3906

Заради стипендиите: Отличните ученици - с мама в банката за откриване на сметка

След щурма по книжарници за учебни помагала, тетрадки и речници, сега идва нов проблем за майките на осмокласници. Учениците, които тази година започват гимназия, имат шанс да получават стипендия за успех.  Размерът й и над какъв успех се отпуска, се определя индивидуално от всяко училище.  

Задължително условие обаче е младежите да имат банкова сметка. 

Част от осмокласниците вече са навършили 14 години, имат извадени лични карти, но въпреки това за откриването на банкова сметка е необходим и родител. Така, родител и младеж трябва да се стиковат във времето и да отделят около половин час за банката. Важна подробност също е, че за банкова сметка на малолетно лице е нужен и акт за раждане. На място в офиса се попълват няколко документа, сред които и декларация за произхода на средствата, които ще постъпват в сметката. Тийнейджърът се подписва, родителят – също, защото се води титуляр на сметката на младежа и всъщност държи контрола, тъй като

всяко харчене се известява със sms на телефона му.

Спрямо възрастта на младежа се определя и дневен лимит за плащане на ПОС-терминал и теглене от банкомат. В повечето случаи – 50 лева. 

Повечето банки, специално за най-младите си клиенти, имат няколко варианта на визията на дебитните карти, които ще са свързани със сметката – шарени и модерни.  

Опитът на препатили майки сочи, че

най-изгодно излиза да се поддържа банковата сметка на тийнейджъра в обслужващата банка на родителя.

Особено, ако възрастният ползва пакетна програма. Това е сигурно за хората с ипотечни кредити например. В някои финансови институции, в самата пакетна програма са включени безплатно откриване на сметката на отрочето, без месечна такса за обслужване, без такса за теглене на кеш от банкомат, ако е на същата банка и без такса за блокиране и отблокиране на карта. 

Анкета

Кой е най-големият проблем на българското училище?