Брокери: Жилищата в Пловдив няма да поевтинеят след COVID-19
Продажбите временно са затихнали, но тежка криза на имотния пазар няма да има, прогнозират експертите
- 20:00, 20.05.2020
- 07:10, 21.05.2020
- 3651
- 13
Пазарен парадокс - много жилища в строеж, малко готови за продажба
Гурбетчиите, които се завръщат трайно в България, са новият буфер на имотния пазар
Извънредното положение приключи и страната ни постепенно се завръща към своя нормален ритъм. Големият въпрос обаче, който вълнува купувачите, е ще паднат ли цените на жилищата?
Цените са стопирани в момента, отчитат брокери под тепетата. Въпреки пандемията обаче те не очакват промяна в нивата им.
Ако потърсите имот в някоя от популярните платформи, е видимо, че цените на жилищата в Пловдив със сигурност не надхвърлят 1000-1300 евро на квадрат. Най-високите нива - 1300 евро: кв. м - достигат имотите в района на Медицинския университет, твърди Мариян Коджаманов от „Имоти ММ".
Според него в момента пазарът отчита един малък парадокс - има много незавършени жилища, които са в строеж.
В същото време малко са напълно готовите в завършен вид апартаменти, които се предлагат за продажба.
Буксуват и продажбите на зелено. „При купувачите има едно изкачване, продажбите на зелено са само срещу кешово плащане. И това се дължи на политиката на банките - някои от тях спряха кредитирането, други намалиха процента на финансиране." Прогнозите на Коджаманов са, че няма да има спад в цените на имотите: „Да, продажбите се свиха, но това едва ли ще смъкне цените надолу".
Отдръпването на инвестициите от пазара оставят впечатление, че ни чака ново „спукване" на имотния балон. От друга страна, сделки и огледи се правят и по време на извънредното положение. Сегашните цени на имотите са резултат от няколкогодишна тенденция - ето защо срив в цените на имотите е малко вероятен, обобщават брокери.
По-скоро е възможно те да се върнат към стойностите от 2018 и 2019 г.
Добрата новина в бранша е, че в момента сме в ситуация, в която банките имат ликвидност, а потребителите разполагат със спестявания. За разлика от 2008 г., не се намираме в криза, породена от ипотечни кредити - това е изводът в гилдията.
Банките продължават да ухажват клиентите с много ниски нива на лихвите за покупка на жилища, а освен това хората имат много свободни пари за закупуване на имоти с инвестиционна цел. Нов буфер на пазара са и гурбетчиите от Западна Европа, които се завръщат трайно в България и се канят да купуват жилища.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни











