До пенсия, българинът губи половината си зъби

Първолачетата имат поне по 4 кариеса, а абитуриентите - между 15 и 17

Всяко четвърто българче губи поне по един постоянен зъб още преди да навърши 18 години. Обикновено той е дъвкателен, което води до сериозни проблеми с начина на хранене и оформянето на лицевия скелет. Шокиращи данни за оралната хигиена на българите и зъбния им статус бяха изнесени по време на семинар на стоматолозите в Смолян. Анализите сочат, че едва 3,7% от хората у нас достигат до дълбока старост с изцяло здрави зъби. Между 22- и 24-годишна възраст средно статистическият българин има извадени по около 3 постоянни зъба, така на около 60-65 г. липсващите зъби вече са около 17. Първолачетата имат поне по 4 кариеса, а абитуриентите - между 15 и 17.

Според специалистите единствените начини за справяне с проблема са профилактиката и ранната диагностика. Стоматолозите обаче отчитат, че българите ходят на зъболекар едва при неотложен проблем, а родителите често забравят да заведат децата си на профилактичен преглед. 

В същото време по време на форума медиците припомниха, че у нас действа Национална програма за профилактика на оралните заболявания при подрастващите до 18-годишна възраст. Част от нея е и процедурата за силанизиране на детските зъби, напомни д-р Ивелина Карова-Поппалова от Смолян, която е координатор на програмата.

500 зъболекари в цялата страна силанизират детските зъби в 28-те области. Интересът на родителите обаче е твърде нисък. В Смолянска област например през 2016 година са били силанизирани зъбите на 211 деца от 1800 подлежащи на тази процедура. За миналата година процедурите са едва 126, или не повече от 7 на сто. Програмата започва винаги с началото на учебната година и приключва на 15 декември, напомнят специалистите. Председателят на съюза на стоматолозите д-р Борислав Миланов напомни, че силанизирането заздравява зъбите на децата за дълго време, а процедурата е безплатна.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?