Имамбаялдъ - вкусно до припадък

Турската кухня предлага изобилие от ястия и аромати с най-екзотичните имена на света

Когато за пръв път посети Турция и влезе в традиционен местен ресторант, човек остава поразен от изобилието на предлаганите ястия. И изненадан от необичайните им имена. Само в тази страна може да опитате “Пръста на везира”, “Женско бедро”, “Рязан корем” и други вкуснотии със странни названия.  

За всеки турски регион са характерни по няколко традиционни ястия. На север от Черно море се предпочитат риба и морски дарове. Особено популярна е хамсията, която се пържи, задушава и маринова. След хапване на “ъзгара” (шишчета от хамсия) и “тава” (баница, приготвена на тиган под формата на слънчев кръг), човек няма как да не си оближе пръстите. С необичаен вкус е пилафът с хамсия. А малката народност лазъ, която живее на границата с Грузия, приготвя сладко от хамсия - сушени рибки, които се топят в захарно-лимонов сироп. На север са много популярни ястията от царевично брашно и червено зeлe. Близостта до морето е определила дори формата на баницата, която изглежда като лодка с кайма, кашкавал и листни зеленчуци и се нарича “пиде”.

В кулинарен аспект по-близо до Запада е Егейското крайбрежие, където дълго време са живели гърци и са повлияли върху кухнята. Тук са популярни студените ордьоври със зехтин. Еднакво популярни са месните и рибните блюда. Например “чонгиши” - малки парченца месо на дървени пръчици. Или “куютандър кебап” - цяло агне, изпечено в глинена пещ на въглища. Към него често поднасят “падишах соганъ” - лука на падишаха. “Гвоздеят” на кухнята в този регион е “мидиядолмасъ” - сарми с миди. Мидите се пълнят с ориз и месо, а вместо лозов или зелев лист се използва самата раковина. Те се ядат с удоволствие от местните и туристите по улиците на Измир.

Най-богатият в кулинарно отношение регион е Южна Анатолия, където има над 1500 блюда. Обядът започва с “лахмаджун” - тънки питки от царевично брашно, които се пекат в тандури (глинени пещи). После се поднасят ордьоврите и чак след това основните ястия. Например “ичликюфта” - кюфтета, в чиято кайма има добавени орехи и пастет от червен пипер. Така приготвени, се овалват в пшенично брашно и после се варят в гореща вода.

В Адан като второ ястие поднасят ”бейти кебап” - огромни (до 1,50 см) шишове. Или “патмуджан кебап” - месо с патладжани. В Южна Анатолия може да се опита пилаф с шамфъстък. Но най-обичайното блюдо е “чийкюфта” - кюфтета от сурово месо. Начинът им на приготвяне е доста необичаен: парчета телешко месо се режат с остър нож, докато се превърнат в кайма, в която след това се добавят булгур, червен пипер, сол и подправки. Каймата се меси, оформят се кюфтетата и се хвърлят към тавана. Ако залепнат за него, ястието е готово за консумация. Ако не - продължават да месят каймата още известно време и пак хвърлят кюфтетата към тавана. Така приготвянето може да се проточи до 3-4 часа.

​В Турция на голяма почит са патладжаните. Говори се, че през средните векове един имам (турски свещеник) така преял с патладжаново ястие, че припаднал. И се появило името “имамбаялдъ”, което в превод означава “имамът изгуби съзнание”. Отново с патладжан се приготвя “карнъярък”, което означава "рязан корем” и представлява половинки патладжан, пълнени с кайма и подправки.

В центъра на страната е популярно ястието “женско бедро” - паниран в яйце пилаф с кайма. И “Устните на Дилбар” - баница от тесто с мая, захар и масло във формата на устни.  Въобще за източните области е характерно изобилието от печива и сладкиши на млечна основа. Тук много харесват “казан диби” - оризово брашно в мляко със захар, “кешкюлем” - същото, но с ванилия, и дори “тавук дегюс” - пилешки гърди в мляко и оризово брашно със захар. Най-разпространените ястия в централната област на страната и на изток са “гезлене” - питки със сирене и кайма, и “гювеч” - задушено агнешко с костите.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?