Подай сигнал

Честваме 24 май с празнично шествие, литургия и награди

С церемонията за връчване на Почетния знак и Почетната значка на Пловдив стартират честванията за 24 май

Пловдив

от Елица Кандева 345 прегледа 0

24 май в Аграрния университет

С награждаване на изявени учители и техни млади колеги тази сутрин в 9 часа стартират честванията на Деня на славянската писменост и култура в Пловдив. Церемонията за раздаване на отличията, гласувани от Общинския съвет, е в Актовата зала на Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий” .

В същия час започва празничната литургия в храм „Св. св. Кирил и Методий“, която ще отслужи митрополит Николай в присъствието на областния управител Здравко Димитров, председателя на Общинския съвет Савина Петкова, кмета Иван Тотев и други официални гости.

В 10 часа вратите на храма ще се отворят, за да се съберат всички на пл. „11 май”, където под звуците на националния химн ще бъде изнесена иконата на Хуманитарната гимназия с ликовете на Кирил и Методий.

След обръщенията на кмета, началника на регионалното управление по образованието Иванка Киркова и молебена, отслужен от владиката, ще бъдат положени венци и цветя пред паметника на светите братя. Оттам тръгва шествието с представителни групи на пловдивските училища, което ще прекоси Главната улица до площад „Стефан Стамболов“. По традиция то се води от мажоретките на Хуманитарната гимназия и СУ „Св. св. Кирил и Методий”, Духовия оркестър и знаменна група на ХГ „Св. св. Кирил и Методий”.

Пред сградата на БНБ на ул. „Райко Даскалов“ ще свири духовият оркестър към НУМТИ „Добрин Петков“ и ЦПЛР – ОДК – Пловдив. Под колонадата край Римския стадион пък ще е фанфарният оркестър от СУ „Св. Паисий Хилендарски“.

Ето на кои педагози и учебни заведения 24 май ще донесе най-голямо признание:

Почетен знак на град Пловдив получават:

1. ОУ „Райна Княгиня” – по случай 50 г. от създаването му

2. ОУ „Панайот Волов” - по случай 50 г. от създаването му

3. СУ „Никола Вапцаров” - по случай 50 г. от създаването му

4. ДГ „Зора” - по случай 50 г. от създаването й

Почетна значка на град Пловдив се връчва на:

1. Славка Щерева – директор на СУ „Любен Каравелов”

2. Сашка Кръстева – директор на СУ „Пейо Яворов”

3. Славейка Иванова – директор на Национална търговска гимназия

4. Мариана Спасова – директор на ПГАСГ „Арх. Камен Петков”

5. Маня Върбанова – директор на ДГ „Майчина грижа”

6. Марина Ангелова - директор на ДГ „Велимира”

7. Десислава Кръстева – учител в СУ „Константин Кирил Философ”

8. Венета Дагова – учител в ОУ „Райна Княгиня”

9. Росица Любенова – учител в ЕГ „Иван Вазов”

10. Гергана Гечева – учител в СУ „Любен Каравелов”

11. Стефка Радева – учител в ОУ „Кочо Честеменски”

12. Дочка Попова – учител в ДГ „Майчина грижа”

13. Виолета Щерева – учител в ЦПЛР – ОДК Пловдив

14. Цветана Димитрова – учител в МГ „Акад. Кирил Попов”

15. Нина Караиванова – учител в ОУ „Екзарх Антим I”

16. Теодора Симеонова – учител в ДГ „Велимира”

17. Евелина Раднева – учител в СУ „Черноризец Храбър”

18. Марина Петрова – учител в ПГЕЕ

19. Елена Вързилова – учител в ЕГ „Иван Вазов”

20. Боряна Калайджиева – учител в ДГ „Наталия”

21. Емилия Николова – учител в ДГ „Родина”

Грамота и парична награда за млади учители и непедагогически специалисти:

1. Анита Костадинова – учител в ОУ „Стоян Михайловски”

2. Георги Стоев – учител в ОУ „Любен Каравелов”

3. Румен Монев – учител в ЦПЛР – ОДК Пловдив

4. Вилина Янева – учител в ДГ „Мир”

5. Димитринка Трендафилова – учител в ОУ „Райна Княгиня”

6. Петя Иванова – учител в ОУ „Екзарх Антим I”

7. Инж. Васил Цветков – учител в ПГЕЕ

8. Мирослава Чалъкова – учителка в СУ „Черноризец Храбър”

9. Кристина Боева – учител в ДГ „Майчина грижа”

10. Адриана Топалова – учител в ДГ „Буратино”

11. Зорница Шопова – учител в ЕГ „Пловдив”

12. Атанаска Заешка – учител в ОУ „Кочо Честеменски”

13. Цветелина Генчева – учител в ДГ „Велимира”

14. Самуил Шивачев – учител в ХГ „Св. св. Кирил и Методий”

15. Даниела Колева – учител в ДГ „Боряна”

16. Михаил Тодоров – учител в СУ „Христо Г. Данов”

17. Мирела Гиздова – учител в ДГ „Кремена”

18. Станислава Стоянова – учител в ОУ „Яне Сандански”

19. Делчо Власаков – учител в СУ „Симон Боливар”

20. Даниела Донева – учител в ОУ „Пенчо Славейков”

Очаквайте подробности