49

Европа влага 40 млрд. евро в енергийно обновяване на сградите

Държавата обяви пълна мобилизация за подпомагане на малкия бизнес. Само до  края на годината в Министерството на иновациите и растежа  за малките и средните фирми са предвидени 735 млн. лв. Близо 600 млн. лева идват само по линия на Плана за възстановяване и устойчивост. В Пловдивска област има  40 000 предприятия. От тях 93-94 процента са микро - с до 9 служители, и те могат да се възползват максимално от програмите. Това призова на среща в Пловдив преди седмица служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев.

Строителството обаче също има шанс да се възползва от парите в националните планове за възстановяване и устойчивост. Ето как енергийните обновявания на сградите спомагат за намаляването на сметките за ток в домакинствата.

Близо 40 млрд. евро ще бъдат инвестирани в енергийно обновяване на сгради през следващите пет години, според националните планове за възстановяване и устойчивост. Именно те са ключът към осигуряването на достъпна енергия на фона на кризата с високите цени.

Днес поради високите цени на енергията и лошата топлоизолация милиони хора в Европа често не могат да плащат сметките си.

Причината за това нерядко е високата консумация на ток в по-старите сгради. Домакинствата с ниски доходи страдат особено много от настоящите цени, тъй като сграда с лоша изолация се нуждае от до десет пъти повече топлина, отколкото добре изолирана къща. Така в Германия сградите представляват около 35% от потреблението на енергия, което съответства на емисии от около 120 млн. тона CO2 годишно. Тези емисии ще трябва да бъдат намалени с повече от 40%, за да се постигнат целите за опазване на климата до 2030 г.

Средният процент на обновяване в ЕС остава под 1%, а България бележи връх - с 30%

Съществуват значителни различия в показателите на сградния фонд в общността. В Италия 88% от жилищния фонд е с оценка енергиен клас D или по-ниска, като тези в сградите с най-лоши енергийни характеристики консумират повече от два пъти по-голямо количество енергия на кв. м от живеещите в имоти с клас C. Във Франция повече домакинства с ниски доходи живеят в енергоемки сгради (клас F и G) в сравнение с групите с по-високи доходи. На национално ниво този дял достига върхове от 30% в България и 26% в Литва. Въпреки това средният процент на обновяване в ЕС остава под 1%, от които само 0,2% са дълбоки обновявания (повече от 60% намаление на потреблението на енергия).

С какво могат да помогнат националните планове за възстановяване и устойчивост (НПВУ)

Общо 85-90 млрд. евро вече се инвестират в енергийна ефективност на сгради всяка година в ЕС. Очакваната допълнителна инвестиция, необходима за постигане на нови климатични цели, е 275 млрд. евро годишно до 2030 г., като обхваща както енергийна ефективност в сградите, така и декарбонизация на топлинните източници. В този контекст 9% годишно увеличение на финансирането може да извърви дълъг път, особено за незабавно финансиране на значителни проекти за спестяване на енергия.

С 23 млрд. евро (58%), разпределени за програми в жилищния сектор, повечето държави вече имат начин да отговорят на покачването на цените на енергията, ако бързо активират програмите за енергийно обновяване. По отношение на обновяването в дългосрочен план НПВУ трябва да привлекат допълнителни частни инвестиции и да създадат правилната благоприятна рамка за увеличаване на темпа на обновяване, включително техническа помощ, инвестиции в умения и устойчиви вериги за доставки, в иновации и създаване на пътни карти за дълбоко енергийно обновяване. Всички тези аспекти изискват допълнително внимание от страна на държавите членки.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?