За лято 2020: Отлив на чужденци от родното Черноморие

Близо 30% по-малко са резервациите за полети до Бургас и Варна

Завчера авторитетият „Сън” публикува препоръки, че да се ходи в България на туризъм е безопасно. Няма регистриран случай на коронавирус. Днес обаче нещата са променени и страната ни е част от статистиката на Световната здравна организация със заразени хора. А туристическият бранш е изправен пред огромни неизвестни. Никой не може да предположи накъде ще се развие епидемията и дали хората няма да замразят плановете си за лятна почивка от страх.

Но и без коронавируса новините за предстоящия летен сезон са лоши. Още в края на миналия месец излязоха предварителните данни на „Фрапорт” -дружеството, което управлява на концесия морските ни летища във Варна и Бургас. Статистиката с резервациите на чужди туристи (а те са свикнали да планират и заплащат летните си почивки още през зимата) показва срив от няколко държави.  Германците, които ще кацнат в Бургас, ще бъдат с 13% по-малко от лани. А през трудната 2019 г. те бяха с 40% по-малко от върховата 2018 г. Или в цифри - за да почиват по родното Черноморие са се записали едва малко над 250 000 души. Още по-драматично стои въпросът с израелските туристи, там  спадът спрямо миналата година е с 24%. Отлив ще има и в потока от  Белгия, Дания, Нидерландия, става ясно от прогнозните данни на аеропорта за периода май-октомври, цитирани от bgtourisam.bg. На летището във Варна положението не е по-розово. Тук огромният отлив идва по линия на руснаците, резервациите са с цели 19% по-малко от предходната година. Датчани и литовци бележат спад съответно с 28 и 27% и като номинална бройка остават по около 17 000 туристи от двете държави.

Данните на „Фрапорт” не са окончателни, но след новините за стъпването на вируса в България най-вероятният сценарий е те да бъдат редактирани в посока надолу. Съвсем наскоро от мениджмънта на нискотарифния авиопревозвач „Райън еър” съобщиха, че покрай истерията с китайския вирус близо половината от пътниците с купени билети въобще не се явяват в деня и часа за полета. Тоест отказват се в последния момент. Отново от Световната здравна организация направиха прогноза, че вероятността коронавирусът да отшуми до лятото и да отпуши сезона, е нищожна.

Как ще действат българските хотелиери  с огромни леглови бази по морето, предстои да видим. Единият вариант е да удължат периода на ранните записвания, където цената е изтънена с от 15 до 30% от стандартния пакет. Това вече се случи миналата година, след като се видя ясно, че сезонът върви към провал. Туроператори и хотелиери продължиха да предлагат евтини нощувки и храна чак до края на април. По правило за „зарибяващи оферти” се пускат малка част от стаите по хотелите. Вторият сценарий е да намалят трайно цените, само и само да имат клиенти. Това обаче е влизане в спирала, тъй като няма как да намалят оперативните си разходи, още по-малко заплатите на наетия персонал, тъй като и без това страдат от хроничен глад за кадри.  Третият и най-краен вариант е затваряне на хотели. 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
БойкоТ

БойкоТ

09.03.2020 | 21:54

Ако искате да се отвратите от българската кухня, идете през сезона на Черноморието. Готвачите са Сульо и Пульо, сервитьорките са Гюра, Мара и Камшик Тодора.

Отговори
6 2

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?