4968

На Андреевден се сервират само зърнени храни

На 30 ноември, който е последният ден ​от месеца, православните християни по света празнуват деня на свети Андрей, който е брат на апостол Петър. Наречен е в църковните книги Първозвани, защото пръв е повикан от всички апостоли да тръгне след Исус Христос. Светецът е изключително почитан сред българите. В народния календар посветеният на него празник е познат с много имена в различните части на страната -   Андрѐювден, Андрѐя, Ендрѝн, Едрѐй, Ъдрѐй, Дрѐйовден, Едрѐвдън. Познат е още и като Мѐчкинден - за защита от мечките, и особено от мечки стръвници, нападащи хора и добитък, за чийто господар и усмирител е приеман светецът -конкретно в Северна България.

Андреевден е строго обвързан със смяната на сезоните. В народните вярвания той символизира началото на зимата, а ритуалите, свързани с отбелязването му, целят да измолят по-лек сезон и по-богата реколта през пролетта.

За Андреевден на трапезата  трябва да има основно зърнени храни, които имат символ на плодородието. Според народните вярвания от този ден денят започва да нараства колкото едно просено, царевично, грахово и пр. зърно на ден. Затова е установена обредна практика сутринта на празника да се варят различни зърнени храни - жито, грах, царевица, боб, леща, за да наедряват и да се подобряват добивите от тях.

Всички в къщата трябва да опитат от тях, дава се дори и на домашните животни. Според поверието част от сварените зърна се хвърлят в комина, за да станат високи посевите.

Важен елемент за празничната трапеза на Андреевден е прясната обредна пита. Тя трябва да се омеси от стопанката на къщата непосредствено преди празничната вечеря. В народните вярвания няма специални изисквания към тестото, освен отгоре  да се оформи кръст. Питката се поставя на трапезата, като при започване на храненето се разчупва от най-възрастния член на семейството.

На трапезата трябва да присъстват също варено жито и просо. Те се подправят със захар и канела. За по-добър вкус обичаят позволява да се прибавят и орехи. Сварените и подправени зърна се поставят в обща чиния, като всеки след това си сипва от тях.

Важен елемент е и варената царевица. Тя може да се подправи с масло (ако не се пости) или сол. За да се спази традицията, трябва да запазите няколко зърна от нея, които да дадете на сутринта на животните. Приетият десерт за празника е тиква с мед и орехи. 

РЕЦЕПТИ 

Яхния от фасул и булгур 

Като основно ястие на Андреевден обикновено се сервира яхния с фасул и булгур. За нея са ви необходими 500 г фасул, 100 г булгур, 125 г масло, 2 сушени чушки, 2 моркова, доматено пюре, джоджен, сол.

Начин на приготвяне: Бобът се сварява с чушките, морковите, доматеното пюре, джоджена и сол на вкус с повече вода. Отделно булгурът се запържва в маслото, след което се изсипва в тавичка. Върху него се сипва свареният боб и се залива с 3 чаени чаши бульон от варенето на боба. Ръси се с червен пипер и се пече, докато остане на мазнина.  

Обредна пита

Продукти: брашно - 1 кг, яйца - 2 бр., олио - 8 с.л., масло - 200 г, кисело мляко - 2 с.л., мая - 2 бр., пакетчета от 10 г, захар - 1 с.л., сол - 1 ч.л., вода - 1 ч.ч. хладка

Начин на приготвяне: Маята, малко от брашното и половината вода се смесват на каша и се оставят да втасат. Брашното се пресява и изсипва в тава, в която ще се меси. Прибавят се захарта и солта. Разбърква се много добре. В средата се прави кладенче, в което се изсипва втасалата мая. Започва да се замесва тесто, като преди това се отделят белтъците от жълтъците. Белтъците - 2 бр., се разбъркват с олиото, 4 с.л., киселото мляко и другата половина от водата. Прибавят се към брашното. Замесва се умерено твърдо тесто. Оставя се да втаса за 30 мин. После тестото се разделя на две части, които се разточват на 2 дебели кори. Корите се слагат една върху друга, като предварително се намазват отгоре с разтопено масло. Навива се на руло, което се реже с нож на охлюви с дебелина 3 см. Нареждат се в предварително намазана тава с брашно и олио. Отгоре се намазва с двата жълтъка и малко олио. Оставя се да втаса още 30 мин. и се пече в предварително загрята фурна 60 мин. на 160 градуса.

