Окъпаха само двама млади зетьове в Перущица СНИМКА
- 20.01.2021 | 13:22
- 20.01.2021 | 14:23
- Яница Марова
- 4573 прегледа
- 2 коментара
Само двама от всички 30 млади мъже, сключили брак през миналата година, се престрашиха и скочиха в Чолаковия вир в Перущица. Във водата влязоха и техните кумове и приятели. По този начин те отбелязаха традиционния ритуал "Къпанки", който се изпълнява само в тази част на България. Смята се, че хвърлянето в студената вода носи здраве и берекет. Ритуалът се изпълнява на Ивановден по стар стил.
Подготовката и тази година започна още от ранното утро, като младоженците подгряха у дома с вино. След това цялата компания се отправи към реката. До вира те отидоха под съпровода на гайди, тъпани и акордеон. Преди да скочат в ледените води изсипаха един бакър с червено вино.
Вече веднъж влезли във водата започнаха да пръскат с нея насъбралата се публика. И дори се метнаха във вира по няколко пъти. 25-годишният Антонио е единият от смелите младоженци. „От Пазарджик съм, но жена ми от Перущица и искаше да изпълним този стар обичай. Аз се съгласих, защото означава берекет, плодородие и е хубаво да поддържаме традициите“, каза Антонио. Той и жена му Иванка бяха облечени в народни носии.
За да подкрепи зет си във водите скочи и бащата на младоженката, а баба й Иванка гледаше в захлас обичая и си спомняше младините. Преди повече от 50 години тя е била на мястото на внучка си. Тогава снегът беше до кръста и разбивахме леда, спомня си баба Иванка.
След скачането във вира всички се върнаха обратно вкъщи с по един бакър от водата, но по пътя извиха кръшно хоро, водено от младоженката. "Много кратък момент, но много хубав", така кумата Силвия Лачева описа ритуала, който вижда за първи път.
У дома младоженецът изсипва водата в ръкава на булката, която пък обезателно трябва да се е хванала за лоза или плодно дърво. Вярва се, че това води до плодородие. Следва и най-сладката част – сядането на празничната трапеза. На нея задължително присъства печени мисир със зеле, а веселбата продължава до ранни зори.
На всички зрители на ритуала бяха раздадени предпазни маски, а полиция следеше за спазване на реда и приканваше хората да се раздалечат. Екип на РЗИ пристигна на мястото и наблюдава ритуала, след което се отправи към общината да провери документацията.
Снимки Наташа Манева
Коментари (2)
kakvo
27.01.2021 | 12:44Мисир ? Това на какъв диалект е ?
Тони
20.01.2021 | 16:48Браво! Много красив Празник, хубаво е традициите да се тачат и младите хора да ги продължават, защото това ни определя, като Народ, като Българи!
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни