WSJ: Русия слива нефтените компании в един мегапроизводител
- 07:45, 10.11.2024
- 903
- 0
Москва проучва план за сливане на трите си най-големи петролни компании в един-единствен мегапроизводител на петрол.
В рамките на сливането подкрепяната от държавата „Роснефт“ ще погълне „Газпром нефт“ - дъщерно дружество на газовия гигант „Газпром“ - и „Лукойл“, съобщиха за „Уолстрийт джърнъл“ източници, запознати с плана. Сделката ще доведе до това, че новата компания ще се превърне във втория по големина производител на петрол в света след Aramco на Саудитска Арабия и ще изпомпва почти три пъти повече от Exxon Mobil. Това ще позволи на Русия да налага по-високи цени на клиентите от Индия и Китай.
Въпреки че са проведени разговори, те не гарантират непременно, че сделката ще се осъществи, твърдят източниците. Има пречки, които могат да се окажат твърде големи за преодоляване, включително противопоставяне от страна на ръководството на компанията и намиране на парични средства за изплащане на акционерите на „Лукойл“.
Говорител на Кремъл твърди, че администрацията не знае за такава сделка.
Говорител на „Роснефт“ заяви пред „Уолстрийт джърнъл“, че въз основа на информацията, с която разполага, репортажът е неверен и историята „може да има за цел да създаде конкурентни пазарни предимства в интерес на други участници на пазара“.
Говорителите на „Газпром нефт“ и „Газпром“ не са отговорили на исканията за коментар по темата.
Дискусиите за сливане подчертават желанието на администрацията да използва енергийния сектор като дойна крава за войната на Русия в Украйна. Енергиен гигант от такъв мащаб ще може да се справи по-добре със западните санкции. Петролът и газът са в основата на руската икономика и осигуряват почти една трета от федералните приходи.
Ръководителите на трите компании са изключително влиятелни в Русия и реорганизацията би довела до риск от предоставяне на твърде голяма власт в ръцете на един човек. Въпреки това поддръжниците на плана смятат, че обединената компания ще може да печели значително повече финансови средства.