Табуле - салата с магданоз 

Продукти: магданоз - 1 голяма връзка, домати - 4 бр., среден размер, червен лук - 1/2 глава, пресен лук - 1 връзка, мента - 1 връзка, свежа и малка, ако е голяма - 1/2 връзка, булгур - 70 г, арабска подправка рас ел ханут - 1/4 ч.л., кашерна сол - 1/2 ч.л., черен пипер - 1/2 ч.л. прясно смлян, лимони - сок от 1 бр., зехтин. Подправката рас ел ханут се приготвя, като се смесват по 1 ч. л. джинджифил, кориандър, канела, черен пипер, куркума, индийско орехче, бахар и карамфил. 

Начин на приготвяне:

Връзката магданоз се измива и подсушава. Наситнява се и се поставя в купа. Доматите се нарязват на кубчета и се прибавят към магданоза. Наситнява се на кубчета и червеният лук, прибавя се. Ментата се измива и подсушава, нарязва се на ситно и също се добавя към останалите продукти, също и пресният лук. Разбърква се и се оставя настрана. С вряла вода се залива булгурът, колкото да го покрие, и се оставя да набъбне за около 15-20 минути. Трябва да бъде като пясък. Разбърква се с вилица, за да поеме добре течността. Към основната смес ​се прибавят и подправката рас​ ел​ ханут, лимонов сок и зехтин. Отгоре се изсипва и булгурът. Разбърква се и веднага се поднася със стръкче мента.

Печена тиква с мед, канела и орехови ядки

Продукти: тиква - 1 бр. около 1.500 кг, орехи - 300 г, мед - 1 ч.ч., желателно да е манов, канела - 1 ч.л. + една пръчица от подправката.

Начин на приготвяне:  

Обелваме тиквата и я нарязваме на кубчета. Поставяме я в подходяща тенджера с 200 мл вода. Оставяме я на слаб огън да покъкри за 15 минути. Прецеждаме я от водата и внимателно изсипваме тиквените кубчета в тава. Ореховите ядки се накисват от вечерта. Изплакваме ги още веднъж и нарязваме част от тях на едро. Целите ядки оставяме за аранжиране. Поливаме с меда, поръсваме с канела, като пръчицата я поставяме на дъното на тавата. Печем в предварително загрята на 200 градуса фурна за 30-35 минути. Поднасяме охладена.

Оризов десерт 

Продукти:  ориз - 1/2 ч.ч., вода - 2 ч.ч., прясно мляко - 1 к.ч., захар - 4 с.л., мед - 1 с.л., канела - 2 щипки, тиква - 1 резен.

Начин на приготвяне: Тиквата се почиства от кората и се нарязва на кубчета. Слага се в съд с вода и се вари, докато омекне. Отцежда се добре и се намачква с вилица на пюре, добавя се медът и отново се разбърква. В друг съд се смесват вода и прясно мляко с щипка сол. Поставя се на котлона на умерен огън, сипваме ориза и варим до готовност, като се разбърква периодично. В края се добавя захарта и се разбърква, оставя се настрани. В чаша се поставя прозрачно фолио, върху него на дъното сипваме от оризовата смес, като се притиска с чаена лъжичка, отгоре - пласт тиква, отново сварен ориз и така догоре, като последният слой да е ориз, защото ще е основата. Охлажда се в хладилник и се обръща върху десертна чиния, фолиото се сваля и поръсваме с щипка канела.

Апостол Андрей е покровител на Шотландия 

Апостол Андрей се счита за покровител на Шотландия, а Андреевден е национален празник на района, който е част от Обединеното кралство.  Съгласно легендата мощите на св. Андрей били пренесени през VIII век от Константинопол в шотландския град Сейнт Андрюс. Изображение на апостола, а също така и X-образният кръст, на който той според преданието е бил разпънат, служат за символи на Шотландия. Шотландският флаг представлява изображение на Андреевия кръст на небесносин фон.

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?