Сариев с нова схема за бързи пари - апетитни имоти срещу скъпи ремонти

Стоян Сариев обяви преди време, че се отказва да се състезава за обществени поръчки в родния си Пловдив, защото търговете се правели за определени фирми. Той обаче също е намерил своята схема за бързи пари, като е сменил периметъра на действие. 

От няколко години Сариев ударно строи детски градини в Северна България.

Името на Сариев обаче е забъркано в серия от скандали в морската столица, като най-големият гръмна около ремонта на училище „Васил Левски“ във варненския кв. „Аспарухово“. В последните дни на 2017 г.

385 деца спешно са изведени от школото.

Причината е, че сградата е започнала да се саморазрушава заради нестабилна конструкция и напълно компрометирана хидроизолация. За проблемите от училището алармират в множество сигнали до различни институции. За да продължат занятията, общинската администрация отделя от бюджета си пари, за да купи допълнителни климатични и отоплителни инсталации, да дообзаведе кухните и да осигури транспорт до импровизираните класни стаи.

Скъпият, но некачествен ремонт има дълга предистория. Тя започва още през 2011 г. За регистрираното в Пловдив еднолично дружество „Стоянстрой“ тя е изключително успешна - тогава то

придобива по публично-частно партньорство 12 апетитни терена във Варна.

Срещу това компанията поема задължението да извърши различни по обем строителни дейности в полза на общината - строителство на нов корпус на НУ "В. Левски“ и многофункционална сграда с компютърни зали в двора на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“. 

В началото изпълнителят Стоян Сариев официално заявява, че стойността на строителните работи по училището в кв. „Аспарухово“ и залата в двора на варненската Математическа гимназия е 5 млн. лв. По-късно парите набъбват на 6 млн., а освен това възникват спорове за качеството на извършените строителни дейности. 

И до момента няма окончателна развръзка, която да гарантира интереса на варненската община. Този на Стоян Сариев обаче е гарантиран. 

Историята наподобява схемата на Сариев с Община Пловдив за терена на бившето Марково тепе. 

 

Мегасделка за Марково тепе - 1,3 млн. лева стават 20 млн. евро

Това всъщност е и най-големият удар в кариерата на Стоян Сариев. През 2003 година в края на първия мандат на кмета Иван Чомаков Общинският съвет решава да осъществи сделка по ликвидиране на съсобственвост. Странното е, че вместо общината да изкупи 400 кв. м, които Сариев има на Марково тепе, частникът получава право да вземе общинския терен от 8 дка, и то на цена от едва 1,3 млн. лева. Сделката е реализирана при условие, че Сариев ще разработи за своя сметка проект за сграда, която по контури да наподобява някогашното тепе. Във времето предприемачът променя проекта, а после продава имота на еврейски инвеститори. Говори се, че цената е стигнала 20 млн. евро, или вложените от Сариев пари в имота са се умножили над 30 пъти.  

 

 

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
Потърпевш

Потърпевш

12.02.2020 | 18:13

Идете да му на гости в сградите срещу Бриколаж. Пълен качамак е там. Строено, недостроено, надградено, разпадащо се, складове, до тях апартаменти, в които живеят някакви си нелегално пребиваващи, зали, някакво училищно подобие има там - не се знае кой как му е дал лиценз и какво точно се прави там.....

Отговори
4 0

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?