Бъдещето за Пловдив: Сградите растат във височина и стават все по-зелени

Покрай пандемията около COVID-19 хората искат да живеят на места с чист въздух 

Малко хора имат шанса да живеят близо до паркове, градини или други зелени пространства - този ресурс е особено ценен в наши дни, но местата за строителство в такива райони е ограничено. Затова бъдещето е във високи сгради, изградени така, че за климатизацията им да се харчи все по-малко енергия.   

Темата за все по-бързото замърсяване на въздуха в Пловдив отдавна е на дневен ред. И ще предизвиква различни дискусии. Ето защо клиентите търсят да закупят имот в квартали с повече зеленина. Или избират къщата на село.

Какви други варианти имат новодомците?

Новите жилища все повече се доближават до идеята за природосъобразен начин на живот. Устойчиви и зелени сгради или комплекси от затворен тип - това е бъдещето, казват пловдивски архитекти, които все по-често работят по новите екоконцепции. Покрай пандемията около COVID-19 много хора по света са сменили жилищата си, отчитат анализаторите на пазара. Защото модерният човек иска да живее на места с чист въздух. Тенденцията вече е актуална и у нас. И проектите вече се разработват така, че да се справят с нуждите на хората след COVID-19. Целта е не да наливаме бетон, а да осигурим една по-здравословна среда, с повече простор за хората и по-добро управление на замърсяването. Единният вариант е

предприемачите да заложат на високите сгради.

Високите сгради навсякъде по света са символ на престиж, но освен това те са ценни недвижими имоти. Имат място в градската среда и въпрос на време е да започнат да се появяват и в Пловдив - един бързо развиващ се център със своите индустриални зони. Днес границите на града се увеличават с всеки изминал ден поради растящата миграция от по-малки населени места. С всичко това обаче расте и отговорността ни да смекчим отпечатъка на цивилизацията, т.е.

да намалим последствията от урбанизацията

и вредните въздействия върху природата от човешките дейности. Заради удобствата и по-добрите възможности по отношение на здравеопазване, образование, култура и развлечения хората искат да живеят в големите градове - факт. Там те имат възможности, но когато новодошлите се преместят, най-ефективният начин за намиране на пространство за тях и техния бизнес е по вертикала, т.е. във високите сгради, посочват анализатори на пазара. Така че бъдещето е във високото строителство. Разбира се, с директни и бързи връзки към транспортната и друга инфраструктура. Днес Πлoвдив e cpeд

нaй-динaмичнитe жилищни пaзapи в cтpaнaтa,

а актyaлизaциятa нa OУΠ имаше за цел да cъздaдe бaлaнcиpaнo пpocтpaнcтвeнo и тepитopиaлнo paзвитиe нa ocнoвнитe гpaдcки cиcтeми. Експертите казват, че бъдещето на Пловдив е да стане хомогенен град, без земеделски земи. Разпръснати предимно в периферията, тези територии ще се застрояват по точни правила - сградите в тях ще са високи до 10 метра и със задължителното 40% озеленяване. Това означава, че градът ще търси други резерви като високото строителство.

Вертикални градини, стени или покриви

Това е втората ни алтернатива да се преборим с мръсния въздух. Тя се наблюдава в развитите държави, където се появяват цели квартали, изпълнени със зеленина. В тях специално се планира засаждането на дървета и храсти, оформят се зелени покриви и обществени градини, където жителите дори могат да отглеждат своя собствена храна. Зелените площи около жилищата, които обитаваме, имат безброй плюсове. Първо, те подобряват качеството на въздуха от трафика в силно замърсените ни градове. Освен това всеки имот, разположен близо до парк, има потенциала да поскъпва през годините. Зелените площи помагат да се контролира ерозията на почвите около застроените площи. Освен че са красиви за окото, растенията и дърветата са добър звукоизолатор от неприятния шум от колите и градския транспорт.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?