно поскъпване
на жилищата в Европейския съюз през третото тримесечие на миналата година, след като през предходното тримесечие се намираше на девета позиция. Тази тенденция обаче не е от днес. Поскъпването на жилищата в България от 2010 г. насам е над средното за Европейския съюз. Цените в страната са скочили с 43%, докато ръстът в ЕС е 39%, показват данните на Евростат към третото тримесечие на 2021 г.
Днес Европа се намира в един от най-бурните периоди в последно време: ефектът от войната, недостигът на енергия, изменението на климата, пандемията, политическото разделение и технологиите оказват влияние върху всеки ъгъл на обществото, се посочва в последния анализ на REMAX. Планирани увеличения на държавните заеми и последните данни за инфлацията може да предизвикат промени в лихвените проценти по начин, който може да засегне всички до известна степен и може да повлияе на жилищния пазар.
Каква е ситуацията на Балканите
В съседна Румъния в най-достъпните райони жилищата вървят по 1500 евро/кв. м, в средно достъпните стигат до 2000 евро/кв. м, докато в скъпите квартали са над 2500 евро/кв. м. В Букурещ елитните апартаменти стигат до 4000-4500 евро/кв. м, а в по-ниския клас жилища цените варират от 2500 до 2800 евро/кв. м. Това са цени за нови или реновирани двустайни апартаменти, уточни шефът на RE/MAX Advantage Пловдив.
На юг от нас, в Турция, картината е следната: ако искате да купите имот в тузарските райони, пригответе по 4000 евро за квадратен метър. Ако не сте толкова претенциозни, може да имате ново жилище и на цени от 1000 до 2000 евро/кв. м. Гърците също поддържат умерени нива в цените на имотите си в момента, посочва Димитров. И дава за пример Солун, където в най-достъпните райони плащате по 1000-1500 евро/кв. м, а в скъпите зони - от 2500 до 3000 евро/кв. м. Ситуацията с цените на жилищата в Сърбия може да се проследи в два големи града - Белград и Нови Сад. Ако изберете скъп район в столицата, ще плащате по 3000-3500 евро/кв. м, в непретенциозните локации цените се движат между 1500-2000 евро/кв. м. Докато в Нови Сад в по-ниския таргет цените са около 1800-2000 евро/кв. м, но за сметка на това пък скъпите райони предлагат по-разумни цени от 2600 до 3000 евро/кв. м, съотнесени с цените в столицата на Сърбия.
Общата картина за континента е, че като цяло жилищата са поскъпнали в 23 държави и са поевтинели в четири. Най-голям ръст има в Естония (141%), Унгария (118%), Люксембург (117%), Латвия (106%) и Австрия (104%). В същото време спад се отчита в Гърция (-28%), Италия (-12%), Кипър (-6%) и Испания (-0.5%).
Средната цена на жилищата в Амстердам е нагори с 61,6 на сто през последните пет години, в Копенхаген - с 47,8 на сто, в Лисабон - с 44,7 на сто, във Виена - с 36,4 на сто, в Мадрид - с 35 на сто, в Дъблин - с 29,5 на сто, а в Стокхолм - с 28,9 на сто. Жилищата във Франция поскъпват умерено, но
Париж остава най-скъпият град в Европа,
тук средната цена на квадратен метър е най-висока - 12 917 евро. Далеч преди Лондон (7916 евро), Осло (6833 евро), Копенхаген (6708 евро), Берлин (6200 евро), Амстердам (5686 евро), Виена (5248 евро), Мадрид (4889 евро) и Лисабон (4486 евро).
С най-високи цени остават Естония и Унгария
Данните на Евростат показват, че лидер по годишен скок в цените на имотите е Естония (+24.2%), следвана от Унгария (+21%), Литва (+19.3%), Чехия (+16.6%) и България, като плътно зад страната ни остава Словения (+15.4%). Цените на жилищата във всяка една от горепосочените страни, с изключение на България, забавят годишния темп на растеж спрямо предходното тримесечие.
За сравнение, през второто тримесечие на 2022 година имотите в Естония поскъпнаха средно с 27.4% на годишна база, тези в Унгария добавиха 24.2%, цените на жилищата в Литва отчетоха ръст от 22.1%, увеличението в Чехия бе 23.1%, а поскъпването в Словения достигаше до 15.6%. Единствените страни в ЕС, където годишният темп на растеж се засилва през третото тримесечие спрямо предходното, са България, Хърватия (+14.8%), Австрия (+12.8%) и Кипър (+5.3%).
Турците склонни на компромис, нидерландците - не
Промените в климата, които водят до зачестили горски пожари, суша или наводнения, ще накарат европееца да адаптира своя живот по нов начин. Евросъюзът е въвел много екологични разпоредби, които също променят нагласите и поведението на потребителите, се казва в новия доклад на REMAX Европа.
„Попитахме потребителите какви компромиси са готови да направят в своя имот, за да живеят „по-екологично“. В името на околната среда. В Холандия над 40% от анкетираните отговарят, че не биха направили никакви отстъпки за околната среда, докато в Турция почти 80% от хората са склонни да направят един или повече компромиси. Това е интересна констатация, но тя налага допълнително разследване. Заявената „отвореност“ на Турция вероятно се дължи на екстремните метеорологични явления от 2022 година: обилния снеговалеж в Истанбул през май и юни след рядка „суперклетъчна“ буря, която удави насажданията и културите и повиши цените на храните“, се посочва още в доклада.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни



