71

Глад за строители, турските дюлгери се връщат в родината

Форум обсъди проблемите пред бранша

Проблемът с липсата на работна ръка за строителния бранш може да се задълбочи, защото все повече турски дюлгери у нас потеглят за родината. От няколко седмици те масово се завръщат, за да помагат в районите, пострадали от катастрофалните земетресения. Възстановяването на пострадалите сгради и строежът на нови вместо напълно рухналите в Турция може да създаде и недостиг на строителни материали. 

"Миналата година покрай войната в Украйна започнахме да купуваме материали от Турция и доста хора прокараха пътеки за доставки от там. Но този процес е напът да спре и така ще окаже много сериозно влияние и върху материалите, и върху цените на труда. Най-евтиният плочкаджия днес взима по 80 лв./кв.м, даде пример пловдивският предприемач Мирослав Язов по време на бизнес форум на тема „Предизвикателствата пред пазара на имоти - политически, икономически, технологични“. Събитието е част от поредицата събития на Imoti.net, част от Investor Media Group. По време на форума, който се проведе на 13 март в Дома на културата „Борис Христов“, експерти коментираха тенденциите и статистиките от изминалата година в имотния бизнес.

Фокусът се насочи и към новото строителство с коментари за неговото качество и цени. Най-голямо предизвикателство пред него в момента са сроковете, обяви Мирослав Язов. По думите му, проблемът е в административната тежест. Общините нямат достатъчно капацитет, за да обработват бързо документацията, а като последствие много строителни обекти вървят със забавяне от 6 до 9 месеца. Отделно процедурите се бавят заради комуналните доставчици - присъединяването към електро- и водопроводната мрежи е около една година. „Имахме дори случай, при който, въпреки че имаме трафопост, че сме съществуващ потребител, на EVN им отне 3 месеца, за да ни пуснат тока", даде пример предприемачът.

В рамките на форума д-р Мирослав Владимиров от ЕРА България направи анализ на пазара на жилищни имоти в Пловдив и региона. „Жилищният пазар у нас се връща към темповете си на растеж на сделките и на цените отпреди пандемията от COVID-19. Той вероятно ще намери новата си равновесна точка през второто полугодие на тази година. Но не мисля, че има основания да смятаме, че пазарът е надценен. Цените на нашите имоти растат по-бързо от средните за ЕС. За последните седем години номиналните цени на жилищата са нараснали с 54,48%, или средно със 7,78% на година. Дефлираният индекс на цените на жилищата, т.е. този, който измерва ръста на цените спрямо ръста на разходите за крайно потребление на домакинствата, показва, че те са нараснали с 33,43%, т.е. „изваждайки“ инфлация в частните разходи, реалният ръст на цените на жилищата за последните седем години е средно с 4,7% на годишна база“, обясни Владимиров. Той допълни, че за 2020 година в България са въведени в експлоатация 2,23 жилища на 1000 души население, а за 2021 г. са 2,25, а в Пловдив са 2,8. За сравнение - в други европейски страни, в които степента на пренаселеност на жилищата е далеч по-ниска от тази у нас, жилищното строителство е значително по-интензивно. „За Полша данните сочат 5,79 жилища на 1000 души, Белгия - 5,45, Словакия - 3,94, Чехия - 3,22, т.е. жилищното строителство у нас се развива с по-скромни темпове“, каза пред „Марица“ Владимиров. Според него има още един фактор, който ще допринесе за успокояването на цените в следващите месеци. Тази година у нас са започнати малко над 30 хил. нови жилища при средно 11 хил. завършвани жилища на година между 2010-а и 2020-а.

Николай Лазаров от Пощенска банка говори за предизвикателствата и възможностите в жилищното кредитиране за 2023 г., а веднага след това Велина Петрова от Imoti.net представи важни функционалности в платформата на водещия сайт за обяви. Вторият панел се проведе под формата на дискусия, по време на която експерти от имотния бранш споделиха какви са трудностите, пред които е изправен имотният пазар. Бизнес дискусиите се осъществяват в унисон с цялостната мисия на  имоти Imoti.net да стимулира прозрачното и професионалното развитие на имотния бизнес в полза на потребителите.

В края на първи панел присъстващите имаха възможността да научат повече и за каузата на фондация „Очи на четири лапи“, в която кучета се обучават за асистенти и водачи. Тази година VIII Годишни награди на imoti.net се провеждат в подкрепа на фондацията. Присъстващите на събитието в Пловдив също се включиха в инициативата и дариха средства за каузата.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Ще има ли ротация на кабинета или отиваме на избори?