49

След люта конкуренция: Пловдивска компания стана "Фабрика на годината"

Умната фабрика на „Шнайдер електрик“ в Пловдив стана „Фабриката на годината“.  Предприятието за автоматични прекъсвачи се пребори за приза в конкуренция с още 24 компании – от малки фирми до индустриални гиганти, почти по равно български и чуждестранни. На финалната права останаха шест, като болшинството бяха пловдивски.

Конкурсът „Фабрика на годината“ се организира за първи път тази година от Община Пловдив, Тракия Тех и вестник „Капитал“. Победителят ще носи титлата до следващото издание на конкурса през 2023 г..

От три години заводът на „Шнайдер Електрик“ в България е сертифициран като Smart Factory  – най-високия вътрешен стандарт на групата за индустриално производство, автоматизация и ефективно управление на процесите. В момента над 70% от процесите в него са изцяло автоматизирани. Заводът има персонал от около 800 души, а административният състав е не повече от 7%. В конкурса умната фабрика се представи с проект за самообучаващ се контрол върху качеството на спойките за прекъсвачи Debora. На ключови места за производството са инсталирани около 20 самообучаващи се камери, които разпознават евентуални дефекти, посочват от компанията. Предприятието в момента изгражда и първата в България иновативна система за геотермална енергия. Макар че и в момента компанията използва природен газ само по няколко месеца през зимата, инсталацията ще я направи изцяло независима от горивото.

„Шнайдер Електрик“ присъства в Пловдив със свой завод от 2007 година. Инвестицията бе за 22 милиона евро. Сега тече разширение на завода с 3000 кв. м. и увеличаване на производствените мощности.

Отличието за най-иновативен проект на 2022 г. пък отиде в "Сенсата технолоджис България", която има подразделения в Пловдив, Ботевград и София. Последната разработка на пловдивския екип на компанията бе за изкуствен интелект, който замества оператора в някакъв етап от производството.

И двете компании, победителки в престижния конкурс, са от Тракия икономическа зона - най-голямата в Източна Европа. Фирмите в ТИЗ са над 200.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Яяяя

Яяяя

10.12.2022 | 00:35

Вероятно са заблудили неволно авторката на статията, но логистичния център на Валерий СМ в с.Труд от10 г. използва много успешно геотермална енергия за отопление. Машини за оптично разпознаване на дефектни спойки от години се използват. В "Сенсата" всяка линия е екипирана с такава. Кое е новото у "Шнайдер". Освен това инженерите в производството нямат време да разработват ИИ. Могат само да внедряват външна разработка. Въобще ИИ е сложно нещо, а това са самообучаващи се програми с ограничени възможности но пък много бързи. От друга страна на фона на нарастващото затъпяване на хората, скоро машините ще се изравнят с нас. Но правилният термин ще е Изкуствена Глупост - ИГ

Отговори
2 0

Анкета

Ще има ли ротация на кабинета или отиваме на избори?