Готвят тесла за празни жилища

Данъчни облекчения, ако дадеш имот за социални нужди

Празните жилища да се облагат с по-висок данък и по този начин да бъдат накарани собствениците им да ги изкарат на легалния пазар за даване под наем. Това е една от идеите, залегнали в новата Националната стратегия за жилищната политика, която ще бъде пусната за публично обсъждане.

Според зам.-министъра на МРРБ Малина Крумова по този начин ще се коригират дисбалансите на пазара на имоти, довели до наличието на 1,2 млн. незаети имота, като в същото време много от българските граждани живеят в пренаселени жилища

Данъчни облекчения да получи всеки, ако даде жилище, което не ползва, за социални нужди. Това е една от идеите, които се предлагат в Националната жилищна стратегия до 2030 г., която е публикувана за обществено обсъждане на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Целта е да се намерят механизми за адаптиране на съществуващия жилищен фонд и рационалното му използване.

Данните показват, че броят на необитаемите жилища в страната расте и те вече достигат близо една трета - 1 220 416.  Освен по селата необитаеми жилища има и в градовете, като в София техният брой се оценява на около една пета.

В същото време все повече хора нямат шанс да се сдобият със собствен жилищен имот или имат нужда от подкрепа, за да вземат под наем. Затова една от основните задачи при управление на жилищния фонд в България е да се намери начин броят на необитаемите жилища да бъде намален и да се повиши тяхната използваемост, посочват от МРРБ.

Въпреки големия брой необитаеми жилища жилищното строителство непрекъснато расте. Шампиони по темпове са София, Пловдив и Варна. Прогнозата е до 2020 г. да бъде надминат строителният бум от 2007-2009 г. с изграждане на около 20 хил. жилища годишно, посочва МРРБ. 

Броят на жилищата надхвърля броя на домакинствата, а жилищното потребление е сравнимо с това в ЕС - 550 жилища на 1000 обитатели.
Проблемът е, че финансовата достъпност до жилище се влошава. Отношението цена/доход нараства. През 2015 г., по данни на НСИ, цената на жилищата надхвърля над 6.6 пъти доходите.

Текст под снимка:

Въпреки големия брой необитаеми жилища строителството на нови расте с рекордни темпове

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?