Българска следа в зеления оазис на планетата
Калина Райчев участва в проекта King Salman Park
- 14:30, 04.09.2024
- 15:07, 04.09.2024
- 3596
- 1
„Започна строителството на най-страхотния проект, по който съм работила - мегапарка на саудитския крал Салман в Рияд. Невероятният мащаб, амбициозната идея за оазис в пустинята, всички иновативни подходи и технологии, като 3D принтирани сгради, смарт технологии и AV коли до най-високо ниво на комфорт на посетителите и хилядите чертежи, които с нетърпение очаквам да видя в реалност. За мен е изключително вълнуващо и ще бъде така през следващите 10 години, докато проектът се развие напълно.“ Това написа на профила си във Фейсбук Калина Райчева.
Пловдивчанката е ландшафтен архитект и част от екипа, разписал една от програмите за зелената система на града под тепетата. От години обаче живее в Берлин, където развива успешна кариера.
King Salman Park е обявен за най-големия зелен атракцион в света. С този проект Саудитска Арабия поглежда напред във времето и достига пределите на бъдещето. Кралството си поставя висока амбиция със своята концепция „Визия 2030“ - освен постигане на енергийна ефективност, King Salman Park обещава да се превърне в „зелените дробове“ на Рияд.
Калина е единствената българка, която е част от екипа, менажиращ мегапарка,
както писа преди време „Марица“. Днес тя разказва още детайли от грандиозната идея, в чиято реализация участва. „Щастлива съм, че работя по такъв огромен проект. Той се развива в Рияд и включва 16 квадратни километра парк, иницииран от саудитския крал Салман - точно тук ще бъде и неговата резиденция.
Студиото на световния датски арх. Хенинг Ларсен проектира жилищните комплекси около парка, а екипът на Gerber Architekten -сградите, които са основно за обществено обслужване, и парка, който е около 13 кв. километра от цялата площ. Идеята е King Salman Park да се развие като истински оазис, със свой микроклимат, с реки и водопади, гори. Това, което се вижда на клип, промотиращ проекта, е първоначалното оформяне на терена, тъй като има много голяма денивелация, която е необходима, за да се създаде устойчив микроклимат“, обясни българката.
Концепцията за развитие на Саудитска Арабия „Визия 2030“
води началото си от 2016 г. Инициативата е вдъхновена от идеята за създаване на един нов, по-добър свят, в който кралството се стреми да открие хоризонтите на бъдещето пред света и народа си. Поставените цели пред амбициозното начинание са икономическа диверсификация и въглероден неутралитет.
5 години след старта на „Визия 2030“ са постигнати забележителни успехи в стълбовете, на които се уповава:
- Общество, изпълнено с живот - повишаване на здравословния стандарт, подобрено качество на живот. Благодарение на ангажираността към археологичните обекти на кралството, те попадат в списъка за световното наследство на ЮНЕСКО.
- Процъфтяваща икономика - през 2020 г. се постига целта жените да станат част от работната сила на страната.
- Амбициозна нация - забележителен напредък в постигането на стратегическите цели „Ефективно управлявани“ и „Отговорно активирани“.
Саудитска Арабия гони и основополагащата за нашата ера цел - постигане на Net Zero до 2060 г. Кралството играе важна роля в международния енергиен пазар, с което стимулира глобалното развитие. Именно затова страната се стреми към креативно и отговорно справяне с енергийните и климатичните предизвикателства, пред които светът е изправен.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.