49

62 стари сгради в Пловдив са в риск, до месец НИНКН решава как да бъдат защитени

Експерти представят резултатите от Териториалната програма в град Пловдив, идентифицират сградите с потенциал и принос към градската уникалност

Пловдив губи ценни сгради от миналото, докато те бъдат обследвани и влязат в режим на защита. Под тепетата има 62 подобни обекта, които приоритетно трябва да влязат в режим на защита. „Ето защо започваме диалог с експертната общност на Пловдив за разрешаването на проблема с рушащите се сгради-паметници на културата. В срок до един месец ни предстои да направим тези експертни срещи, тук, на място. Ще поканим експерти, представители на  Община Пловдив и на местната Камара на архитектите, за да може с тяхна помощ тези 62 обекта в риск да бъдат защитени със съответните режими на опазване“ – това обяви директорът на НИНКН арх. Петър Петров при представянето на Териториалната програма на Националния институт за недвижимо културно наследство.

608 нови обекта в Пловдив са идентифицирани като потенциални паметници на културата. Те нямат статут на паметници, но пък имат всички характеристики да са такива, обяви урбанистът архитект Владимир Петров, ръководил проучването. На срещата стана ясно, че единичните обекти са в контактните зони на централната градска част и Трихълмието - улица "Карловска", бул. "Руски", ул. "Преслав", ул. "Кр. Пастухов", ул. "Ц. Дюстабанов", бул. "Хр Ботев". От НИНКН е направено проучване и на настилките на Пловдив. Установено е, че градът има 840 декара каменна сиенитна паважна настилка. Миналата година са били демонтирани 52 декара. 

И така – кое създава лицето, духа и идентичността на един град? Какво означава недвижимото културно наследство за развитието на един град? Как градската среда влияе върху хората и обществото? Има ли сблъсък между опазването недвижимото културно наследство и съвременните градски процеси? Може ли недвижимото културно наследство да бъде икономически ресурс с висока добавена стойност? Какво сме наследили и какво ще оставим в наследство?

Териториалната програма на НИНКН търси отговорите на всички тези въпроси, за да осигури на гражданите на Пловдив възможността да вземат информирани решения за развитието на града. Това е предизвикателството пред хората от XXI век, които формират градската среда за следващите поколения. Пловдив притежава почти 800 паметника на културата. Още десетки единични сгради и ансамбли все още не са проучени и документирани. Заедно те правят града изключителен. Към образците от Античността и Средновековието, Възраждането и началото на XX век се добавят обекти от средата и втората половина на миналия век. Времето е отсяло ценното от нетрайното и тази обекти са станали характерна част от облика на града. 

Задачата на екипа на НИНКН, ръководен от  урбаниста Владимир Петров, бе да направи оценка на състоянието на недвижимото културно наследство, да идентифицира сградите с потенциал и принос към градската уникалност, да проучи, да картографира и да издири неизвестни досега архивни документи, свързани с обектите и с градоустройствената история на най-стария град в Европа.

За пръв път експертите на НИНКН – архитекти, археолози, културолози, историци и урбанисти, изследват визуалните коридори и историческите пейзажи в Пловдив. Без да бъдат класическа недвижима материална ценност, те свързват в едно цяло отделните елементи и създават градския интегритет – всъщност привлекателността на Пловдив. Екипът е благодарен за съдействието на Общинския институт „Старинен Пловдив“, Община Пловдив, Община Пловдив – Район „Централен“, Дирекция "Регионален държавен архив", Регионалния археологически музей и Регионалния исторически музей в Пловдив.

Снимки Наташа Манева

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
За съжаление не са само изпокрадените павета

За съжаление не са само изпокрадените павета

19.05.2023 | 17:04

Има и друга заплаха, от имитациите. Дори на снимката се вижда, бялата сграда вляво е продукт. Забележете арката не над, а под прозореца В съседство пък с къщата на Ламартин, самата тя с метална(!) конструкция, има две чисто нови сгради, едната накичена с повече кобилици отколкото има в целия резерват, другата на собственика Гергов, клуб някакъв, с украшения от шарен мрамор, за повече тежест. За мутробарока в Тютюневия град пък да не говорим. За целенасочено съборената къща на Йосиф Шнитер също. И там се вдига фалшификат.

Отговори
6 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?