44

Българска следа в зеления оазис на планетата

Калина Райчев участва в проекта King Salman Park

„Започна строителството на най-страхотния проект, по който съм работила - мегапарка на саудитския крал Салман в Рияд. Невероятният мащаб, амбициозната идея за оазис в пустинята, всички иновативни подходи и технологии, като 3D принтирани сгради, смарт технологии и AV коли до най-високо ниво на комфорт на посетителите и хилядите чертежи, които с нетърпение очаквам да видя в реалност. За мен е изключително вълнуващо и ще бъде така през следващите 10 години, докато проектът се развие напълно.“ Това написа на профила си във Фейсбук Калина Райчева.

Пловдивчанката е ландшафтен архитект и част от екипа, разписал една от програмите за зелената система на града под тепетата. От години обаче живее в Берлин, където развива успешна кариера.  

King Salman Park е обявен за най-големия зелен атракцион в света. С този проект Саудитска Арабия поглежда напред във времето и достига пределите на бъдещето. Кралството си поставя висока амбиция със своята концепция „Визия 2030“ - освен постигане на енергийна ефективност, King Salman Park обещава да се превърне в „зелените дробове“ на Рияд.

Калина е единствената българка, която е част от екипа, менажиращ мегапарка, 

както писа преди време „Марица“. Днес тя разказва още  детайли от грандиозната идея, в чиято реализация участва. „Щастлива съм, че работя по такъв огромен проект. Той се развива в Ри​яд и включва 16 квадратни  километра парк, иницииран от саудитския крал Салман - точно тук ще бъде и неговата резиденция. 

Студиото на световния датски арх. Хенинг Ларсен проектира жилищните комплекси около парка, а екипът на Gerber Architekten -сградите, които са основно за обществено обслужване, и парка, който е около 13 кв. километра от цялата площ. Идеята е King Salman Park да се развие като истински оазис, със свой микроклимат, с реки и водопади, гори. Това, което се вижда на клип, промотиращ проекта, е първоначалното оформяне на терена, тъй като има много голяма денивелация, която е необходима, за да се създаде устойчив микроклимат“, обясни българката. 

Концепцията за развитие на Саудитска Арабия „Визия 2030“ 

води началото си от 2016 г. Инициативата е вдъхновена от идеята за създаване на един нов, по-добър свят, в който кралството се стреми да открие хоризонтите на бъдещето пред света и народа си. Поставените цели пред амбициозното начинание са икономическа диверсификация и въглероден неутралитет. 

5 години след старта на „Визия 2030“ са постигнати забележителни успехи в стълбовете, на които се уповава:

- Общество, изпълнено с живот ​- повишаване на здравословния стандарт, подобрено качество на живот. Благодарение на ангажираността към археологичните обекти на​ кралството, те попадат в списъка за световното наследство на ЮНЕСКО.

- Процъфтяваща икономика ​- през 2020 г. се постига целта жените да станат част от работната сила на страната.

- Амбициозна нация - забележителен напредък в постигането на стратегическите цели „Ефективно управлявани“ и „Отговорно активирани“.

Саудитска Арабия гони и основополагащата за нашата ера цел - постигане на Net Zero до 2060 г. Кралството играе важна роля в международния енергиен пазар, с което стимулира глобалното развитие. Именно затова страната се стреми към креативно и отговорно справяне с енергийните и климатичните предизвикателства, пред които светът е изправен. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
1 коментар
Срамнa реклама

Срамнa реклама

05.09.2024 | 04:37

Отдавна не бях чел по срамнo писание, толкова далеч от действителността. Даниела е забравила да спомене, че Саудитска Арабия е абсолютна монархия с ограничени човешки права и и граждански свободи. Политическите партии и организации са абсолютно забранени - кралят избира народните представители и съдии. През 2024 година 100 души бяха осъдени на смъpт и екзекутирани, някои от тях по политически причини. Всичките тия “оазиси” се строят от бедни чужденци, които живеят и работят при непоносими условия без каквито и да било човешки права. Даниела, спомняш ли си песента “Пари не могат да ми купят любов”? Кажи на твоите арабски господари, че пари не могат да им купят реноме. Те плащат милиарди на хиляди журналисти и рекламни агенции по света, да представят страната им в розова светлина. Но самите те си остават брутaлни бедуини със сандали на бос крак.

Отговори
14 1

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?