Всеки пети стажант получава предложение за работа

20% от студентите, изкарали студентска практика, са получили предложение за работа. Това показват резултатите от завършващия в края на 2018 г. проект "Студентски практики - фаза 1", финансиран с общо 35.8 млн. лв. по ОП "Наука и образование". Според зам. просветния министър Деница Сачева всички младежи, получили оферта, са приели отправените предложения и са започнали работа.

От 2016 г. до сега в практики в реална работна среда по въпросния проект са се включили 46 077 студенти (от 85 хиляди, заявили желание за участие). От тях с успешно приключено обучение са 45 453 души, пише в. "Сега". За останалите 624-ма е било установено, че не посещават редовно практиките си, поради което и финансирането за тях е било прекратено. В рамките на проекта студентите изкарват по 240 часа практика, като за това време получават 480 лв. стипендия на месец. На техните ментори от фирмите, които ги обучават, се полагат по 113 лв. на успешно приключил обучението си студент, а на академичните наставници от университетите - по 60 лв. на студент.

Най-много студенти са се включили в обучение от професионално направление медицина - 53 на сто. Следват теория на изкуствата - 51%, химични технологии - 48%, стоматология - 45%, спорт - 44%, право - 43%, здравни грижи - 41%, биотехнологии - 40%, ветеринарна медицина - 37%, психология - 37%, музикално и танцово изкуство, педагогика и енергетика - с по 33% и т.н.

Организацията с най-много обучени практиканти е БАН - в нейните институти са преминали над 2600 студенти. Следват УМБАЛ "Света Марина" във Варна - с 571 стажанти и УМБАЛ "Д-р Георги Странски" - Плевен - с 494 души.

Прави впечатление, че внушителен брой студенти - 415 на брой - са преминали практика през Детска градина 8 - Благоевград. При положение че една практика от 240 часа се взема за около 6 месеца, излиза, че всеки месец в забавачката са се обучавали по близо 100 младежи. Обяснението на МОН в случая е, че детската градина е голяма и е приела студенти от Югозападния университет в Благоевград, както и от цяла Югоизточна България. Подобен интерес към проекта е имало и от и към Детска градина 33 "Делфинче" във Варна, в която практиката си са карали 371 младежи. Регионалната здравна инспекция в Стара Загора е обучила 374 студенти, Военномедицинска академия - 371, Общинско предприятие "Туризъм" в Пловдив - 304, Военната академия "Г. Ст. Раковски" - 303-ма, а Централното окръжие към Министерството на отбраната - 299 души.

Източник: Expert.bg

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?