46

С нови трикове крият Е-номерата във вафлите

Евтините сладости отново пълни с палма, суроватка и нишесте

Производителите на вафли използват нови трикове, за да замаскират влагането на различни технологични добавки, известни като Е-та. Вместо Е номер, на който отговаря съответната боя или друго вложено изкуствено вещество, изписват целите им наименования, което нищо не говори на обикновения потребител. Например, вместо Е322, на опаковките пише лецитин. Няма го и Е476, но вместо него със ситни букви четем полиглицерол и полирицинолеат. Зад надпис карамелизирана захар се крие Е150, която включва оцветител. Ако в съдържанието е изписано малтилол и изомалт, това са  индустриалните подсладители Е965 и Е953. Във всички вафли се слага и консервантът калиев сорбат, който отговаря на Е202. За новото етикетиране предупреждават от Асоциация „Активни потребители“. Техни експерти наскоро са извършили тест на 31 марки български и вносни вафли, които масово се предлагат в търговската мрежа.

Вместо мляко – млечни компоненти

При изследването е установено - в 29 от 31 се съдържат млечни компоненти. При това не става въпрос за нормално мляко, а за преработени млечни суровини като сухо мляко, млечен протеин или фракции от него, лактоза (млечна захар), суроватка и др. От „Активни потребители“ недоумяват защо е това активно добавяне на индустриално преработени млечни компоненти. И предупреждават, че това не е добра производствена практика, защото се създават допълнителни рискове за здравето на потребителите. Всички млечни компоненти, без лактозата, съдържат белтъци. Във вафлите има и много захар, която при температурна обработка взаимодейства с млечните протеини и води до образуване на токсични химикали. Съчетанието на много захари с протеини и висока температура не е полезно и вафлите са класически пример за това, подчертават от асоциацията.

Пълни с палмова мазнина

Анализът е констатирал още, че палмовата мазнина се съдържа в 28 от общо 31 марки. Това не е нов факт, но за пореден път доказва, че производителите си „пеят старата песен“. В 5 марки палмовата мазнина е основен компонент във вафлите. Използва се, защото е евтина, с приемлив вкус и технологични свойства. Нормалната палмова мазнина има сравнително добра поносимост от организма. Проблемът е предварителната обработка на палмовата мазнина, водеща до втвърдяване. Процесът се нарича хидрогениране и при него се получават канцерогенни вещества, поради което в много страни по света използването на хидрогенирана мазнина е забранено или ограничено. Помислете за това, когато посягате към този продукт, предупреждават от „Активни потребители“!

Излишните съставки

Много често производителите влагат индустриални съставки, които не допринасят с нищо за хранителните или вкусовите характеристики на вафлите. Обикновено функцията на тези компоненти е технологичен подобрител или просто евтин пълнеж, заместващ естествените, по-скъпи суровини. Във вафлите предпочитаните заместители са нишестетата - царевично, пшеничено, картофено, млечните съставки, посочени по-горе, както и индустриално получените производни на нишестета като декстроза, малтодекстрин, глутен и др. Например различни нишестета са вложени в 15 от общо 31 марки, а малтодекстрин/декстроза в 11. Това са паразитни компоненти, от които потребителят не печели нищо, но за сметка на това бива натоварен с допълнителни евтини калории.

Сладко и калорично

Вафлите съдържат средно около 15 съставки, от които сладките са между 2 и 4. Усреднено около 50-60% от теглото на вафлите са въглехидрати, а максимумът надхвърля 70%. Някои производители влагат и други естествени и изкуствени подсладители като малтодекстрин, изомалт, стевия, малтитол и др. Крайният резултат от многото въглехидрати е високата енергийна стойност на продукта. На 100 грама се падат около 500 калории. Това означава, че с 5-7 вафли на ден човек може да си набави всички нужни калории. Енергия има, но е важно да се отбележи, че във вафлите няма необходимите за хората протеини, витамини и минерали.

Етикетите с подвеждаща информация

При обработката на етикетите e установен тревожен факт. Оказва се, че различните продукти на един производител имат идентични данни за хранителни и енергийни стойности. Това са малките таблички, на които е изписано съдържанието на белтъци, мазнини, въглехидрати и сол. При това тези продукти визуално се различават.  Подозрението е, че производителят евентуално е спестил разходите за тестване. Надзор върху изпълнението на изискванията за етикетиране упражнява Българската агенция по безопасност на храните. От години има сигнали, включително от „Активни потребители“, за нарушения и неточности в информацията върху етикетите, но досега няма ефективни действия от страна на контролния орган. Липсата на официален надзор и добре известния стремеж на производителите да пестят пари от анализи повдигат въпроса доколко може изобщо да се вярва на етикетите на храните в България? Отделен, но свързан въпрос, е четливостта на етикетите. При вафлите преобладават минимално разрешените размери за шрифт, често поднесени върху неподходящ цветен фон, разположени върху гънки и ръбове. За да се разчете тази сложна комбинация, потребителят трябва да има много добро зрение, да е въоръжен с лупа, търпение и здрави нерви.

