България с успешна първа крачка в олимпийската квалификация

Мъжкият национален отбор на България стартира с победа участието си в олимпийската квалификация. "Лъвовете" се наложиха над Египет с 3:1 (25:11, 33:31, 19:25, 25:19) в двубой от група А, изигран в Двореца на културата и спорта във Варна.

Момчетата на Силвано Пранди записаха първите си три точки в групата и заемат втоеата позиция, лидер е Бразилия след чистия успех над Пуерто Рико.

България: Светослав Гоцев, Тодор Скримов, Георги Сеганов, Виктор Йосифов, Николай Пенчев, Цветан Соколов, Теодор Салпаров (либеро);

Египет: Мохамед Селиман, Хишам Еуаис, Ахмед Шафик, Мостафа Абделрахман, Абделрахман Сеуди, Ахмед Ел Сайед, Ахмед Мохамед (либеро).

Българските национали контролираха изцяло положението в първия гейм и го спечелиха с разгромното 25:11.

Двата тима започнаха равностойно втората част, като положението се задържа до 4:4. Впоследствие българските волейболисти се откъснаха и поведоха. Египетските състезатели набраха инерция и отново изравниха, но момчетата на Силвано Пранди успяха да се задържат на разстояние от съперника. При 19:18 египтяните успяха да поведат, но нашите момчета се пребориха и излязоха напред. Състезателите на Гидо Вермюлен вкараха интрига за пореден път, драмата продължи до края на гейма. Водачеството се сменяше, но в крайна сметка след 9 геймбола авансът на "лъвовете" се увеличи на 2:0 гейма.

Третият гейм стартира идентично с втория. В следващите минути обаче арабските волейболисти демонстрираха самочувствие и заиграха все по-уверено. Разликата нарастна на пет точки за 16:11. Това накара Силвано Пранди да направи две смени - на терена се появиха Добромир Димитров и Алекс Грозданов. Положението не се промени до 19:13. Впоследствие играта на нашите отново потръгна, дистанцията бе наполовина стопена. Състезателите на Гидо Вермюлен не се отказаха, а се настървиха още повече. Българският селекционер направи още смени, вкарвайки на полето Розалин Пенчев и Венелин Кадънков, но отново нямаше резултат. Египтяните затвориха след 25:19 и намалиха пасива си.

Решителният четвърти гейм бе под диктовката на българите, които успяваха да поддържат преднината,макар и на моменти крехка. До края изненади нямаше, въпреки опитите на северноафриканците да се върнат в игра. Родните волейболисти сложиха край на срещата при 25:19 и крайното 3:1 гейма.

Утре (10 август) нашите момчета играят срещу Пуерто Рико, а Египет се изправя срещу олимпийския шампион Бразилия. Двубоите са от 20:30 и 17:00 ч./bgvolleyball.com