Пловдив посрещна цар Фердинанд, 6 пушки гръмнаха за независимостта на България
- 13:33, 22.09.2024
- 16:17, 22.09.2024
- 1363
- 0
Файтонът на цар Фердинанд изтрополи днес по пловдивските павета, както е било в миналото, когато Пловдив го е посрещнал след обявяването на независимостта. Шест пушки гръмнаха в общ залп за свободна България – 116 години след историческите събития.
Общоградското честване събра край Колоната на независимостта на Гроздовия пазар представители на местната и държавната власт и пловдивчани, които дойдоха с децата си, за да им дадат пример как се тачи историята и се обича родината.
На раменете на Сава Куфаров от комитет „Родолюбие“ грейнаха еполети като на цар Фердинанд. Окичи гърдите си с ордени над униформата, закрачи напето с военни ботуши, сложи бели ръкавици.
Прадядо ми е бил опълченец на Шипка, а дядо ми – офицер на Негово величество. Това ме задължава да продължавам традицията за чест, слава и благоденствие на България, сподели мъжът, който е пенсиониран машинен инженер и е бил на средни и висши ръководни постове. Във възстановката днес се оказа, че ръководи цялата фамилия – синът му Георги влезе в ролята на шефа на царската охрана, внукът му Сава изигра адютанта. На жените в семейството бе поверено да пресъздадат вълнението на княгиня Надежда и съпругата на някогашния кмет на Пловдив Иван Кисяков. Сложиха капели, завъртяха дантелени чадърчета и поднесоха на новия цар на България хризантеми в жълто, бяло и брик.
Градоначалник за един час стана главният библиотекар на НБ „Иван Вазов“ Петко Георгиев. Освен кмета Кисяков, във възстановките на комитет „Родолюбие“ е бил кой ли не. Героят му днес в миналото събрал овациите като модерен европейски управник с алафранга. Петко Георгиев днес сложи цилиндър и сподели, че със съмишлениците му сами си осигуряват реквизита, но трудно се намират автентични одежди по мярка – в миналото хората били по-дребни и по-слаби заради по-тежката работа.
Скъпо хоби е, а фраковете – все малки, позасмя се кметът-библиотекар. Но е убеден, че пловдивските възстановки са по-достоверни даже от тези, които се правят във Велико Търново, където е центърът на тържествата. Там лепят брада на Фердинанд, а пловдивският си има истинска, хем достолепна.
Най-трудно се стикова войсковата част. Днешните момчета не са ходили в казармата и трябват повече репетиции, понеже нямат строева подготовка. Иначе главните действащи лица направиха за минутка репетиция и после всичко тръгна по конец – пристигна файтонът с впрегнати два коня, кметът Кисяков приветства Фердиданд, дамите поднесоха букетите.
„Ваше величество, Девети пехотен полк е построен!“, рапортува полк. Петков - и той във военна униформа от едно време. Изпънаха снаги шест „войничета“. Цар Фердиданд прие строя. И екна с гласа му в центъра на Пловдив манифестът, с който през 1908 г. в храма „Св. Мъченици“ в Търново пред министри и множество хора е обявена независимостта на България.
Независимостта не е еднократен акт и всяко поколение трябва да я почита, подчерта водещият на тържеството – актьорът от Драматичен театър – Пловдив Симеон Алексиев.
Наташа Костадинова, която е началник отдел в Държавен архив – Пловдив, припомни историческите събития от 1908 г. и посрещането на Фердидант в Пловдив на следващия ден, когато царят на независима България стигнал от гарата до Офицерския клуб с файтон, а там била издигната арка с надпис „От пловдивските граждани“. Снимката, която е запечатала възторзите на множеството, се пази в Държавния архив.
С това събитие Бъгария е получила равноправен статут, връща се на картата и целият свят я знае като самостоятелна държава. Българите добиват самоуважението, че сами могат да извоюват своята независимост, каза Наташа Костадинова.
А Девети петохен полк от миналото гръмна в наши дни залп в чест на сегашната независима България.
Преди това музикални инструменти - от ксилофон до роял, огласиха близкото Сахат тепе в празник „Отворени врати на музиката“, организиран от Пловдивско певческо дружество „Ангел Букурещлиев“ с диригент Илиян Тиганев.
То изпълни химна на Пловдив и изнесе концерт. А пловдивски музиканти представиха образователна програма, за да запознаят децата с различни инструменти.
Запяха цигулките на Мичо Димитров и Стилиян Дерменджиев, тромпетът на Лилия Ковачева –Топорчева. Илиян Тиганев съживи клавишите на пианото, Маргарита Генова - на ударните инструменти, Здравка Андреева разпъна акордеона.
Общоградското честване продължава с празничен концерт, който събира заедно на стълбите на „Каменица“ Детски хор „Милка Стоева“ към Международен младежки културен център – Бургас с диригент Мариета Секлемова и Хор на пловдивските младежи „Стефка Благоева“ при ЦПЛР - ОДК – Пловдив с диригент Борислава Благоева.
Утре от 19 ч. на Античния театър с вход свободен предстои и празничен концерт-спектакъл „Фолклорни вдъхновения“ с участието на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ – Пловдив и Професионален фолклорен ансамбъл „Странджа“ – Бургас.