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
9 коментара
Ivan zavet80g albe11g.,

Ivan zavet80g albe11g.,

21.02.2022 | 18:17

️️️️️xaa11g sfqttt xiii

Отговори
1 2
Биби

Биби

21.02.2022 | 17:52

Напълно вярно първия коментар, който остава последен в подреждането. На ви капитализма, мили, седесари, дето вдигахте двата пръста в началото на 90-те. Видяхте ли - лошо и скъпо здравеопазване, няма ли да признаете голямата соцпридобивка-БЕЗПЛАТНО здравеопазване. Да не говорим за другите работи,които изгубихме всички ги знаете. Вафлите са една малка част от безобразията на демокрацията ви. М/у другото - яжте вафли, да ви е сладко!

Отговори
9 7
Мноо си тъ.п троле

Мноо си тъ.п троле

22.02.2022 | 20:53

Е пък кой ви кара да купувате и ядете тия б.ок.луци бе, Ган.ьо.вци??? Истинските сладкиши струват доста повече или си ги правите сами. Някой тъпче си ви зорлем с тях бе, ахм.аци. Отделно всички тия фирмички с от.ровни фафлички са на червени ДС-ари и прочее комуно.идна св.олач, която хем ви трови, хем вие тъпегьози я правите богата. Ми добре, да ви е сладко. Докато чакате комуно-държавицата да ви защити, вече ще сте лепнали някой карцином или вече преселили се при свети Сталин, щом ядете тия л.айн.а. П.росто безпросветно русофилско племе, хак да ви е!

Отговори
2 1
иван

иван

21.02.2022 | 17:32

НЕ ЯЖТЕ ВАФЛИ И КРАЙ НА ПРОБЛЕМА.ЕДНО НЕ МОГА ДА РАЗБЕРА,ОБАЧЕ: ПАЛМОВОТО МАСЛО ВРЕДНО ЛИ Е? ВРЕДНО Е И ТОВА Е ДОКАЗАНО ПО КАТЕГОРЧЕН НАЧИН. ПИТАМ,НО НЯМА КОЙ ДА ОТГОВОРИ ОТ ВЛАСТНИЦИТЕ-ТОГАВА ЗАЩО НЕ ЗАБРАНИТЕ ВНОСА????ОТГОВОР СВЪРЗАН С ПЕЧАЛБИ И НИСКИ ЦЕНИ НА КРАЙНИЯ ПРОДУКТ НЕ МИ ПРОБУТВАЙТЕ,ЩОМ ТОВА МАСЛО Е ВРЕДНО!!!!!ДОКАТО ДОЙДЕ ОТГОВОР ПО ВЪПРОСА НЕ ЯЖТЕ ВАФЛИ И ВСИЧКО ДРУГО С ПАЛМОВО МАСЛО.ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ ДА СИ ГЛЕДАТ РАБОТАТА,НО И НИЕ НАШАТА-ДА НЕ ЯДЕМ!!!!!!!

Отговори
22 2
Батко

Батко

21.02.2022 | 18:45

Пълни глупости! Вредно е на баба Ви хвърчилото! Палмовото масло е вредно само за орангутаните.

Отговори
0 12
Като видях заглавието и ми се приядоха вафли

Като видях заглавието и ми се приядоха вафли

21.02.2022 | 16:44

Като изчетох статията и се отказах.

Отговори
10 3
Като цяло е много просто:

Като цяло е много просто:

21.02.2022 | 15:54

Не купувайте нищо пакетирано с трайност над 6 месеца!

Отговори
27 2
все пак

все пак

21.02.2022 | 15:43

Другарите седерасти лелеят по капитализма и от разнообразието му на: оцветители, заместители и ментета и го свързват с победата му над сивия комунизъм на простите, но оригинални неща!

Отговори
16 11
Мноо си тъ.п троле

Мноо си тъ.п троле

22.02.2022 | 21:00

Днес бащицата ти Пут.кин се обос.ра окончателно и безвъзвратно. Този път не очаквайте милостиня и изхранване от добрия Чичо Сам. Матушката ти е бита карта - ще бъде раздробена на малки азиатски губернийки, за да бъдат суровинен придатък на нас от Запада. Което значи и автоматична лустрация на кремълската агентура у нас. Наслаждавай се на последните си копейки, жалък червен цър.вуле.

Отговори
0 2

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?