46

Ще поскъпне ли наистина всичко двойно, когато приемем еврото?

Влизането на България в еврозоната е почти сигурно. Според експерти ако това не се случи възможно най-скоро, страната ни няма да успее да излезе от финансовата и икономическа криза, в която е в момента.

Това, което знаем до момента е, че след въвеждането на еврото като валута при нас, до 30 дни цените на продуктите ще бъдат изложени и в двете валути - лева и евро, а обмяната ще бъде по курс от 1.95583 за 1 евро.

Едно от основните притеснения е, че с приемането на еврото цените ще се увеличат по две и ако досега един хляб е струвал 1 лев, то с въвеждането на единната валута, цената му ще стане 1 евро. Цените на стоките и услугите в България зависят най-вече от търсенето и предлагането, а в някои сектори, където на пазара съществува технически монопол, като топлоснабдяване, газоснабдяване и водоснабдяване, и от държавната политика в лицето на Комисия за енергийно и водно регулиране.

Опитът досега показва, че допълнителната инфлация в годината, която дадена държава въведе еврото е около 0,3%. Важно е държавата да има адекватен механизъм за контрол, така че да не се допуска спекула. А и ако търговците можеха просто да повишат цените двойно, нищо не им пречи да го направят и сега. За целта не е необходимо левът да бъде заместен от еврото.

Финансовото министерство вече публикува концепция на законопроект за въвеждането на еврото у нас. Там е записано, че преобразуването на цените ще се осъществява по фиксирания курс от 1,95883 лева за 1 евро, а закръгляването  ще е според математическия принцип. Пенсии и заплати ще се закръгляват в полза на получателя. 

Комисията за защита на потребителите ще следи за правилното преобразуване на цените. Очаква се да няма злоупотреба и собствениците на магазини да не обявяват цени по-високи от тези след преобразуването.

През първата половина от годината обмяната на еврото ще бъде безплатна и ще може да се извършва в Българска народна банка. Ще започнем да теглим пари от банкоматите в евро, а в периода на двойното обращение от магазините ще са задължени да връщат ресто също в евро.

"Това е начинът европейските банкови институции да влязат в българското стопанство и да осигурим 2-3 пъти по-ниски лихвени проценти на инвестиционните кредити, които ще отворят новите работни места. Така на база на нови работни места и на нови възможности в бюджета, да осигурим част от фонд работна заплата в държавните учреждения и от там вече да се види как най-добре да се регулира пенсионнната система, здравеопазването и т.н.", добави икономистът Кольо Парамов.

Един от проблемите, пред които трябва да се изправи правителството преди въвеждането на еврото като основна валута е голямата вълна на недоволство от страна на обществото. Очаква се тази година да се проведе подписка референдум, която е против въвеждането на еврото. Тя е създадена от Инициативен комитет и е подкрепена от партия "Възраждане“.

За да получи гласност в парламента, той трябва да получи над 400 хиляди подписа, като от партията смятат, че това е постижимо, пише businessnovinite.bg.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
4 коментара
eleniv

eleniv

19.01.2023 | 10:00

Държавата отдавна е доказала, че няма регулиращ механизъм за каквото и да било. Просто не искам и да си помисля, как ще се справят хората с ниски доходи след въвеждането на еврото! Бях в Гърция, когато се въведе - цените хвръкнаха двойно, но те, както знаем, са големият галеник на Европа и тя бързо ги дотира. Виждаме и сега какво става в Хърватия. Та да спрат да ни залъгват нашите "големи" политици!

Отговори
3 1
ДДМ

ДДМ

19.01.2023 | 09:49

Само погледнете Хърватска - държава, която е в пъти по-добре и уредена от България и какво се случи от 1 януари насам - страхотна инфлация - 20-30% след въвеждането на еврото и правителството там е безсилно да въведе ред и контрол. Търговците правят каквото си поискат, за да си увеличат още повече печалбите. Хайде сега у нас си представете как ще е - щом в Хърватска е така - у нас може би 50-60% минимум инфлация като стой та гледай ще стане. Ако не и повече. Хората не искат еврото, само бизнесът го иска в България по обясними причини - още повече да си увеличат печалбите, все едно сега са им малко.

Отговори
3 1
4000

4000

18.01.2023 | 23:04

Че то и сега много от стоките скочиха двойно и тройно и никой нищо не им прави нито на търговците, това си е чиста спекула и като нищо след еврото (което 90% от българите не искат да се въвежда) ще скочат още двойно. Как едно прясно мляко до преди година струваше по 1.50 лв. литъра, сега е по 3-4 лв. същото, или яйцата как до преди година струваше 15ст. едно яйце, а сега е 50ст? До като не почнат разните държавни органи да следят и контролират тези цени и да налагат солени глоби на спекулатите нищо добро не ни чака. Първоначално се оправдаваха, че бензина и дизела скочили, ами добре, но сега след като е с лев на долу цената на литър, защо аджеба не намаляте цените на стоките и услугите, а дори напротив още увеличавате а?

Отговори
20 1
да си видял

да си видял

18.01.2023 | 23:23

нещо,което е *скочило*,после да се *приземи*?Единични случаи,нали!?!А при тази липса на воля от държавната машина за прилагане на санкции,просто забрави - ще има *горе,горе на гулямото клон..*......

Отговори
17 1

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?