4020

Синдикатите с екстравагантна идея: Държавата да придобие „Монди Стамболийски“ със заем от ББР

КТ „Подкрепа“- Пловдив  излезе с екстравагантна идея за спасение на предприятието за крафт хартия „Монди Стамболийски“, което обяви, че затваря и след нова година освобождава около 300 служители. От синдиката предлагат държавата да се намеси като придобие собствеността, за да се запази предприятието като дейност, да се съхранят работните места и да се гарантира икономическото и социалното спокойствие в община Стамболийски и региона.

В детайли, предложението е Държавната консолидационна компания (ДКК) да започне преговори по придобиване на собствеността на предприятието с цел запазване на дейността му. Така или иначе, ДКК е собственик или мажоритарен акционер в 16 търговски дружества, аргументират се синдикатите.

В случай, че ДКК не разполага със съответния финансов ресурс, то може да получи такъв от държавната Българска банка за развитие /ББР /,  включително подчинен дълг. Банката може да финансира подобно придобиване на собственост, с цел запазване и повишаване на българската икономика и в съответствие с чл.2 и чл.4, ал.1, т.12 (подпомагане на дейности, свързани с държавни, общински или международни проекти, насочени към развитие на икономиката на страната, като осъществяване на доверителни/управленски, разплащателни и мониторинг операции, както и хармонизиране на усвояването на средства/субсидии по проектите) от Закона за Българската банка за развитие, посочват в становище, разпратено до медиите от пловдивската секция на КТ „Подкрепа“.

Ето цялото писмо, изпратено и до министър-председателя Димитър Главчев: 

Във връзка със заявените намерения на собственика на "Монди Стамболийски" ЕАД, с едноличен собственик на капитала: "Монди Пекиджинг Пейпър" Б. В. (Нидерландия) за уволнение на работещите в предприятието и за затваряне на предприятието, което е от съществено регионално значение и е част от българската реална икономика, в качеството си на националнопредставителен синдикат заявяваме нашата непоколебима воля и грижа да отстояваме и защитаваме съществуването и развитието на всяко предприятие, запазването на работните места и повишаване на стандарта на живот на работещите.

По данни от медиите за 2023 г. (в ТСтановище на КТ "Подкрепа" ърговския регистър няма публикувани годишните финансови отчети за 2022 и 2023 г.) "Монди Стамболийски“ има почти 192 милиона лева приходи, като отчита счетоводна загуба от около 3 млн. лв.

Година по-рано, през 2022 г. приходите им са надскочили 301 млн. лв., а печалбата е била 39 млн. лв. В цитираното предприятие са заети малко над 300 човека.

Към днешна дата в синдикалната секция няма информация какви точно са причините за взетото решение от собственика (включително самото решение не е предоставено), при положение че предприятието е на печалби предходните години и след пожара е унищожена машината и халето за производство на крафт хартия. Обосновано може да се твърди, че случаят много прилича на един друг, при който отново бе затворено предприятие в Костенец.

Вероятно предприятието е застраховано и би следвало да получи и обезщетение от застрахователната компания. По наши данни не са търсени стратегически партньори или потенциални купувачи за преговори, което от обществена и икономическа гледна точка е странно. Текат преговори със синдикатите и работниците единствено за определяне на обезщетенията и датите, на които да започнат масовите съкращения.

КТ "Подкрепа“ категорично не е съгласна със затварянето на предприятието (поредното за последната една година), без да са изминати всички стъпки, които да запазят производството. Ликвидирането му носи преки и косвени щети не само за икономиката, но и за региона, за домакинствата, за свързаните с него микро- и малки предприятия, нанасят се щети на държавния бюджет, осигурителната система и в дългосрочен план лишават България от поредния реален икономически субект.

Във времена, в които една от целите на ЕС е да се реиндустриализира Европа, у нас продължава устойчиво деиндустриализацията, което вреди на всички нас и създава негативни икономически и социални ефекти в дългосрочен план.

Пътят е към създаване, разширяване и модернизиране на предприятия, създаване на нови работни места, възможности за износ на продукция и естествено – повече реална икономика, от която България има нужда.

КТ "Подкрепа“ предлага спешно да се предприемат действия за започване на преговори със собственика за намиране на купувач, а ако това е невъзможно в кратките срокове, то държавата да придобие собствеността, за да се запази предприятието като дейност, да се запазят работните места и да се гарантира икономическото и социалното спокойствие в общината и района.

Конкретното предложение на КТ "Подкрепа“ е Държавната консолидационна компания (ДКК) да предприеме незабавни действия, като се свърже със собственика и започне преговори по придобиване на собствеността на предприятието с цел запазване на дейността му. ДКК е собственик или мажоритарен акционер в 16 търговски дружества. 

Основният предмет на дейност на компанията е "придобиване, управление, оценка и продажба на участия в български и чуждестранни дружества, свързани с осигуряване на максимален положителен ефект за държавата от притежаваната от нея собственост".

В случай, че ДКК не разполага със съответния финансов ресурс, то може да получи такъв от ББР АД, включително подчинен дълг. Банката може да финансира подобно придобиване на собственост, с цел запазване и повишаване на българската икономика и в съответствие с чл.2 и чл.4, ал.1, т.12 (подпомагане на дейности, свързани с държавни, общински или международни проекти, насочени към развитие на икономиката на страната, като осъществяване на доверителни/управленски, разплащателни и мониторинг операции, както и хармонизиране на усвояването на средства/субсидии по проектите) от Закона за Българската банка за развитие.

Разчитаме на мъдростта на правителството да се намеси в този неприятен за региона, хората и икономиката процес, като използва всички законово разрешени действия, за да спре закриването и да възстанови производството.

КТ "Подкрепа“ предлага да се свика незабавно работна среща от министър-председателя г-н Главчев, на която да се обсъдят възможностите и перспективите за запазване на предприятието и да се приеме план за действие, и на която да присъстват представителите на собствениците на предприятието, министерство на икономиката и индустрията, ДКК, ББР, община Стамболийски, КТ "Подкрепа“ и КНСБ.

Предлагаме да се изиска и отговор от Посолството на Австрия в България относно решението за закриване на предприятието и намирането на алтернативен вариант за прехвърляне на собствеността. Търговският отдел на Австрийско посолство в София представлява Стопанска камара на Австрия в България. Основната задача на бюрото е да съдейства за постоянното подобряване и разширяване на деловите връзки между Австрия и България.

България като държава-членка следва еднозначно да заяви, че не толерира затваряне на предприятия, особено когато Европа е в стагнация.

Анкета

Ще имаме ли редовно правителство или пак отиваме на предсрочни избори?