44

Европа бяга от руската енергийна зависимост с REPowerEU

ЕК представи плана като отговор на трудностите и смущенията пред световния енергиен пазар, причинени от военния конфликт в Украйна

85% от европейците смятат, че ЕС трябва да намали зависимостта си от руския газ и петрол възможно най-скоро, за да подкрепи Украйна. Действайки като съюз, Европа може по-бързо да премахне зависимостта си от руските изкопаеми горива. Защо е необходима тя?

Планът REPowerEU отчита, че е налице огромна нужда за трансформиране на европейската енергийна система: прекратяване на зависимостта на ЕС от руските изкопаеми горива, които се използват като икономическо и политическо оръжие и струват на европейските данъкоплатци близо 100 млрд. евро годишно, и справяне с климатичната криза.

Мерките в плана REPowerEU

могат да отговорят на тази амбиция чрез икономия на енергия, диверсификация на енергийните доставки и ускорено въвеждане на възобновяема енергия, която да замени изкопаемите горива в домакинствата, промишлеността и производството на електроенергия.

Зелената трансформация ще засили икономическия растеж, сигурността и действията в областта на климата за Европа и нейните партньори. Механизмът за възстановяване и устойчивост (МВУ) е в основата на плана REPowerEU, като подпомага координираното планиране и финансиране на трансгранична и национална инфраструктура, както и на енергийни проекти и реформи.

Пестене на енергия

ЕК оценява пестенето на енергия като най-бързия и евтин начин за справяне с настоящата енергийна криза и за намаляване на сметките. Комисията предлага да се засилят дългосрочните мерки за енергийна ефективност, включително да се увеличи от 9 на 13 процента задължителната цел за енергийна ефективност в рамките на пакета „Fitfor 55“ от европейското законодателство в пакета "Зелена сделка". Пестенето на енергия сега ще ни помогне да се подготвим за потенциалните предизвикателства на следващата зима. Затова ЕК публикува и „Съобщение на ЕС за спестяване на енергия“, в което подробно се описват краткосрочните промени в поведението, които биха могли да намалят търсенето на газ и нефт с 5%, и се насърчават държавите членки да започнат конкретни комуникационни кампании, насочени към домакинствата и индустрията.

 

Строим спешно нови ВЕИ

Масовото разгръщане и ускоряване на използването на възобновяема енергия в производството на електроенергия, в промишлеността, сградите и транспорта ще ускори постигането на енергийна независимост на ЕС, ще даде тласък на екологичния преход и ще намали цените с течение на времето. Комисията предлага да се повиши водещата цел за 2030 г. за възобновяемите енергийни източници от 40 на 45 процента в рамките на пакета „Fitfor 55“. Определянето на тази обща повишена амбиция ще създаде рамка за други инициативи, включително:

- Стратегия на ЕС за слънчевата енергетика и удвояване на слънчевия фотоволтаичен капацитет до 2025 г. и инсталиране на 600 GW до 2030 г.;

- Инициатива за соларни покриви с поетапно въведено правно задължение за инсталиране на соларни панели на нови обществени и търговски сгради и на нови жилищни сгради;

- Удвояване на темпа на внедряване на термопомпи и мерки за интегриране на геотермалната и слънчевата топлинна енергия в модернизираните районни и общински отоплителни системи; 

- Определяне на цел за 10 млн. тона вътрешно производство на водород от възобновяеми източници и 10 млн. тона внос до 2030 г., за да се заменят природният газ, въглищата и нефтът в трудни за декарбонизиране промишлени отрасли и транспортни сектори.

 

ЕС инвестира в зелена енергия 210 млрд. евро до 2027 г.

Постигането на целите на REPowerEU изисква допълнителни инвестиции в размер на 210 млрд. евро от сега до 2027 г. Това е първоначална вноска за нашата независимост и сигурност. Намаляването на вноса на руски изкопаеми горива също може да ни спести почти 100 млрд. евро годишно. Тези инвестиции трябва да бъдат осигурени от частния и публичния сектор, както и на национално, трансгранично и европейско равнище. В подкрепа на REPowerEU вече са на разположение 225 млрд. евро под формата на заеми по линия на Механизмът за възстановяване и устойчивост (RRF). ЕК прие законодателни актове и насоки за държавите членки за това как да променят и допълнят своите национални планове за възстановяване и устойчивост в контекста на REPowerEU.

Съгласно настоящата политика на Многогодишната финансова рамка на ЕС (MFF) в бюджета вече ще има проекти за декарбонизация и зелен преход до 100 млрд. евро чрез инвестиране във възобновяема енергия, водород и инфраструктура. Допълнителни 26,9 млрд. евро от кохезионните фондове могат да бъдат предоставени като доброволни трансфери към Механизма за възстановяване и устойчивост.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?