71

Инж. Маргарит Жипонов: Път долу беше по-доброто решение за Бетонния мост СНИМКИ

Трябваше да се намери вариант да се запазят старите конструкции от север и от юг, смята специалистът от "Вектор-Бул"

 

Бетонният мост, който близо 40 години свързваше центъра на Пловдив с южната част на града, остана в историята. Плановете на НК „Железопътна инфраструктура“ са в зоната на жп линиите да се изгради нова, по-висока и по-модерна конструкция. 

Дали обаче това е най-доброто инженерно решение за обекта? 

Инж. Маргарит Жипонов има свое становище по въпроса. Според експерта много по-удачно и евтино би излязло изграждането на нов мост с път долу. Жипонов е управител на фирма „Вектор-Бул", която преди години разви проекта, по който се реконструира пловдивският бул. „Руски“. Инженерът и екип​ът му работ​ят и по друг ключов местен обект -пробива при Водната палата, който обаче така и не се реализира във времето. След като разработиха близо 16 проекта - варианти за трасето, под натиска на пловдивчани и местната администрация проектираха компромисното кръгово при Водната палата. Сега инж. Жипонов изпрати до редакцията на в. „Марица“ своя коментар за възможните алтернативи в строителството на новия Бетонен мост на Пловдив, който влиза в ангажиментите на НКЖИ.

 

Инж. Маргарит Жипонов

Поводът да напиша настоящата статия е разрушаването на Бетонния мост и проектът за подмяната му с ново стоманобетонно съоръжение. Новото трасе ще предоставя достатъчен дължинен габарит от 28 м, достатъчен за разполагане на гърловина под моста, без да има габаритни препятствия в план. Доскоро типът на новата конструкция не беше извест​ен. През м. август бе оповестено, че мостът ще бъде разположен ситуационно над стария Бетонен мост. Ще се състои от сглобяемо-монолитна гредоскара от греди GT115 и стоманобетонна плоча. Казано и по друг начин, движение на пътните возила върху моста с „път горе“. Общото конструктивно повдигане на моста като готово ниво е 1.5 м над нивелетата на прилежащите мостови конструкции. Това проектно предложение  налага недвусмислено разрушаване на двата моста ​-северния и южния, от изходната гърловина на гара Пловдив. Основният аргумент да не се съглася с такова предложение е северният мост, изграден през 1981 г. Негов проектант е проф. Асен Георгиев. За тази конструкция тогава професорът получи държавна награда. Проф. Георгиев е и проектант на мост-лента над Гребния канал в Пловдив, построен 10-ина години по-късно. Какво е особеното на тази конструкция ​- монолитен и плътен кутиеобразен мост в крива с малки радиуси. Кръглите колони на моста обособяват заедно с кутията пространствена рамка. Мостът е изграждан с висок клас на бетона, сериозно армиране  и при трудни подземни условия на фундиране при наличие на значителна подземна инфраструктура - колектори, тръбопроводи и други кабелни трасета. Мостът е в непосредствена близост до сгради ​- и от север, и от юг - на двата самостоятелни клона на съоръжението.

Снимката на разрушения стар Бетонен мост


Питам: какво предполага изпълнение на проекта на нов мост над железопътния сервитут с 1.50 м по-високо от сегашното ниво?

 

  •  Разрушаване на северния мост в трудна градска среда.  
  • Спиране на движението по бул. „Хр. Ботев“ за голям интервал от време при разрушаване на моста.
  • Необходимост от намиране на значителен финансов ресурс за изграждане на ново съоръжение.
  • Спиране за минимум за 1-1.5 г. на бул. „Хр. Ботев“ за изграждане на новата мостова връзка.
  • Работа на новата пътна връзка в ограничителни условия от НКЖИ поради извършен вече ремонт на гара Пловдив, когато и да се извършва това след няколко години подготовки на проекти и СМР на място.
  • Подобни са разсъжденията и за другото съоръжение от юг, но там проблемът е смекчен поради по-малки ограничителни комуникационни проблеми в тази зона.

 

Възможни алтернативи за изграждане на нов мост с път долу


Задължително уточнение за светлата височина от проектно положение глава релса до долен ръб конструкция отговаря на изискванията за оперативна съвместимост на ​железен път и контактна мрежа.

  • Конструкция от стоманени надлъжни греди - 2 бр. и стомано-стоманобетонна плоча между тях. Конструкцията е тип „път долу“ с дебелина на плочата 60-65 см. Ръб от 40-45 см при фуга на северен мост.
  • Стоманобетонна конструкция от двустранно напрегнат стоманобетон след бетониране с кабели - 200 т. Плочата е с конструктивна дебелина 40 см, главните греди са напрегнати след бетониране с параболични кабели по 200 т всеки.
  • Напрегната плоча след бетониране 40 см и стоманени дъги - затворен контур с височина 5.5. Тротоарите са изнесени странично на дъгите. Дъгите са с вертикални връзки на 4 места. 


При вариант 2  разликата в двата ръба на стара-нова конструкция е 20 см, като се предвижда удебеляване на плочата на северния мост и усилване с горна армировка. И трите варианта запазват съществуващия мост от север и създават възможности за рехабилитация по етапи без спиране на движение по бул. „Хр. Ботев“. Цената за подновяване на двете конструкции е един порядък по-евтино от вариант с път горе. Срокът за рехабилитиране може да се помести в срока за пускане на жп линията в експлоатация. 


Снимки от Наташа Манева и личен архив

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?