Топлоизолации и солари на покрива за дребни и средни фирми на половин цена

До 2 млн. лв. безвъзмездно финансиране може да получи всяко от предприятията

До 2 млн. лв. безвъзмездно финансиране може да получи всяко малко и средно предприятие по проект за енергийна ефективност и зелена икономика, стана ясно по време на информационния ден, организиран в Пловдив от Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. Програмата “Енергийна ефективност и зелена икономика”, съвместна инициатива на министерството и Европейската банка за възстановяване и развитие, има за цел да насърчи предприятията да инвестират в енергоспестяващи системи, така че да намалят разходите и да ограничат вредните за околната среда въздействия. 150 милиона евро са отпуснати безвъзмездно по Оперативна програма “Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” 2007-2013 г. Още толкова дава Европейската банка под формата на кредити. Ако напишат добри проекти, кандидатите могат да получат до 50 процента безвъзмездна помощ.

По схемата могат да кандидатстват микро-, малки и средни предприятия, регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите със седалище в България, чиято дейност е свързана с добивната или преработваща промишленост, производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и газообразни горива, доставяне на вода и канализационни услуги. Допустими бенефициенти са също фирмите от хотелиерския и ресторантьорски бранш, както и от секторите търговия, транспорт, образование, далекосъобщения, социални дейности, култура, спорт и развлечения.

По думите на Велина Попова, главен експерт в Министерство на икономиката, кандидатите могат да използват отпуснатите средства за закупуване, доставка и монтаж на отоплителни и вентилационни системи от възобновяеми източници (соларни, геотермални, термопомпи) и когенерационни инсталации. Парите покриват също материали, оборудване и строително-монтажни работи в сградите за топлоизолация и саниране. Предприятията могат да кандидатстват за машини и съоръжения, които, освен че намаляват разхода за енергия, са свързани с увеличаване на капацитета и въвеждане на нови продукти.

“Енергийна ефективност и зелена икономика” покрива до 20 хил. лв. за извършване на енергиен одит, до 5 хил. лв. за визуализация и одит на проекта, както и плащания за консултантски услуги за въвеждане в експлоатация и сертифициране на новите машини.

Изборът на изпълнител на проекта и обследването за енергийна ефективност могат да станат преди сключване на договора за безвъзмездна финансова помощ. Кандидатът обаче трябва да представи най-малко три оферти от изпълнители и три оферти за включените в проектното предложение разходи. Те се проверяват от асистент, който дава становище дали проектът съответства на техническите изисквания по програмата. Кандидатите могат да изискат първо да бъде извършена проверката, а след това да събират офертите от изпълнители. За тяхно улеснение на сайта www.beeciff.org експертите от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма са публикували списък с материали, оборудване и системи, които се финансират по програмата. На същата интернет страница е качен и списък с експерти, преминали обучение за извършване на енергиен одит по “Енергийна ефективност и зелена икономика”. От министерството уточняват, че не е задължително одитът да бъде извършен от някой от посочените в списъка експерти.

Кандидатстване


Проектните предложения се подават в Управляващия орган на Оперативна програма “Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” - Главна дирекция “Европейски фондове за конкурентоспособност” на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма, на адрес: София 1000, ул. “6-ти септември” № 21. На сайта на програмата www.beeciff.org са публикувани и документите, които трябва да бъдат представени - формуляр за кандидатстване, декларация за минимални помощи, удостоверение от Националния статистически институт относно кода на основната икономическа дейност на кандидата, доклад от обследването за енергийна ефективност. Трябва да бъдат представени също и писмени становища, потвърждаващи съответствие с техническите изисквания относно допустимостта на проекта по програмата и за избор на изпълнител, както и становище от банка-партньор за осигурени финансови средства в размер на 80 процента от общите разходи.
Крайният срок за подаване на документите е 31 октомври 2013 г.

Участващи банки и заемно финансиране


Шест търговски банки са избрани от Европейската банка за възстановяване и развитие за заемно финансиране по проект “Енергийна ефективност и зелена икономика”. Алианц Банк България, Банка ДСК, МКБ Юнионбанк, ПроКредит Банк, Райфайзенбанк и УниКредит Булбанк ще извършват проверки за финансовата допустимост на кандидатите.
За да кандидатстват по програмата, малките и средни предприятия трябва да осигурят най-малко 80% от общите разходи по проекта предварително. Това може да стане чрез заем от участваща банка, със собствени средства или с комбинация от двете. Проверката за финансова допустимост от участваща банка гарантира, че одобрените кандидати могат да осигурят необходимите финансови ресурси за изпълнението на проекта в кратък срок след окончателното одобряване на проектното предложение. Тъй като безвъзмездната финансова помощ ще се изплаща след успешното изпълнение на проектите, бенефициентите ще трябва да финансират предварително средствата за нея.
Кандидатите сами решават към коя от участващите банки да се обърнат за извършване на проверка за финансова допустимост и получаване на финансиране, в случай че не разполагат с достатъчно собствени средства. Всяка една от участващите банки е запозната с програмата и може да помогне за определяне на оптималния инвестиционен размер на проектите, който съответства на кредитоспособността на кандидата.

Въпроси

На въпрос, дали фотоволтаичните панели и инвертори за производство на еленергия за собствени нужди се финансират от програмата, от Министерство на икономиката обясниха, че те не са сред допустимите за финансиране ВЕИ технологии. Отпускат се обаче пари за слънчеви нагреватели за вода и слънчеви колектори, които се използват за отопление и вентилация за собствени нужди. Разходите за подготовка на проектното предложение - изготвяне на апликационна форма, бюджет и т.н., също не могат да бъдат финансирани, уточниха от ведомството.
Във връзка с друг въпрос, касаещ собствеността на сградата, пък експертите заявиха, че проект може да се изготви независимо дали постройката е собствена, под наем или е купена на лизинг. Нужно е единствено да се спази изискването за запазване на инвестициите в рамките на 3 години след приключване на проекта. В случаите на дългосрочна концесия на общинска сграда пък бенефициент по проекта може да бъде единствено концесионерът. Според условията на програмата кандидатите трябва да са юридически лица или еднолични търговци, регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите, както и да са микро-, малки или средни предприятия и в този смисъл община не е допустим кандидат. Експертите обясниха също, че когато сградата е частично санирана, направените вече подобрения ще бъдат оставени, а средствата за тях ще се приспадат от общите разходи.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
a

a

02.08.2012 | 12:23

Защо само за фирми? Тези лапачи частните фирми не стига, че грабят от работника/служителя, а ще им дават изолации на половин цена. Вместо на бедния народ да дадат изолации, те дават на гадните богаташи.

Отговори
0 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?