Голямата базилика - Проектът е несъразмерен спрямо околната среда

Трябваше да се запази североизточната връзка за преминаване на автомобили, както и паркингът, твърдят от гилдията на архитектите

Едър и тежък двуетажен обем, който е несъизмерим с околната среда - така пловдивските архитекти определят вече почти готовия проект за Епископската базилика. Още преди година от гилдията предупредиха, че въпросният „гигант” ще тампонира визуалните връзки и значително ще компрометира средата. 


„Убедени сме, че строителството на обем с подобни параметри на конкретното място не бива да се допуска и  ще доведе до трайни щети за града”,    алармираха тогава от гилдията в опита си да дадат конкретни препоръки към проектантите от atelie Duo. Днес прогнозите ни се оказват реалност, тъжно констатира арх. Чавдар Тенев. „Минавайки покрай строежа, първото впечатление е, че обемът и височината на защитната постройка е значителна и несъразмерна с параметрите на околната среда.

Доскоро свободното обществено пространство около пътното съоръжение на бул. „Цар Борис III Обединител“ - бул. „Мария Луиза“ даваше възможност за добро визуално възприемане на една стойностна архитектурна среда. Вече не е така.” Другият сериозен проблем, който се създаде в зоната, е височината на предложения обем.

 

Според архитектите новата сграда ще закрие изцяло Католическата катедрала и погледа към храм „Св. Петка”, което е недопустимо. „И двата храма са важни градоустройствени акценти, които всяко ново строителство следва да отчита. Защитното покритие на Епископската базилика би следвало да е с минимална височина (максимум 3,50 м към Католическата катедрала).

По този начин сградата щеше да се слее с прилежащия терен (или да го следва плавно) и нямаше да пречи на възприемането на катедралата „Св. Лудвиг” и на храма „Св. Петка” - обясняват от КАПО (Клуб на архитекта професионалист и общественик).

Другото голямо неудобство е, че археологичните артефакти от голямата Епископска базилика се оказаха в зоната на пътното съоръжение. То осигуряваше връзк​ата между две важни, първостепенни градски артерии ​- това е вторият проблем, който се създаде в зоната, твърдят архитектите.

„Булевардите “Цар Борис III Обединител“ и „Мария Луиза“ са големи градски артерии и връзката между тях е една от важните между посоките север - юг и изток - запад на уличната мрежа на града. Предвиденотон осакатяване на това пътно съоръжениене компромис, който трябваше да избегнем” - бе мнението на гилдията. Затова архитектите предложиха друг вариант: „Имаше решение за запазване на североизточната връзка, ако защитната постройка бе едноетажна.

Това си струваше да се изследва”, обясни арх. Димка Танева от КАПО. „По отношение на комуникацията сме на мнение, че улицата трябваше да се запази за преминаване на автомобили, както и паркингът, а и предложеното решение с подземно експониране на част от базиликата го позволяваше. В по-детайлните разработки следва да се предвиди възможност за бъдеща връзка на подземно ниво с археологическия подлез.” 


Всички тези грешки можеше да бъдат избегнати, ако ​общината провеждаше архитектурни конкурси за важните обекти в града - нещо, за което многократно сме настоявали пред кмета. Това твърдят от гилдията на архитектите в Пловдив. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
Григорова

Григорова

02.05.2019 | 15:48

потресаващо грозотило, трябва да се вземат мерки и да се оправи каквото може.

Отговори
2 0
ВТС

ВТС

24.04.2019 | 19:12

Грандоманска, с излишен 2-ри етаж. Закрива не само църквата и катедралата, а и гледката към бул. "Мария Луиза", който със своите рози е особено красив.

Отговори
8 0
Атанасов

Атанасов

24.04.2019 | 19:01

Всичко това е правилно, но защо чак сега, когато не може да се оправи? Сградата е тежка, строена по изискванията на "сталинската" архитектура или за протиоатамна защита, а е и несъвместима с околната среда ! Можеше да бъде една съвременна и ефирна постройка, която да допълва, а не да пречи на архитектурната среда!

Отговори
9 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?